19 Ekim 2014 Pazar

Pembe ve Yusuf - Yürek Sızlatan Yazar Canan Tan'ın Kaleminden


Pembe ve Yusuf iki masum genç. Hayatlarına törenin gölgesi düşünceye kadar hayatın ışıldadığı yürekler... Acı, kan, emirler ve sevgi...

Canan Tan kalemiyle okurun yüreğini sızlatan, gönüllere acı tatlı hikayeleriyle taht kurmuş bir isim. Yusuf karakteri yıllardır merak edilmiş, ne olacak bu Yusuf denilmiş. Issız Erkekler Korosu kitabının çamurla kaplı botları, düşük omuzları, hüzünlü gözleriyle bilinen Anadolu delikanlısı. İşte o Yusuf ve daha pek çok Yusuf'un hikayesi sizlerle...

CANAN TAN röportajına bir göz atmanızı, kitaba dair daha derin bilgi edinmenizi öneririm TIKTIK


Pembe ve Yusuf - Canan Tan

Üç kuşağın değişmeyen yazgısının anlatıldığı bir hikaye var elimizde. Bu hikayede şehir isimleri yok, belirgin kültürel motifler de. Ülkemizin her yerinde yaşanan acıların bir gösterimi adeta. Uzun soluklu bir dizi, bitmeyen bir ülke panoroması :(

Kitap Keder karakterinin doğumuyla açılış yapar. Masum bir bebek dedesinin öldüğü gün dünyaya gelir. Üçüncü kez kız bebek doğuran anası da, kız olduğu için Keder de lanetlenir.
Baskıcı bir baba elinde gözlerinin içi gülen akıllı ama sindirilmiş kız Keder bir gün görücü usulü apar topar evlendirilir. 14 yaşında gelin olan Keder gerdek gecesinde şiddetle tanışır. 
Küçümen gelin diye kılıf geçirilen küçük gelin Keder diğer tüm küçük gelinlerin gerçeğini bizlere haykırır. Bu kadar yeter mi yetmezzzzz

Keder gelin olmuştur ama kadın olamamıştır. Erkek evlatları sıra sıra doğurduğu halde eşine yaranamaz. Oğullarının kölesi, cariyesidir ama anası değildir!

Büyük şehri tadan eş İstanbul hayalleri kurmaktadır, nice göçün ilk filizlenişi gibi. İstanbul'un en çok göç alan semti Fatih'e yerleşilir. Bir göç hikayesi zamanla diğer göç hikayelerinin de anlatılmasına vesile olur. Keder yeni eve yeni çocuk isteğiyle Pembe ve Yusuf'u dünyaya getirir. Diğer kardeşleriyle yaş farkı olan bu iki genç babalarının gölgesinden uzak temiz yürekler olarak yetişir. Ablasıyla et ve tırnak olan Yusuf gün gelecek de elini kana mı bulayacaktır?

Her karaktere ayrı bir roman yazılacak kadar derin bir çalışmayla Pembe ve Yusuf büyük şehre göçün, törelerin ve erkeklerin dünyasının bir aynası adeta.

Canan Tan yine harika!

NOT: Kitap adı aslında Kız Kısırı olarak düşünülmüş. Art arda kız doğum yapan kadın kusurlu sayılırmış. Kız kısırı oldu denilerek üzerine kuma getirilirmiş. Keder'in de doğum hikayesine atfen düşünülen bir isimmiş.

Kumalık, töre, büyük şehrin büyüsü, erkeklerin dünyası, ezenlerle ezilenlerin yaşam dansı gibi pek çok konu işlenmiş. 

Ben gerçekten de sevdim.


1 yorum:

ÖRGÜÇANTAM-Hatice yazıcı dedi ki...

Kitabı okudum bir solukta harikaydı.
Sevgiler.
Yorum yazmıyorum diye uğramadığımı düşünme canım:)) güzel paylaşımlarına mutlaka bakıyorum.