5 Şubat 2015 Perşembe

Ingrid Bergman'a İthafen Çekilmiş Bir Film: Arka Pencereİkinci Dünya Savaşı sonrası Amerika, savaşın nimetlerinden faydalanan taşralı zenginler. Zenginlik göstergesi şaşalı partiler, sinemanın büyüsü, göçmenlerin Amerika rüyası, yeni yıldızlar, yeni hayatlar, yeni skandallar...

Ingrid göçmen bir yıldız, Hollywood'un parlayan starı. Casablanca filminin unutulmaz aktristi. Zarafetin sembolü, arzu nesnesi, merak edileni ve daha bilinmeyen pek çok şey! 

İngilizceyi aksanlı konuşan figüranın starlığa yükselişini herkes gıptayla izler. Saygın bir mesleğe sahip bir adamla evlidir. Annedir, daha ne olsun değil mi? Değil!

Mutsuzluk boşluk doğurur, o boşluğu doldurmak da size kalmıştır. Ingrid boşluğu tutkuyla doldurur. Capa ile! Tutku yasaktır, şeytanın oyunudur ve sonu hüsranla sonuçlanır. Hollywood'a iyi malzeme çıkar. Çok tartışılır çok konuşulur. Kiminin rüyası kimin belası olur.

Tabi böyle büyülü iki kişinin de yasak aşkı pek çok alanda malzeme olur. Arka Pencere filmine dikkatle bakıldığında biraz da dönem bilgisi eklenince yasak aşka gönderme olduğu aşikar olur :)


Karşı pencere çocukluğumda defalarca seyrettiğim şu an vakit bulsam yeniden seyredeceğim diye not aldığım bir film. Çok ünlü bir gazeteci günlerden bir gün çok saçma bir sebepten bacağını kırmıştır. Adam yıllarca savaş kareleri fotoğraflamış yetmemiş ülkenin ne kadar skandalı varsa deşifre etmiştir. Yerinde duramayan bu adam şimdi yatağa mı mahkum kalacaktır? Hayırrrrrrr :)

Bizim meraklı gazeteci elinde objektif arka pencere manzarasından tüm komşuları dikizler. Ne var ne yoksa döker :) Derken bir günnnn bir evde gariplik sezer. Yürüyüşünde peri kızlarının edasını taşıyan, geçmişte bir sevgililik olduğu aşikar olup hala devam ettiğine dair açık kapı bırakılan bir kadın misafiri ile paylaşır. Bir bakarız ki bu misafir üstü kapalı sevgili ve evlidir! Ne kadar da tanıdık değil mi?  Bir de onları yadırgamadan arkadaşlıklarına eşlik eden eski meslektaş da gelir gider. Olaylar olaylar olaylar çok matrak bir filmdir :) Köpeğin salak havlayışları hala aklımda ve mücevher mevzusu :) İpek geceliğin salınışı off tamam sustum yoksa filmi anlatacağım :)

İşte Ingrid hayranları bir değil iki değil ünlü yönetmenlerin filmlerine bile ilham olmuş. Unutulmayan skandal unutulmayacak bir film doğurmuş.


Ingrid hakkındaki fikirlerim kitap boyunca değişkendi. Ingrid için başladığım kitaba Capa'ya yas tutarak bitirdim. Bilemiyorum, yasak aşkta her zaman kadınlar harcanmaz! 

Okuyan Kızlar Kulübü konuğu kitabımızı bizlerle buluşturan Doğan Kitap'a teşekkür ederim. Uzun zamandır gerçekliği ağır basan bir eser okumayı istiyordum.İyi geldi. :)


Hiç yorum yok: