18 Temmuz 2015 Cumartesi

Günübirlik Hayatlar


Editör arkadaşımın tavsiyesi üzerine aldığım bir kitap  ile karşınızdayım. Günübirlik Hayatlar gerçek psikoterapi seanslarının terapist gözünden hayata dair değerlendirme kesitleri aslında. Irvin D. Yalom tanıdık bir isim. Nietzsche Ağladığında adlı kitabı en bilinen eseri. Birçok kişisel gelişim eseri de hayatımıza kazandırmış, yol gösteren kabul edilen bir usta.

Hayatın kaosunda kendi yolunu bulmak için düşüncelerini ışık yapıp ilerleyen nadir isimlerden. Günübirlik Hayatlar'a ilk başladığımda beklentim çok yüksekti. Sanki anlatılarda kendi iç düğümlerimi çözecektim. Oysa böyle bir dert yoktu hikayelerde. 

Yorumlarına değer verdiğim, sohbet etmekten keyif aldığım bir isim Sevinç Hanım dinlenerek okumamı önerdi. Her sabah taze bir fincan çay eşliğinde kendimi Yalom satırlarına bıraktım. 10 bölüm 10 ayrı hayata yolculuk aslında. 

Buruk Tedavi:

Bir gün bir adam çıkar ve kelime ezberinizi bozar. Aslında size gerçeği sunar ama siz görmeyi değil bakmayı seçersiniz. Kelime oyununda kendi çelişkinize düşersiniz. Sonra ne mi olur? Bir mail cümlesini yeniden okuyarak gerçekliğin soğuk zeminine yapışırsınız :)

"Kelimelere aşık olduğunuzu görüyorum Bay Andrews. Onlarla dans etmeyi seviyorsunuz. Oysa kelimeler yalnızca not düşmeye yarar. Melodiyi oluşturan, fikirlerdir. Yaşamımızın çatısını da fikirler oluşturur."
"Huyum kurusun. Sözcükleri yutup sindirmem, onlarla dans etmeyi severim. Bu bir suçsa, dilerim bu suçu işlemekten hiç vazgeçmem."

Bazen AŞK fiziki tutku değil kelimelerin dansıdır der susarım :)

Sevgiler...

1 yorum:

kadriye dedi ki...

Okunacaklar listemde birinci sırada ki kitap bu. Yalom'u çok severim. Nitchze Ağladığında en sevdiğim kitaptır zaten. "Melodiyi oluşturan fikirlerdir" kesinlikle..... Fikir güzel değilse dilediğince süsle püsle:)