26 Kasım 2014 Çarşamba

Klan Liderleriyle Geleneksel İskoç Sofrasına Oturuyoruz!


Okuyan Kızlar Kulübü proje turunun en keyifli anları :) İç geçirerek okuduğumuz, savaşçı ruhuna adandığımız Klan Liderleri Sofrasına oturuyoruz. Dönemin imkanlarıyla kendi imkanlarımızı karşılaştırdık, geçmişe en yakın neler yapabiliriz dedik, koyduk önümüze notları ve mutfağa geçtik. Aklımızda Liderler :) elimizde tarifler başladık hazırlıklara. İstedik ki bu güzel süreçte sizler de bizimle beraber liderler sofrasından bir yudum tadın.


Geleneksel İskoç beslenme kültüründe etin ve peynirin büyük önemi vardı. Tarımdan çok hayvancılık ve avcılıkla ilgilenen klanlar kışın genellikle et tüketirler. Etlerini uzun süre korumak için ya kurutur ya da mağaralarda dinlendirirler. 


 Yaz aylarında doğanın verdikleriyle denizin sunduklarını tüketip diğer erzakları kışa hazırlamayı tercih ederler. Sebzeleri kurutmak, ete tat vermek adına baharatlar toplamak başlıca işlerdendir.


Kuru domates, biberiye ve pek çok tohum kışlık hazırlık ürünleriydi.


 Peynir de genellikle çiğ süt tüketen İskoçların özellikle kış aylarında tüketebilmek üzere seçtikleri bir yoldu. Peynirin hava şartlarında bozulmaması için seçilen yol baharat eklenerek hazırlamaktan geçmekteydi.


Ve yemeklerin olmazsa olmazı, ana besin tüketim maddesi EKMEK! mevsimlere göre değişmekteydi. Adanın nemli havası buğday üretmeye müsait değildi. Beyaz un özel günlerde tüketilen, ticari değişim yoluyla alınan bir üründü. Akdeniz ekmeği özelliği taşıyan farklı bakliyatlardan elde edilen unları baharatlar ve kurutulmuş sebzelerle karıştırarak yapılan ekmekler sık tüketilmekteydi. Ekmeklerin uzun vadede korunması ve damak tadının alıştığı lezzete kavuşması için de farklı mayalandırma usulleri uygulanırdı. 

Soframızın sponsoru Söke Un'un lezzet danışmanlarından fikir alarak soframızda Akdeniz, Trabzon, Alaşehir ekmek karışımlarını kullandık. Sizlere hem döneme en yakın görseli sunmak hem de o eski damak tatlarına bir adım yakınlaştırmak istedik. Tariflerimi blog turumuzun son gününe saklıyorum :) Mayalama aşamasından pişirme tüyolarına kadar anlatacağım :)


Fotoğraf çekiminde her daim yanımda olan, zevkli sunumlara imza atmamda fikirlerini esirgemeyen, görsel çekiminde bizzat yardımcı olan arkadaşım Men's Fashion by Kemal Köse'ye teşekkür ederim.Hiç yorum yok: