17 Haziran 2015 Çarşamba

Günlük Tutmak FBI'dan Sır Saklamak Kadar Zor Dostum #ArkadyaBitter


Günlük Tutmak FBI'dan Sır Saklamak Kadar Zor Dostum! :)

Arkadya Yayınları masum çizgisine bir parça Bitter karıştırarak kanımızı kaynatmaya niyet etti. İlk ısırığı da "Senin Yerinde Olsaydım" kitabıyla almış olduk. Çikolatanın saf-vurucu-kışkırtıcı hali kanımıza karıştı :) Yasak dünyanın kapılarını bir günlükle araladık ve akılda tonla soru işreti birikti.

Sara, başkasına ait, okunmaması gereken bir günlüğün sayfalarını açtı. Günlük bilmediği bir dünyaya adım atmasına neden oldu. Bir defterin içine kendimizden bir şeyler eklediğimizde aslında bir nesne aracılığıyla başka dünyalara geçiş sağlamış olduğumuzu bir kez daha idrak ettirdi.

Şu sorular beyne hücum etti!
 Günlük neden tutulur? 
Bir günlük nasıl korunur? 
İki kişinin bildiği SIR olmaktan çıkıyorsa günlük bu denklemin neresindedir?


Günler aylara, aylar yıllara dönüşür ve geçmiş gelecek arasındaki zaman farkında olmadan akıp gider. Geçmişin anıları paylaşıldıkça ölümsüzlerşir. Kimi doğum kimi ayrılık kimi dram hayattan kesitler aktarılır. Dilden dile farklılaşarak aktarılırken zaman bir silgi gibi anıları her anlatılışta bir parçasını siler.

Anılar özelleştikçe anlatılan kısmı daralır. Kişi o anı unutmak istemez. Bazen ders olsun diye anıyı saklar bazen de o heyecanı tekrar tekrar her detayına kadar hatırlamak için saklı tutmak ister. Bir yerde ölümsüz satırlar bırakmayı seçebilir. Daha pek çok sebep sunulabilir.
  Günlük, o anı kişiye özel ölümsüzleştirmek için tutulur.Günlük aslında kişisel sırların hem hatırlatıcısı hem de kasasıdır. İki durumda da özeli korumak esastır. Günlükleri nasıl koruruz? Günlük içine hatırlatıcı şifre kelimelerle anı şifreli yazı ile koruyacağımız gibi meraklı aile-arkadaşlardan da hazine saklar gibi koruya da biliriz.

Günlük minik bir eşya değil ki koy cebine gitsin. En iyi saklama metodu bana göre ayakkabı kutularıdır. Ayakkabı kutularının içinde kağıtlar vardır işte o kağıtların altına koy günlüğü üzerine de pis kokulu bir çift ayakkabı ohh misss hiç kimse açıp da bakayım diye akıl etmez. Değerli eşyaları ortalıkta değersiz gibi sergilemek dikkat çekmemenin ilk kuralıdır :)

Yine de siz siz olun, sır tehlikeli ve saklanması gerekli ise ne bir kişiye söyleyin ne de bir kağıda aktarın.

Senin Yerinde Olsaydım kitabında basit bir garaj satışında eski eşyalar arasında çıkabiliyor, elden ele dolanabiliyorsa tehlike büyük demektir.
1 yorum:

Sinem Özdemir dedi ki...

Kendimi bildim bileli günlük tutarım. Ahh o günlükler kimlerin eline geçmedi ki... Bütün ev okur en son benim haberim olur. Tabii zamanla saklama metodlarım gelişti. Zor günlük saklamak. Ama bir o kadar da rahatlatıyor insanı.