13 Eylül 2014 Cumartesi

Bir Gece Yetmez "Çıkışı Olmayan Bir Kafes"


Bir Gece Yetmez - Anne Mallory 
Nemesis Kitap

Bir Gece Yetmez offfff o nasıl bir isim öyle :) 
Tarihi AŞK romanlarına çok yakışan bir kitap isim seçimi doğrusu. 

Bir gecelik oyunun bir ömre vuran darbesi :)

Okuyan Kızların kitap keyfine bu ay Anne Mallory damgasını vurdu. Arada toplaşıp gerçekleştirdiğimiz okuma keyifini uzun süredir hasret kaldığımız bir tür tarihi aşk romanlarından biri ile gerçekleştirmek istedik.
İlk defa bir seriye ortasından dalmak istedim. Seriler bazen bir filmin üç parçaya bölünmüş hali gibidir. Seri mantığını anlayabilmek için baştan sona doğru okumak gerekir. Bazen de bağımsız okunan, seri bile olduğunu anlamadan biten kitaplar da yok değildir.

Bir kitap seriyse ve seri olduğunu da biliyorsam illa en baştan başlayarak okumak isterim. Bağımsız da okunur, seni etkilemez sen oku, sonra diğerlerini alırsın denilse bile yooook illa en baştan başlayacağım diye direnirim. Peki bu tutumuma rağmen ne oldu da bir seri olduğunu bile bile 2. kitaptan başlamak istedim?

Seri olduğunu bile bile, seri hakkında olumlu olduğu kadar olumsuz da eleştiri okuduğum halde her şeyden bağımsız bir istekle daldım Bir Gece Yetmez'e. Çünkü kapak muhteşemdi, arka kapak tanıtım yazısı beni kitaba kitledi. O dakikadan sonra tüm sözler yetersiz kaldı. okuyacağım kendim karar vereceğim dedim. Eğer ilk kitabı okumam gerektiğini hissedecek kadar seri bağlantısı varsa 1. kitap Tutkunun Sırrı'nı da alıp okuyup öyle yorumlayacağım diye kendi kendime meydan okudum.

***
Kitap orijinal kapakları harika! Bir Gece Yetmez kitabının kapağı başlı başına güzel olsa da içerikle uyumlu olmadığı da aşikar. Karakter tam bir mavi hastası. Mavi giymeyi sevdiği için sosyetede dalga konusu oluyor. Babası kaç top mavi kumaş almış yoksa masraftan kaçınmak için kervan hırsızlığı yapmış da tek tip mavi kumaşlara mı kalmış deniyor. Yazıkkk kızımıza :(
***
Secrets Seri Sıralaması:
 - Tutkunun Sırrı #1
One Night Is Never Enough - Bir Gece Yetmez#2
In Total Surrender#3Bir Gece Yetmez - Anne Mallory


Charlotte akıllı, güzel, asil, köklü bir ailenin gözde - ünvanlı bir evlilik yapması beklenen büyük kızı. Her hareketini ailesinin saygınlığı ve sosyetedeki duruşuna göre konumlayarak atıyor. İsteklerini yok sayıp ailesinin geleceğine adanmış bir hayatın içinde kafesteki kuş misali sergileniyor. Mutsuz, her an açığını kollayan bir anne, ergenliğe yeni adım atmış masum kız kardeşler ve  metresine düşkün kumarbaz, sorumsuz bir baba ile çevresi sarılı bir ortamda geçiyor günler. Bir gün alışveriş yapmak için girdiği bir dükkanda sıradışı bir olaya şahit oluyor. Soğuk kanlılıkla atlattığı günün ertesinde babasının pis bir kumar bahsinde masumiyeti üzerine oynadığını öğreniyor. Kıza uzun süredir göz koymuş bir kurt, sözde arkadaşının kocası  olan göz koymuş başka bir kurt arasında kalan baba kumar masasındayken bir anda sahneye çıkan Roman'a yeniliyorlar. Sıradışı karşılaşmadan beri unutamadığı ve Roman'ın da göz koyduğu Charlotte kazanılıyor. Her şey tek bir gizli günah gecesi olacakken oyunda kazanılan Cherlotte yine oyunlarla geceler boyu kaçma kovalamacaya dönüşen bir macaranın içine düşüyor.

Kitap hikayesinin özgünlüğünden bahsetmiştim değil mi? Burada mesele masumiyetimi teslim ettim, ah nee tesadüf hoşuma gitti geceler boyu devam ettim değil!!!

Sosyetedeki konumunu korumak, kurtlar sofrasında ondan ona paslanmaktan korunmak, babasının aptallığından korunmak, Roman'ın ihtirasına karşı direncini korumak, kardeşlerinin geleceğini korumak, gelecekteki konumunu korumak ve hiiç tanımadığı tehlikeli bir adamın hayatındaki diğer tehlikelerden korunmak... Gördüğünüz gibi pek çok olay var, ince bir ipte cambazlık Charlotte'ninki:(

Bu kadar şey dışında polisiye maceraları aratmayacak entrika da var. Seri bağlamında ilk iki kitap arasında bence pek bir şey yok. İkinci kitaptan başlayabilirsiniz. İlk kitaptaki ana kadın karakteri özlediğinden bahsediliyor, erkek karakter de kumara devam ediyor. Ammaaa ikinci kitap ile üçüncü kitap kesinlikle bağlantılı. Ahhh Andreas ahhh diyorum. Beyaz meleksi bir yüz, kapkara saçlar, upuzun boy, güçlü duruş, sağlam karakter ohhooo yazmış da yazmış yazar pek döktürmüş :)

Şimdi gelelim tavsiye meselesine. Ben kitabın kapağını da tanıtımını da kitabın konusunu da kurgusunu da çok sevdim. Ama yazarda bir sıkıntı var! İlk kitap için konu iyi ama ya çevirmende ya da yazarda bir sorun var denilmişti. Yazar bence harika kurguluyor, süper ama tam anlamıyla aktaramıyor. İlk sahnede sıradışı bir giriş var diyoruz ya hani orada kim kimdi bir an karışıyor ya da kim hareket etti kim vurdu anlaşılamıyor.

Ya yaratıcı bir editör müdahele edip satırları düzeltecek ya da yazarın her kitapta bir parça daha iyi yazmış olması için dua edeceğiz.

Uzun zamandır bu kadar iyi bir kurgu okumadım, tek düze tarihi aşklardan sıkılmıştım. Şimdi bu kadarrr çok kitap okuyunca da beklenti yüksek oluyor ve haksızlık yapabiliyoruz.

En iyisi tarihi aşk seviyorsanız bence bir şans verip yazarın bir kitabını okuyun. Pek sevmiyorsanız da seçim sizin. 

Bazen berbat çevirilmiş bir kitabı sırf konu iyi diye okuyabiliyoruz. Bu kadar özgün bir konuyu, temiz bir editi okumaya değer görüyorum.

Okudum, sevdim, devamını çok merak ettim. Gerisi size kalmış efendim :)

Tarih84

Hiç yorum yok: