9 Haziran 2014 Pazartesi

Yeni Başlayanlar İçin Epik Fantastik Bir Kitabı Okuma Teknikleri


Okuyan Kızlar Kulübü 32. Blog Tur konuğu Fırtınaışığı Arşivi ile Brandon Sanderson.

Akılçelen Kitaplar yayınladıkları kıymetli eserlerle aklımızı çeldi doğrusu :) Özellikle Kitap Tutkusu ve Kütüphanemden Kitap Manzaraları çığlığı bastı. Malum fantastik ötesi okur zevkleri beni her daim şoklara sokmuştur :) Fantastik seven ama epik fantastik için kısa bir yutkunma molası veren canım kızlarımız Fightiingg ise okuruz öğreniriz dedi :) Peki ya ben? Amanınnnn ben ne edemmmm modunda yakındım durdum :) Fantastik sevmem, arada orta seviye okurum diyordum. Aslında sevmem derken bazı türlerini sevebileceğimi de fark ediyordum. Konusu bir parça bizim bildiğimiz dünya ile bağlantılı severmişim şimdi şimdi anlıyordum. 

İşte blog turumuzun özel yazı konusu da buradan çıktı. Fantastik alemin türleri ve yeni başlayacaklar için epik fantastik türü ile karşılaşma anları.


Fantastik kategorisi de pek çeşitli. Son yılların gözdesi erotizm barındıran fantastik kitaplar. Gölge varlıklar ve Alacakaranlık serisi her birimizin gözdesi. Alacakaranlık aşina olduğum bir konu ısırmak mı seksi kanımızın emilmesi mi bilinmezliği çekici geldi. Karanlık Kalp orta seviye bir seri. Aklı karışık bir kız dünya ile paralel büyülü dünya arası gelgitler. Harry Potter ölürümmmm canım benim. Yine bir parça dünya ve ölümlü dünyalıların göremediği öteki dünya. Bela offf bu ara millet uçtu gitti. Beni en şaşırtan Gölge Varlıklardı birden çok türü akılda tutup mantıksızlık içinde mantık zinciri kurdum, üstüne bir de okuma zevki / bağımlılığı yaşadım :)

Buraya kadar dünya ile bağlantılı kaldık değil mi? En azından ana karakterin bir tanesi dünyalı idi. İşte şimdi bildiklerimizi unutturacak içtiğimiz suya bile yeni ad verecek dünya ötesi bir dünyaya hazır mıyız? Seksi kaslı harika erkekler yerine zayıf bir köleye ahhh canımmm diyebiliriz. Ben bilmem kocam bilir mantığındaki kızları unutup görev bilincinde tüm duyguları kenara koymuş karakterlerle karşılaşacağız.

Kötülüğün yükseldiği, elinde pek de bir şey kalmamış iyilerin inançlı mücadelesi bilinenlerin ötesi bir zeminde bizlere anlatılacak.

Epik Fantastik kısaca: Bildiğin dünyayı unutup yeni bir dünyada yaşam lisanı öğrenmek gibi. Bir bakmışsın kanatların var bir bakmışsın yaratık bir bakmışsın ışınlanan bir sincapsın  ayyy gülmeyin bu dünyadan her şeyi beklerim ben :) Eğer yazar akıcılıktan uzak ve bol ayrıntıcı ise işiniz çok zor. 

Epik Fantastik nedir iyi bir anlatım için TIKTIK

Epik Fantastik Dünya: Anlatım bilinmezler ve yeni bilgiler üzerine inşaa olunca bol bol harita, sözlük bilgisi ve karakter tanımlaması şeklinde ilerler. Tur kitabımızın içerik materyali üzerinden epik türün materyal örneklerini inceleyelim TIKTIK

 Yeni Başlayanlar İçin Epik Fantastik Bir Kitabı Okuma Teknikleri

Kitap arkasını da okusanız, bir gönüllü arkadaşınız size ana temayı da anlatsa nafile. Yeniler her zaman aklı karışık ve unutkan olacaklar. Bunun tek çözümü kişinin kendi yol haritasını çizmesi.
Fantastik ister çok okuyun ister kıyısından geçmemiş olun eğer yol epik fantastiğe çıktı ise kağıdı kalemi ayracı hazırlayın.

Ben öncelikle kitabı okumadan konusuna ve ana temasına baktım.  Kitap kapağından, iç materyaline kadar inceledim. Çizimler bana ne anlatabilir iyice baktım. Ve boş bir zemini aklımda tutmam gerekli konu başlıklarına böldüm. Siz de bu yoldan ilerleyebilirsiniz. Mesela akılda tutmakta neleri zorlanıyorum. Farklı bir dil ise karakter isimlerini karıştırabilirim. Coğrafi mekan, ana materyal örneğin kılıç ve anlamı not ederim. Başlangıçta giyim kuşam, konuşmadaki seviyeler (arkadaşça mı ast üst ilişkisi mi), ana karakterler hangi tarafın kontrolünde, yemek içmek, alışkanlık, kalıp cümle (fırtına yutsun seni)...

Her bölümde notlarımı kontrol ederim. Birkaç bölüm sonrası daha az not tutacak daha az dönüp bakacaksınız.

En önemlisi de yazar notudur. Bu tarz eserlerin % 90 yazar illa kendi felsefesini anlatır. Yazar anlatmamışsa çevirmen bizler için aydınlatıcı olay örgüsü sunacaktır. İşte bu az öz anlatım bizim tutunacak dalımız olur.

İlk 40 sayfada şunları not aldım. Asaleti düşmüş bir kral, kılıçların anlamı, karakteri güçlü çeken bir köle, ölüm ve yeniden diriliş, ruhun acısı, beden ızdırabı, cehennem işkenceleri ...

Ben epik fantastik türünden de zevk alabileceğimi fark ettim. Yazarın akıcı satırları, yavaş yavaş konuya girişi, güçlü tanımlar, ters köşe karakterler sevdim doğrusu.
1 yorum:

Harmony Halmeoni dedi ki...

çok mantıklı gerçekten çok karışık kitaplar okurken bu yol çok işe yarar bence de. :)