30 Mart 2015 Pazartesi

Enginar Tarifi - Kremalı Enfes Lezzet


Mevsimler değişiyor, sofraların da yeni yeni konukları oluyor. Bu ayın yıldızı bakla ve enginar. Dere otu favoriler arasında yükselirken taze soğan olmazsa olmazımız. Limon & un & zeytin yağı da illa lazım :)

Sağ olsun annem her yıl olduğu gibi kızının çağla badem hasretini dindirmek için çıkar çıkmaz alır gönderir. Tabi her kargo kolisinde olduğu gibi o ay ne meşhur ise sarıp sarmalanır gelir. Toz pembe havludan çarşaf takımına, taze enginar ve baklasından dere otuna... Hızını alamayıp turp otu, taze soğan, dere otu, cibez de eklemiş yanına :) Her biri afiyetle yendi bile :)

Tabi bu kadar anlatınca bir iki tarif vermemek de olmaz değil mi? :) Ben enginar ve bakla yemeğini soslu seviyorum. Kısaca nasıl yaptığımı da sizinle paylaşmak istiyorum.

Kremalı Enginar Yemeği Tarifi:

6 adet orta boy enginar ayıklanır, doğranır. Bir tencereye tabanı incecik kaplanıncaya kadar zeytin yağı eklenir. Üzerine enginarlar dizilir, onun üzerine 8 dal taze soğan iri iri doğranır. Tuz ve kara biber serpiştirilir. Bir kapta 2,5 yemek kaşığı un, bir limon suyu ve iki çorba kasesi su eklenerek çırpılır. Tencereye dökülür. Kısık ateşte pişirilir ara ara da alt üst edilir. Malum un tabana yapışıp yemeğin dibi tutmasın diye. Yemek piştikten sonra yarım demet dere otu irice doğranır ve üzerine serpiştirilir. Basit ve leziz bir tariftir. Tavsiyemdir efendim :)

Tarih84

Hiç yorum yok: