26 Kasım 2014 Çarşamba

Monica McCarty Gözünden Adım Adım "Skye Adası"


Sisli dağlar, aşılmaz kaleler, zorlu savaşlar, efsane erkekler, mücadeleye değer aşklar ve bir tarihin izinde İskoç masalları... Monica McCarty gözünden tarihin tutkuyla harmanlandığı yer Skye Adası'na hoş geldiniz.

Bulutların arasından, kayalıklı bir sahilin dik yamaçlarında arzı endam eden bir adadır Skye. Sert İskoç coğrafyasının savaşçı ruhunun ateşinin yükseldiği Dunvegan Kalesi bu gizemli adanın baş tacıdır. Adanın batı tarafı Duirnish etrafından girilir, kuzeye doğru ilerlenir. Önce göle ulaşılır sonra da kaleye geçilir. Bu sert coğrafya taşından toprağına her daim savaşa hazır gibidir. Zor iklim, puslu vadiler, ulaşılmaz dağlar, dik yamaçlar, karşı konulmaz adamlar ve savaş nidaları...

Dunvegan savunma amaçlı yapılmış bir kaledir. Geçit vermez, ulaşılmaz bir  görüntü yükselir. Kale yüksek bir kayanın üzerine inşa edilmiş Edinburg ve Stirling gibi bir yapıya sahiptir. Yalnız su üzerinden ve deniz kapısından giriş vardır. Her kale gibi kendi sırlarını ve gizli geçiş yollarını korumaktadır. Yüzlerce yıl çözülemeyen bir bilmece gibidir.

İskoç - İngiltere savaşının çözüm anahtarı Tor bu adanın lideridir. Tor'un büyük dedesi vakti zamanında MacRaild adlı Danimarkalı bir şövalyenin kızı ile evlenilip adayı elde etmiştir. 


Ada sert iklimi ve kayalık yapısı sebebiyle kısıtlı sayıda geçim kaynağına sahiptir. Adanın çevresindeki diğer adacıklara botlar yardımıyla geçiş yapılır ve eksik ne varsa tamamlanır.  Ada Klan lideri Tor güçlü bir savaşçıdır. Tor'un savaşçı özelliklerinden ders almak isteyen cesur konuklar da sık sık uğrar. Adanın eski kale yıkıntıları arasında özel eğitimler sağlanır. Skye Adası'nın fiziki yapısı bir savaşçıya aradığı her imkanı sağlar. Dağ yürüyüşü, kaya tırmanışı, derin sularda dalgalarla savaş, mağaralar, avcılık... Beden yorgun düştüğünde kaplıcalarda dinlenme... Zorlu eğitimler sonrası et - süt - peynir - ekmek- şarapla güçlenme... Güzel kadınlar, şömine karşısında kuzu postları üzerinde dinlenilen uzunnn çetrefilli, zamanlar :) Monica McCarty arzulanan ne varsa en iyisini yazmaya aday. Güç, tutku, savaş ve dahası bu seride :)

Ada şartları insanları bir arada yaşamaya itmekte, kışın hayvancılık yazın balıkçılık yapmaya yöneltmekte. Klan kültüründe paylaşım öncelikli, herkes lider için, lider herkes için mücadelede. Tarım zayıf, avcılık kuvvetli bir geçim kaynağı. Kadınların tarla ve ev işlerine kendini adadığı, erkeklerin her an savaşa hazır olabilmek için savaştığı bir dünya burası.

Güç savaşlarında dengeler yerinden oynamakta, entrikanın yönü tutkuya çevrildiğinde taş taş üstünde kalmamakta.

Adım adım gerçeğe dayalı bir anlatımın tutkulu satırlarla buluştuğu bir maceranın merkezi Skye Adası görülmeye, ada hikayeleri okunmaya değerdir.

Okuyan Kızlar Kulübü an be an sizlere detaylar sunmaya devam edecek, bizleri takip etmeyi unutmayın :)


Hiç yorum yok: