22 Şubat 2015 Pazar

Deniz Feneri Koyu - Kimberley Freeman


Kır Çiçeği Tepesi kitabı hala aklımdadır. Ne çok içime işlemiş ki hala pek çok sahneye dokunmak, kaderin çizgisini azıcık iyiler tarafına kaydırmak isterim. Kimberley Freeman öyle bir yer etti ki takibi bırakmak istemediğim yazarlarımdan biri oldu :) 


Arkadya Yayınları'nın özenine bayılıyorum. Kitaplarına değer veriyor, içerik kadar sunumu da önemsiyor. Lavanta kokulu keseme bayıldımmm :)

Kitap beni yine etkiledi. Özellikle günümüz karakterlerinden Libby'in ikinci kadın olmaya dair hisleri canımı acıttı. Tabi kitap başka bir ana konu üzerinden ilerlese de karakterler güçlü yazım da iyi olunca pek çok ayrıntıya takılıyor insan.

Deniz Feneri Koyu: Libby adında genç bir kadının yasak aşkını kaybediş acısıyla açılış yapıyor. Doğduğu ama 20 yıldır uğramadığı şehre dönmesi, dönüşüne sebep olan ayrıntı, onu bekleyen sırlar, kendi geçmişi ve geçmişinde çözümlemesi gereken pek çok sorun ile dolu dolu bir giriş yaşıyoruz. Geçmiş ve gelecek iki farklı kuşak, iki farklı acı ve iki farklı sır sunuyor bizlere. Günümüz ve geçmiş dengesinde bir kopukluk hissetmiyoruz, okurken kitap adeta akıyor.

Libby'e acım dinmemişken bir de karşıma 15 günlük bebeğini kaybetmiş, ailesiz, eşi tarafından hor görülen bir kadına dertleniyorum. Bir bebeğin eşya gibi algılandığı, eldiveninizden şapkanıza kadar karışıldğı, insanların iki değil yirmi farklı yüzlü pislikler olduğu bir gemide mahsur zamanlarını okuyoruz.


Konuya fazla dalıp okuma keyfinizi kaçırmak da istemiyorum.

Yıllarca doğduğu topraktan uzakta kalmış bir kadın, kadının içinde bir aşk yarası. Aşkının bıraktığı hediye ve doğduğu toprağa dönerek hem geçmiş hem de kız kardeşi ile yüzleşme sunuyor kitap bizlere. Bu kadarı bile başlı başına bir kitap konusu değil mi? :)

Geçmişte acılar çeken bir kadın, siyah bilekliğin gücü, bir sandık, bir gizem, bir kaza, bir ada ve hayatta kalma mücadelesi.
İki farklı zaman dilimini iki kadının ruhuyla bütünleyen bir gizem...

Güzel, etkili, hayata dair pek çok şey bulacağınız, yer yer komik, okuyanı özel hissettiren bir hikaye sizlerle.

Aile dram seviyor, sırları çözümlemek istiyor, yormadan etkili bir hikaye okumak istiyorum diyorsanız şiddetle tavsiye.

İlk göz ağım diye mi bilmem amaaaaa KIR ÇİÇEĞİ TEPESİ kitabını okumadan geçmeyin isterim.

Sevgiler...


Hiç yorum yok: