2 Mayıs 2015 Cumartesi

Sevginin Büyüsü - Beth Hoffman "Bazen Kitaplarda Bir Dost Kokusu Saklı Olur"


"Bazen Kitaplarda Bir Dost Kokusu Saklı Olur"

Hüzünle donatılmış, araya espriler sıkıştırılarak tebessüm esleri verilmiş duru bir hikaye var karşımızda. Kendi farkındalığına erdiğinden beri hayatla mücadele eden küçük Cece'nin hikayesi. Annesinin "farklı" davranışları toplumdaki "normal" yerini kaybetmesine neden olur. Bir yanda ev rutini bir yanda okul sorumluluğu kalan her saniye annesinin çılgınlıklarıyla mücadele günler. Parti elbiselerine düşkün bir anne, güzellik kraliçesi günlerinin özlemiyle eşine isyanı arasında unutulan küçük Cece. Babaya yük gelen sorumluluklar ve kaçış, bolca yalnızlık. Yapayalnız, buhranlı günlerde kitapların dünyasına sığınan Cece.

Hüzünlü bir hikaye. Egolarımızdan arınıp önümüzdeki gerçeklere odaklanabilsek hayat akışı kaderin değil bizlerin elinde olabilir. Cece arkadaş edinir, genç anne tedavi görüp daha normal bir yaşam sürebilir. Baba evine daha sık uğrar ve hayat acıları sarmalar, yaralar kapanır.

Bir kaza değiştirir hayatları. Cece'nin çılgınlıklarla dolu annesi bir nevi kendi sonunu yazar ve oynar. Baba - kız kendi karanlık istekleri ile yüzleşir. Hayatın kırılma anları yaşanır. Uzaklardan bir büyük teyze çıkar Tootie! İşte hayat sorgusu başlar, egolara yenik düşüp yok olan genç bedenler mi bir yardım çağrısıyla güzelleşebilecek gelecek mi?

Hayat her şeye rağmen devam ediyor, ileriye bakarsak güneş yine doğar içimiz yeniden sınır.

Tootie teyzenin sevgi dolu dünyası, bir birinden enteresan komşuları, biraz korkutucu biraz yol arkadaşı yardımcısı Oletta ile değişen bir yaşam. Acılarından arınmaya başlayan Cece ve hayatın diğer yüzü. "Normal" hayatın "anormal" halleri.

Dövülmüş kurabiyeler, tarihi evler ve sümüklü böceklerle dolu tatlı bir hikaye sizleri bekliyor.Kitabı okurken akıp giden satırlarda hayatı yudumladım. Aslında hayattan kesit her birimizin başına gelmesi muhtemel bir yaşamda kendi iç dünyalarımızla yüzleştik. Bu yüzleşme salya sümük bir iç yolculuk değildi elbet. Acıtasyondan uzak, dingin bir yolculuktu.

İndigo Kitap kitapseverlere yeni bir soluk. Dilerim nice güzel eserle bizlerle olur.

Keyifli günler sevgili okur...

1 yorum:

Aslı Seymen dedi ki...

Kitap kapağı bile insana umut veriyor. :)