26 Ağustos 2016 Cuma

İhtiyaç - Carrie Jones / İhtiyaç Serisi #1


İçimi mutlulukla dolup dolup taşıran bir kitapla karşınızdayım :) Kitap okumaya zor odaklandığım bir dönemde yeni bir seri başlangıcı yapmak beni biraz korkutmuştu. İhtiyaç bana tam da ilaç oldu, okuma hevesime kavuşmama şifa oldu doğrusu :) Öncelikle kitabı genel bir değerlendirelim. Kitap yazı puntosu ve sayfa aralıkları dikkate alındığında bir okurun rahatlıkla kısa sürede okuyabileceği gibi tasarlanmış. Yazar akıcı bir metin sunarken çevirmen de sürükleyici bir Türkçeleştirme serüvenine ortak olmuş :) Birçok deyimi en matrak sahnelerde okumak çok keyifliydi :)

Kapak orijinal olsa da pek sevemedim. Tarzı hoş ama bu temaya yakın Go Kitap çok daha "havalı" bir kız görseli koyabilirdi. Maşallah kızda bir boyun var Allah Allah :) Orijinale tema olarak sadık kalıp diğer kapaklar uyarlanabilir. Ben bu konuda Go Kitap'ın zevkine güveniyorum :)

NOT: Havalı olmak çok önemlidir! :) "havalı" kelimesini her okudupumda gülümseten muhteşem bir karakter de var bu seride, Zara ayrı matrak kankalar ayrı :) 


İhtiyaç Serisi - Sıralama: Need - İhtiyaç #1 / Captivate #2 / Entice #3 / Endure #4Kitap Tanıtım: Herkesin korkuları vardır...

On altı yaşındaki Zara White, çok sevdiği üvey babasının ani ölümünün ardından annesi tarafından apar topar babannesinin yanına gönderilir. Annesi her ne kadar bunu onun iyiliği için yaptığını söylese de burası Zara için pek de güvenli bir yer değildir çünkü burada çocuk hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolmaktadır. Tuhaf bir adamın gittiği her yerde onu izlediğini düşünen Zara çok geçmeden bu şüphesinden haklı olduğunu anlar. Üstelik bu adam arkasında altın rengi bir toz bırakmaktadır. Bu esrarengiz kasabada neler olup bittiğini anlamak için kolları sıvayan Zara çok geçmeden aslında hiç kimsenin ve hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını anlayacaktır.


Zara babasını kaybettikten sonra içine kapanmıştır. Hayatın her anı anlamsız gelmekte, depresyon belirtileri göstermektedir. Zara'ya sorulsa evet büyük bir kaybı vardır, artık o eksiktir ama hayat da devam etmektedir. Sadece hayatta tepki vereceğine değer bir aksiyon olmadığı için annesi fazla abartmaktadır. Üvey bir baba bu kadar çok seviliyorken üvey babaannesi daha bir sevilmektedir. Annesi tarafından babannesinin yanına gönderilen Zara'nın hayatı bambaşka bir yola girmiş, gözü kapalı geçmiş yıllara inat saf ama farklı kız Zara maceralar prensesine dönüşeceği zaman dilimine adım atmıştır :)

Haydi klişeleri azıcık sayıp kitabın gidişhatını da özetleyelim :)

Güneş ışınlarının hakim olduğu bir şehirden yağmur bulutlarıyla kaplı bir kasabaya gitmek hem de Alacakaranlık gibi bir serinin yazıldığı bir kasaba olan Maine'de yaşamaaya başlayacak olması müthiş değil mi?

Zara Maine'e ilk geldiğinde üşür, babannesi sayabileceği tüm tuhaf durumları olağan karşılar ve ona bir de araba hediye eder. Zara bile kendini Alacakaranlık serüveninin içine düşmüş gibi hisseder :)

Okula başladığı ilk gün tıpkı Harry Potter'ın Ron'la karşılaşması gibi kızımızın yolu kızıl saçlı "havalı" olmanın çok çok önemli havalı ötesi bişi olduğu için her adımı havalılık ölçeri olarak testte tutan bir arkadaş da edinir :)


Yazar o kadar zeki ki dünyaya hakim iki muhteşem serinin dinamikleri ile biz okurun taa ilk sayfasından gönüllerinde tahtını kurdu doğrusu :) İhtiyacı okurken Harry Potter ve Alacakaranlık özlemimi de dindirdim hani :)

Ahhh Zara demiştim kızımız gayet normal Zaracığımız pıtırcığımız etrafındaki insanları da ölçüp tartmaya başlar. Ne kadar da soluk benizliler, ne kadar da kedi gibiler, ne kadar da... ahh esrarengizlikler kabak gibi önündeyken bizim kız acık saf cannımmm :)

Neyse aslında kartlar açık biri der kokunu sevmemiştir (tanıdık geldi mi? ) Biri de sürülerine alıp almayacaklarına bakacaklardır hobbaaaa...

Koşmak baş aktivite, arada enteresan pati izleri ve pırıl pırıl simlerle çok acayip geceler gündüzlere bağlar hani :) Sen tam da yalanacak kızsın tabiri ise sen taş gibisinin fantastik sözlükteki karşılığı gibidir :)


 Zaracığımızın kankası bayan havalı ölçerin temsili halleri, Harry Potter karakterleri gibi değil mi? :)

Kızımızın önce kendine gelmesi sonra yeni rotama ve ortamın garipliklerine alışması, kaybolan gençlere karşı merak ve uyuyan yılan misali pek çok fantastik türlerle muhatap olması kaçınılmazdır.

Fobilere de değinmeli tabi: Kitabımızın ana karakteri Zara. Zara üzerinden bir anlatım söz konusu ve Zara'nın da noral bir kız olarak garipliği ise fobiler hakkında fazla bilgi sahibi olması. Bir fobi sözlüğü var mı diye merak etmedim değil hani. Her bölüm bir fobi tanımı ile açılmakta ve bölüm içinde de tonla fobi öğrenmekteyiz. Gereksiz bilgileri bile gerekli hale getirebilmesi açısından kitabı daha da bir sevdim :)Bir açılış kitabı olarak beklenenden de fazlasını verdi doğrusu. Ne anlatsam dibine kadar spoiler batacağım için susayım artık. En sevdiğim iki seriyi anımsatıp bu iki seriden bambaşka türde varlıklarla zihnimize şölen yaşatması üstüne üstük polisiye ögeleri ekleyip Main'in efsaneleşmesinde katkısı olan iki yazara da hafiften göz kırpması çok güzeldi :)

NOT: Periler ve Meleklere dair bakış açımızı değiştirip ödümüzü koparan bu ters köşe serilere de ayrı bayılıyorum doğrusu :)


Go Kitap yine harikasın :) Farkın seçimlerinde saklı :)


1 yorum:

Adsız dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.