17 Mayıs 2015 Pazar

Zeytin Yağı Sebzeler İçinmiş Anladım!


Hafta sonu kendimizi şımartma günleridir. Evde yemeklerle uğraşmak isteriz ya da bir an evvel dışarı çıkabilmek adına atıştırmalıklara yöneliriz. Buzlukta baharatlı tavuk kanadım vardı. Hem pratik bir atıştırmalık olsun hem de bir an evvel güzel havayı değerlendirip kendimi sahile atayım diye acele ettim. Kalorili şeyler yemeye niyetliyim bari bir yerden kurtaralım zeytin yağı kullanayım istedim. Zeytin yağını sebze yemekleri ve salatalar dışında pek kullanmam. Efsanevi söylemlere zamanında kulak kabartmışız doğruluğu nedir bilmeden hafızaya kazımışız. 

"Zeytin yağı çok faydalıdır ahhh şu çiçek yağları bizlerin ömrünü tüketir. En iyisi kızartılacak şeyleri de zeytin yağında yapmalı."

Hımmm büyükler diyorsa doğrudur cannımmm, zeytin yağı kızartılacak ürünlerde de kullanılır. Kanatlar tencereye dizilir, azıcık zeytin yağı gezdirilir. Allah o nasıl bir ses, o nasıl bir siyah yağ tabakası. İnanın orta ateşte 6 dakika sonunda tavuklar bu halde! Zeytin yağı ve sıcak nasıl bir karışımsa kanatlar kömür oldu gitti. Canımı sokakta mı buldum aaaa diye isyan edip yanmıştan beter tencereyi de lavaboya koyup çıktım evden.


Sahil tıklım tıklım olunca Hurma Cafe'ye kaçtım. Bugün battı balık yan gider dedim ve söyledim bir tabak kızartma. Bu sefer çiçek yağında! :)

Eeee neymiş büyüklerin söylediklerine değil yaptıklarına bakmalı ona göre köşeye bilgi atmalıymış.

Zeytin yağı da sebzeler içinmiş!

Mutlu bir akşam dilerim cümleten...

4 yorum:

Ezra Eskaymak dedi ki...

Ben de tereyağıyla hamburger köftesi kızartmaya kalkınca aynı şeyi yaşamıştım :D

Leyla Seymen dedi ki...

Okurken sürekli gülümsedim,çok tatlı ve komik bir yazı olmuş.Doğru söylüyorsun,haklısın. :)

Dilek dedi ki...

Ortaokul'a giderken bir tv programında gördüğüm tarifi uygulamaya kalkmış domatesli makarnaya zeytinyağı eklemiştim. Tabi bizim evde kullanılan zeytinyağlarının rafine değil has sızma olduğunu nerden bileyim :D Allahımm sızmanın ısınınca çıkan kokusu nasıl berbat bir kokudur anlatamam. Uzun zaman makarna yiyemedim :D

ışınonur dedi ki...

Su an kasım ayındayiz ve hava çok güzel, şöyle patatesleri ve tavuk kanatlarını kızartıp sahilde piknik yapasim geldi :)