1 Nisan 2015 Çarşamba

Bakla Yemeği Tarifi - Zamanı Gelmiş Sakız Baklalar Çıkmış :)

Ahhh ahh yazarken yeniden canımın çektiği yemek nefisss lezzet :) Bakla yemeğini sanırım lise çağlarında sevdim. Öncesinde tadına varamadığım lezzet yine lise yıllarında alıştığım dere otu ile birleşince vazgeçilmezim oldu. Annem her yılki kızının ammannn canı çekmesin temalı hazırladığı kargo kolisinde tazecik sakız bakla da gönderdi :)

Çıtır çıtır baklalarımı ayıkladım. Dere otumu temizledim, soğanlarımı ayıkladım ohh misss :)
Bir yanda müzik dinledim bir yanda işlendim :) Hadi bir de tarif ekleyeyim.

Bakla Yemeği Tarifi:

Yarım kilo bakla taze fasulye ayıklar gibi ayıklanır. Kılçık varsa çıkarılır ki sakız baklada pek kılçık olmaz. Yarım demet dere otu, 5 dal taze soğan, 1 yemek kaşığı tepeleme un, 1 küçük limon 2 kase su, biraz tuz, biraz karabiber ve zeytin yağı. Tenceremin tabanına yayılacak kadar zeytin yağı eklenir üzerine doğranmış bakla onun üzerine taze soğan, tuz, karabiber eklenir. Limonun suyu, un ve su çırpılır üzerine dökülür. İlk taşım kaynadıktan sonra kısık ateşte pişirilir. Ara ara alt üst edilir ki yemek tabanı tutmasın, malum un kremalaştıran bir sosa dönüşmektedir. Yeek piştikten sonra üzerine dere otu doğranır. Misss gibi :)

Tabi annemin kolisinde yok yok :) Tazecik radika da gönderilmiş, ocakta baklam pişerken ayıkladım haşladım zeytinyağ limon ikilisiyle tatlandırdım nefisss oldu. Egeliler sofralarına özenir.

Afiyet olsun şimdiden :)

Tarih84

1 yorum:

Şeniz Akgündüz dedi ki...

Anneler düşünür, herşeyi..Hatta aklında olmayanı bile..:) Handancığım, Afiyet olsun.
Özledik seni.En kısa zamanda görüşmek üzere.
Sevgiler