2 Ekim 2014 Perşembe

Öksüzler Treni - Christina Baker Kline "Bir eve ait olma hissini arayan iki kadının yürek burkan hikâyesi"


Arkadya Yayınları & Okuyan Kızlar Kulübü 

Hüzünlü, iç acıtıcı bir turla karşınızdayız. Arkadya'nın kendine has bir tarzı var ve ben bu tarzı çok seviyorum. Her bölüm ayrı heyecan, ayrı bir hüzün. Akıcı, enfes hikayeleri okumak bir ayrıcalık. Sizlerle böyle dolu dolu kitapları paylaşmak da bir gurur doğrusu.

Öksüzler Treni gerçek bir hikayeye dayanıyor. Bir zamanlar göçmen ve kimsesiz çocuklar varmış. Bu çocuklar acımasız dünyada çok yalnız kalmış. Bir umutla bir araya getirilip her dönemin söz sahibi paranın kölesi edilmiş. Bir tren düşünün içine biniyorsunuz ve her durakta acaba beni kim seçecek, seçen kişinin kölesi mi olacağım biricik yavrusu mu diye düşünüyorsunuz. Bu acıyı düşünemiyorum bile.

Kitap tanıtımında bir cümle beni çok etkilemişti. "Bir eve ait olma hissini arayan iki kadının yürek burkan hikayesi." off bu nasıl bir cümle böyle!

Duraktan durağa umutla çırpınan bir kız yıllar sonra biriktirdikleriyle bir yaşamı temsil ediyor. Koruyucu aileden başka bir koruyucu aileye sürüklenen başka bir kız da hayatı tanımaya uğraşıyor. İki neslin kendini arama mücadelesi.Öksüzler Treni yurt dışında çok beğenildi. Lise ve üniversitede ders kitabı olarak okutulmaya başlandı. Bir dönem, bir gerçek, birden çok hayatın edebi yönü kuvvetli anlatımıyla buluşmuş bir şölen adeta.

Kitaba başladığım an ülkemizde çok sevilerek okunan Sarah Jio tarzını hissettim. Tarz derken yüreğe işleyişi elbette. Aile dram ve gerçekliğe dayalı hikayeler okumayı sevenlerin kaçırmaması gereken kaliteli bir eser olduğunu düşünmekteyim.

Ben kesinlikle tavsiye ediyorum, dilerim sizler de bizler gibi beğenirsiniz.

Arkadya Yayınları'na desteklerinden ötürü teşekkür ederiz.
1 yorum:

Sanem Kelesoglu dedi ki...

Canım teşekkürler paylaşım için..