6 Mart 2015 Cuma

GÖREMEDİĞİMİZ TÜM IŞIKLAR - Anthony DoerrOkuyan Kızlar Kulübü blog tur konuğu Göremediğimiz Tüm Işıklar ile Anthony Doerr oldu. Koridor Yayınları 2014 yılının ne kadar ödülü varsa silip süpüren eserini bizlerle buluşturdu. 

İnsan birden çok ödülü art arda görünce bir geri adım atmıyor değil hani :) İlk şoku atlattıktan sonraaaa diğer şokla karşılaşıyoruz. Karşımızda bir dönem anlatımı, tarihten bir kesit var. İkinci Dünya Savaşı'nın en sıcak dönemleri. Birinci Dünya Savaşı'nda pastanın büyük paylarını kapan Fransa ve Almanya'nın kendi içinde dilimlerden en büyüğü kim kaptı kavgası. Özetle olan nice masum insana oluyor gerisi hikaye.

Göremediğimiz Tüm Işıklar kitap tanıtımı iki gencin savaşın ortasında aşk için mücadelesini çağrıştırsa da olay daha derin. Önemli olan kavuşmak değil kavuşma/karşılaşmaya giden yolda çekilen acı, alınan ders. İşte o hesap kızımız ve oğlumuz iki ülkenin masumları, ikisinin de kendi içinde çaresizlikleri var. Biri göremedikleri ile savaş verirken hayatta diğeri aldanıştan uyanıp fark ettiği-gördüğü gerçeklerin mücadelesinde telef olur gider.

Hikayemizde mutlu sonlar yerine diğer hayatların hikayeleri ve savaşın kirli oyunlarının anlatımına odaklanma var.

Okuyanda derin bir tarihi gözlem, yürekte sızı bırakıyor. Ağır oturaklı klasikleşecek eserler sevenlere iyi gelecek bir kitap doğrusu.

Kitabın Konusu - Tanıtım:Marie-Laure, bir müzede kilit ustası olan babasıyla birlikte Paris'te yaşamaktadır. Gözleri gün geçtikçe daha az görmeye başlayan Marie-Laure, altı yaşına geldiğinde kör olur. Babası ona yaşadıkları mahallenin mükemmel bir minyatürünü yapar, böylece her yeri parmaklarıyla ezberler ve artık dışarı çıktığında evinin yolunu bulabilecektir. Fakat bir sabah savaşın kara bulutları şehrin üzerine çökünce, yanlarında müzeye ait içi sırlarla dolu bir taş ile, Saint-Malo'da deniz kenarında bir evde yaşayan, yirmi yıldır dışarı adım atmamış olan amcalarının yanına gitmek zorunda kalırlar.

Almanya'da bir maden kasabasında kız kardeşi ile birlikte bir yetimhanede büyüyen Werner'in önündeki tek seçenek, on beş yaşına geldiğinde babasının öldüğü madende çalışmaktır. Işık kadar beyaz saçları ve sonsuz merak içinde yüzen zihni ile Werner özel bir çocuktur. Bir gün şans eseri eski bir radyo bulup onu çalışır hale getirince ve karşılaştığı her elektronik aleti dakikalar içinde tamir edince, bir subay tarafından keşfedilir ve sonradan bir katil ordusu olduğunu öğreneceği özel bir okula gitme fırsatı elde eder. Orada dâhi olmasının bedelini ödeyip, hayatın acı taraflarına tanıklık ederken, kendisini Marie-Laure ile kaderlerinin kesişeceği Saint-Malo'da bulur.

Göremediğimiz Tüm Işıklar, okuyanların birbirlerine tavsiyesiyle kısa sürede bir milyondan fazla sattı, yılın en çok konuşulan kitabı oldu.O meşhurrrrr ödüller :)


 • New York Times - Yılın en iyi on kitabından biri • Goodreads ve Wall Street Journal - Okuyucu tercihleriyle yılın en iyi tarihi romanı • Amazon - Yılın en iyi üç kitabından biri • Apple - Yılın kitabı • The Guardian -Yılın en iyi kitaplarından biri • Kirkus - Yılın en iyi romanı • Library Reads, Hudson Bookseller, Kobo, Bookpage, • Washington Post, audible.com ve Indigo - Yılın en iyi kitabı • National Book Award finalisti


 • Karar sizin, keyifli okumalar :)


  Hiç yorum yok: