6 Şubat 2015 Cuma

Ingrid Bergman'ı Baştan Çıkarmak / Yasak Aşkın Acısını Erkekler De Çeker!Bir ünlüye dokunmak, bir hayata ışık tutmak, bir yasak sevdanın anılarını kazımak işte nice duygu gizli bir serüven Ingrid Bergaman'ın hikayesi. 

Arka Pencere filmi hayranı, eski Hollywood ünlülerinin skandallarını dinlemeye meraklı ben Ingrid Bergaman'ı Baştan Çıkartmak kitabının konusunu okuduğum an vuruldum. Çok sonra anladım ki çocukluğumda dinlediğim, çok merak ettiğim iki skandaldan birinin kahramalarıymış bu kitaptaki aşıklar. Diğer skandalı mı merak ettiniz tabi ki Clark Gable'nin gay olduğu haberiydi canım :) O zamanlar google yok ki tıklayalım anlayalım :)

Kitaba başladığımda açıkçası biyografik bir anlatım beklemiyordum. Her ne kadar roman tadında her iki karakterin gözünden bir anlatım süreci izlese de üzerime çöken gerçekçilik beni ciddiyete davet etti. Romans tadında değil de romanlara konu olan bir gerçekliğin bilinciyle okuma süreci yaşadım. Yor dilinin ağır baskısı da etkili olabilir. Uzun süredir beni kendime getirecek, ciddiyetle üzerinde duracağım bir eser okuma açlığım da dindi :)

Tarihe damgasını vurmuş iki yaratıcı dokunuşun aşka sıçrayışına şahit oldum.

Capa ve Bergman'ın tanışma hikayelerine kadar kısa kısa dönem şartlarını okuduk. Bir savaş muhabirinin yaşadıkları, bir aktristin parlak ışıkların parıltısı için ödediği bedelleri özümsedik.

İki kafadarın bir peri kızı ile tanışma hikayesi, kaçma kovalamaca bolca şaşkınlık ve aşka düşüşünü okuduk. Bergman ve Capa aşkı ilerledikçe zaman da su gibi aktı. İlişkileri de zorlu badireler atlattı. Ingrid'e bolca üzüleceğim diye başladığım romanda son sayfalarda Capa yası tuttuğumu da söylemeden edemeyeceğim.

Yasak aşkı geçtim aşka derin bir sorgulayış bence. Her zaman kadınların yara almayacağının da kanıtı. Google dürtmeden, kendinizi kitabın akışına bırakın ve aşkın acıya acının özleme nasıl dönüştüğünü bir de geri dönülmezlerin açtığı yaraların sızısını hissedin offff ağlayasım mı geldi ne hımmm toparlanmalı canım :)


Bir de hikayeye tanıtıcı bir bakış atalım, söz arka kapağın olsun.

Haziran 1945. Savaş bitti. Aşk başlıyor… İşgalden kurtulmuş Paris'te, savaş yorgunu fotoğrafçı Robert Capa… Yıllarca dehşet ve şiddetin fotoğrafını çekmiş. 

Amerikan askerlerini eğlendirmek için Paris'e gelen aktris Ingrid Bergman, onu büyüleyecek. Ingrid, tutkudan yoksun evliliğinden, her hareketini kontrol eden film stüdyosundan bunalmış, özgürleşmek istiyor. Capa onu baştan çıkaracak. Karşı konulmaz bir çekim. Pahalı kafelerde akşam yemekleri. Sen Nehri boyunca yürüyüşler. Gece kulüplerinde çıplak ayakla danslar. Otel odalarında gizli randevular… Paris ve Hollywood'un 1940'lardaki romantik şaşaasıyla dolu bu roman, meşhur Kazablanka filminin yıldızı Ingrid Bergman'la, ünlü fotoğrafçı Robert Capa'nın yürek burkan aşk hikâyesini anlatıyor.

Okuyan Kızlar Blog Turumuza katkılarından dolayı DOĞAN KİTAP'a teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok: