24 Haziran 2014 Salı

Evernight Akademisi Serisi / Sonsuz Gece - Claudia Grey (Bol Spoiler İçerir!!!)


Okuyan Kızlar Kulübü kitap incelemeleri devam ediyor. Pegasus Yayınları'ndan çıkan Evernight Akademisi serisinin ilk kitabı Sonsuz Gece sizlerle. Claudia Gray şaşırtıcı bir yazar, ters köşeleri tükenmeyen sessiz derinden ilerleyip soğuk duş aldıran bir isim. Klişedir, yine bir vampir, ay daha ne olabilir ... tüm sözleri yedim!

Çevirmen Sevinç Seyla Tezcan'ın önerisi ile başladık seriye. Dediği kadar var, bu gerçekten de farklı bir seri!

 Bu sebeple ilk defa spoiler boğarak bir yorum yapmak istedim. Bu yorumda tutamayacağım kendimi.

Uyardım değil mi? :)


Evernight Akademisi - Sonsuz Gece - Claudia Gray 


Bianca'nın hayatı hiç de istediği gibi değildir. Gotik ve ürpertici Evernight Akademisi'nin öğrencileri güzel, zeki, hatta neredeyse yırtıcıdır ama Bianca onlardan biri olmadığının farkındadır. Yakışıklı ve gizemli Lucas'la tanıştığında ise genç adam ona dikkatli olması gerektiğini söyler: Bianca kalbini ona kaptırmamalıdır. Bu uyarıya rağmen aralarındaki güçlü çekime karşı koyamayan genç kız, Lucas'la birlikte olabilmek için her riski göze almaya hazırdır. Onları ayırmak ve Bianca'ya inandığı her şeyi sorgulatmak için fırsat kollayan karanlık güçler, bu aşka engel olabilecek midir?


Evernight Akademisi Serisi / Sonsuz Gece - YORUM 
(SPOİLER İÇERİR)

Bianca: soluk tenli, dalgalı kızıl saçlı, güzelliğinin farkında olmayan şaşkın bir ergen.  Ailenin tek çocuğu, özeli, kıymetlisi onun iyiliği için hiç de iyi hissetmediği bir akademiye bir nevi kapatılmış birisi. Arkadaş yok, sosyal hayat yok, AŞK da yok ay çekilmez bu hayat isyannnn diyerek kuytulara sığınma derdinde atıyor kendini ormana... akademiden kaçma girişimi karşısına dalyan gibi Lucas'ı çıkarıyor.  Ammanınnnn kıvılcımlar ve havada aşkkkk kokusu varrr :)

(Ah bir kurt adam olaydı uluyup arka fon efekti olaydı ah ah ahh )

Lucas: boylu poslu kaslı gözü kara enfes bir erkek ve ergen. Ailesinin zoruyla yıllar önce atalarının kovulduğu akademiye gelir. Gizemler peşinde, asabiyet halinde kızımızla çarpışır. Ahh haaaa aşk aşk aşk

Orman kokusunun tenin harmanına bulanmasıymış, bembeyaz tene vurulmakmış, yutkunmakta zorlanıp hızlı kalp atış falan filan işte :)))

(Bu yorumun gidişi gidiş değil)

Akademiye giriş zenginler, fakirler ve ezikler diye ayrılış başlar.

***

ŞİMDİ BİRAZ DURALIM EK BİLGİ SUNALIM:

Kitabı okumaya başlarken sıfır beklenti içerisindeydim. Tam bir Harry Potter fanatiğiyim. Daha ilk bölümden kendimi HOGWARTS da hissettim. Karanlıklar Akademisini hep Harry Potter filmlerindeki gibi düşleyerek okudum. Kuleler, karanlık orman ve bin türlü sırrın gizlenişi.. ne kadar da benziyor değil mi? İşte bu noktadan sonra film izler gibi ilerledim kitapta. İş o kadar ileriye gitti ki akademi izin günlerinde gidilen kasaba bile aynı geldi nerede sihir dükkanı şekerci diyerek satırlar ilerledi. Tabi konu bambaşkaydı, atmosfer benim için aynıydı. Neyse kitabımızın konusuna geri dönelim.

***

Lucas kızımızı zorlu ormandan kurtarır ama okul hayatına adım attığında görmezden gelir. Kızımız pek üzülür bir yanda okulun ilk günü gördüğü eziklerin yanına mı gitsin oda arkadaşları zengin şımarık bol kaprisli kızların yanında mı kalsın bilemez. Uzun bir süre ikilemde kalır ve dersler başlar yanına dalyan gibi bir çocuk oturur offff BALTHAZAR gel çocuuuum sen sahneye baş köşeye Allahhh diyesim var tutmayın beniiii :) Karakterli karakterim benim:)

( Serinin Son Kitabı BALTHAZAR!!!! )

Balthazar ile ders çalışmalar Raquel'le başlayan dostluk, okul kaçamak partiler derken zaman ilerler. Lucas ve Bianca'nın yolları kesişir. Ve bir okul balosu gecesi dananın kuyruğu kopar. Anlamsız pek çok şey anlam bulur, taşlar oturur mu yerinden mi oynar okuyana göre yorumlar da değişir.

İlk tutku ilk gerçeği gün yüzüne çıkarır. Bir öpücüğün ilerlediği noktada sır perdesi açılır.
(Ağladım ben ama hem de çok nasıl canım acıdı nasıl nasıl nasıl offf )

Kitap aslında giriş yazısı ile başlar okuyunca şunu düşünürüz vampirler var, onları destekleyenler var düşmanlar var. Değişime uğrayanlar da var. Kim ısırdı kime ne oldu muamma işte şimdi cevapları bulma vakti.

Okul balosu sonrası kitabın ikinci perdesi açılır gerçekler ve bu gerçeklerle başa çıkmayı öğreniriz. Peki ne kadar hazırız?

Kitapta en sevdiğim olay seçenekler sunulması. Her seçtiğin yolda ardında sevdiklerin ve birçok kırık kalp kalır önünde ise türlü engel. Yine de yaşamaya değer.

Klişe bir konu klişelerden çok uzak, yaratıcı bir anlatım!

Kitabı okuduğunuzda: Harika bir tarih dersi anlatımına şahit olacaksınız. Arkadaşlığın zırt pırt yanında olmak değil zor anında ensende bitmek olduğunu göreceksiniz. Bazı seslerin gerçeğin habercisi olduğunu hissedecek, hislerimize daha fazla kulak vermemiz gerektiğini anlayacaksınız. Aşık olmak isteyeceksiniz. Bir şey uğrunda mücadelenin kıymetini bileceksiniz. 

Esas oğlanın vampir, kızın saf olduğu bir dönemi kapamış her anın ters köşelerle dolu bir dünyaya adım atacaksınız.

Elif Şafak'ın dediği gibi: ''Hayatın alt üst oldu diye üzülme. Nereden biliyorsun altının üstünden iyi olmadığını.'' 

Karmakarışık ve bir o kadar düzenli manyak bir alemden çıkamayan yorumu da burada sonlandırmalı.

Balthazar isminin anlamı: İsa'ya hediye edilmiş üç bilge adamdan biridir. Yaaaa bu kitapta her bir karakter düşünülerek yazılmış diyor ve artık susuyorum.

 Doğru düzgün bir yorum yapamadım farkındayım vallahi yazmaya bir başlarsam nasıl duracağım onu da bilememekteyim. 

Bu yorumda son cümlem: Gidin-alın-okuyun.3 yorum:

yaşar görgü dedi ki...

bu serinin diğer kitaplarıda yayınlandımı cevirileri varmı ?

yaşar görgü dedi ki...

bu serinin diğer kitaplarıda çevirilimi ?

tarih84 dedi ki...

Yaşar Görgü: Bizler de devamını bekliyoruz. Belki Tüyap İstanbul fuarına bir devam kitabı gelebilir.