24 Ağustos 2016 Çarşamba

Efsane Kasaba Maine


Efsanelerin doğduğu ve efsaneleşmiş yazarların yaşamayı seçtiği bu esrarengiz kasabaya hoş geldiniz :) İnsanların doğaya karşı yenik düştüğü tek yer adeta!. Doğanın tüm güzelliklerinin içinde yutulup kalmış bir yaşamda Maine'in zorlu şartlarına ayak uydurabilenlerin yaşadığı 
serin-nemli-gizemli bir kasaba hayatı.


Maine nasıl bilirsiniz efendim? diye sorsalar: İyiii iyi biliriz Alacakaranlık neslindeniz cannımmm şıp diye çözeriz dev gibi ormanların çıkmaz yollarını :) deriz :)

Bir liman düşünün kalabalık şehirlerle bağlantısı zayıf, ardında güçlü karlı dağlar, yılın her mevsimi yağışlı, güneş ışınlarının yeşil yeşil süzüldüğü bir yer. Limana demirleyen gemiler hayatı canlandırsa da ana geçim kaynakları balıkçılık, orman ürünleri ve hayvan yetiştiriciliği. Genç nüfuz az, emekli nüfusu çok. Maine yaşamında şaşırtacak en büyük şey şehre/kasabaya yeni gelen kokoş bir kızdan başkası olamaz tabi :) Maine gibi zorlu yaşamla mücadele eden yerleşim yerlerinde rutinler önemli. Tek tip yaşam tek tip giyim tek tip hobi...

Main'in doğal yaşamı, ormanlarla kaplı, coğrafyaya doğanın hakim olduğu bölgelerde güvenlik ihlalleri de çok. Bu ihlaller küçük çaplı hırsızlık türünden de değil. Bir katil rahatlıkla ceset gömebilir, bir sıradışı varlık asırlarca yaşayabilir hatta azıcık güneş olsa uyuşturucu imparatorluğu bile kurulabilir. O derece kendi kanunlarını yazabileceğin kadar uçsuz bucaksız bir coğrafya.

Çok aykırı örnekler vermiş olabilirim ama burası yaşamın belki de açıkları! Her bölgenin yaşayanları olduğu gibi bir de o bölgeyi yaşatanlar olmaktadır. İşte zaten bu doğa harikası kendi halindeki kasabayı efsaneleştiren de yaşatanlar efendim :)Bir kasaba nasıl ünlenir? Harika sebze - meyve, muhteşem kumsal, safari, kış turizmi, peynir, şarap?
Pek çok şey sıralayabiliriz. İtalya'nın şarapları, Fransa'nın peyniri ve eşsiz kumları... Peki Maine?

Dünyaca ünlü yazarlar ve dünyanın zihnini zenginleştiren güçteki harika yapıtları desek?

İki komşu yazarın seçimi Maine : Stephen King ve Tess Gerritsen!

İki yazarın ortak özelliği polisiye türünde eserler vermeleri. İki yazar da yazım sürecinde zihinlerini dış dünyanın karmaşasından arındırmak istemekte. Ve kendi bulundukları noktadan beslenip ortak bir dil yaratıp tüm dünyaya hitap edebilmek adına çalışmaktalar. Issız sokaklar, uçsuz bucaksız doğa, gizem, sis, karanlık ormanlar... onların zihinlerindeki karakterleri güçlendiren ögeler. İşte belki de adını sevdiği yazar sayesinde duyup turistik gezilere katılıp yaşatan ya da orada geçen hikayelere dair farkındalık kazanan yaşatanlara farklı bir bakış. Maine denildiğinde yaşayan ünlüler, fantastik kitaplarda sevilen karakterlerin doğa içinde karıştığı yer olarak efsaneleşmekte.


İhtiyaç kitabına ilk başladığımızda vereceğimiz tepki aaaa tıpkı Alacakaranlık gibi demek oluyor. Ama burada ana olayımız Vampirler değil elbette :) Doğanın insan üzerindeki hükmeden mücadeleci halini avantaja dönüştürüp zihinlerde kurulan yazıyla beslenen harika karakterleri de usta kalemler hikâyeler içine yerleştirip biz okurlara sunuyor. Efsanelerin yaşadığı efsanelerin ayak izlerini hayali olsa da takip ettiğimiz bir kasaba da haliyle efsane ötesi oluyor :)

İhtiyaç kitabı sayesinde bir kez daha Maine coğrafyasında kaybolmak için bir heves dalıyoruz romana :) Ay bu kitap da film olsun ne olur. Zara fazla matrak :) Zara canım benim çok tatlı! :) Efsane kasabada geçen efsanelerle örülü kurguya sahip bir romanla başbaşa Maine üzerine bir iki laf edelim istedik :)Hiç yorum yok: