2 Haziran 2014 Pazartesi

Bistro Cabana - Kayışdağı'nda Saklı Cennet


İstanbul - Ataşehir doğayla iç içe bir kuytu. Önce büyük şehirleşme hareketleri sonrasında Yeditepe Üniversitesi'nin kurulması ile çehresi değişen bir yer. Ormanlarla kaplı bir alan, geniş caddeler, yükselen binalar ve şık mekanlar. Şık mekan mı dedim, hem de kısa süre öncesine kadar kuş uçmaz kervan geçmez diye bilinen bir yerde. 

Evveettt sevgili takipçilerim bir mekan keşfi yazısı ile karşı karşıyayız :)
Kayışdağı'nda bir vaha, saklı bir cennet ile sizlerleyim.


İstanbul'da semt kavramı çok farklı. İnsanlar iyi bir park yeri, ferah bir mekan, özel sunum, tenha kuytular ve daha da çeşitlendirebileceğimiz nice sebeplerle yaşadıkları semtten çok uzaklara giderek günün keyfini çıkarabiliyorlar. Büyük şehir büyük sorun demek. Hem Ataşehir de yaşayanlar için hem de Yeditepe Üniversitesi'nde okuyanlar için çok şık bir alternatif ile karşınızdayım. Yeditepe Üniversitesi'nin 100 metre aşağısında yer alan Bistro Cabana şaşırtan bir mekan olarak karşımızda. 

Mekan sahipleri en iyinin peşinde kişiler, tam 2.5 yıllık restorasyon çalışmaları sonrası açılan bir yerden bahsediyorum sizlere. Sabahın erken saatinden gecenin geç saatine kadar her anı özel kılmak için neler yapabilirize kafa yormuşlar. İçtiğiniz çaydan oturduğunuz koltuktan yediğiniz ekmeğe kadar büyük bir özen var. Çay mı en özeli, ekmek mi o gün mekanın kendi taş fırınında pişiriliyor, patatesine kadar o gün orada tazecik yapılıyor. Hiç bir dondurucu gıda yer almayacak şekilde bir sistem işliyor. 


Kendimi hem özel hem de rahat hissettiğim bir gün geçirdim. Çay mı soğuk başlangıçlar mı diye düşündüm, çeşit o kadar çok ki kararsız kalmak da doğal. Armudun yoğun tadının biberiye ile ferahlatıldığı içeceğim sonrası mekana özel kokteylim ile öğleden sonrama merhaba dedim. Bistro Cabana'ya özel kokteyl içinde yok yok :) Portakalın keskin tadını çilek dengeliyor, elma serin bir dilim vazediyor.  Nasıl anlatmalı ki bilemedim şimdi siz en iyisi, bir uğrayın :)


Başlangıçları denemeye başladım. Somon füme biraz riskli bir seçimdi. Deniz mahsülleri yerken alacağınız koku damak tadınızı bazen keser. Temiz, leziz, zevkli bir histi. Bıldırcın yumurtam ve soslar dengelemişti.


Bistro Cabana'nın en önemli özelliği ürünlerini kendilerinin pişirmesi. İşte fırından yeni çıkmış ekmeler, enfes bir zeytin yağı şöleni. Yukarıdaki görselde gördüğünüz üçken lavaşlar ise cips tadındaydı. Sanırım baharatın yanında permasan da ekleyerek fırınlanmış. Yemeğe doyamadım.

Bistro Cabana'yı gezmeden önce menü seçeneklerine baktım. Menüdeki görseller ile sunumlar birbiri ile uyuşuyordu, listede ne var ise istediğiniz an geliyordu. Ön hazırlık çok iyyidi.

Mekandan ve mekanın tasarımından da bahsetmeli. 


Bistro Cabana teknolojinin nimetlerinden yararlanmış bir mekan. Yukarıda gördüğünüz alan aslında bahçe. Şaka gibi değil mi? İşin güzelliği de burada. Siz bahçe kısmında olduğunuzu anlamıyorsunuz. Harika bir dekorun içinde eksiksiz bir sunum ile günü yaşarken bir yandan sigaranızı içiyor bir yandan da ferah bir nefes alıyorsunuz. Boğulmuyorsunuz, sıkılmıyorsunuz. Mekanın her köşesi ayrı bir loca. Dilerseniz misafirlerle kontrollü bir yakınlıkta oluyor dilerseniz mekana kendinizi kapatıyorsunuz. Bir yanda doğum günü kutlanırken bir yanda iş toplantısı gerçekleştirilebiliyor. Kimse kimseyi rahatsız etmiyor. Hafta sonuna doğru mekan akşamları canlı müzikle hareketleniyor. Ön bahçe kısmının da oluşu sizi mekandan koparmadan eğlencenin sınırlarını genişletiyor. 

Doğrusu ben çok beğendim. Ve şaşırdım. Üniversite sırasında, cadde üzerinden mekanlar sıralanmış.  Bistro Cabana  ise biraz daha aşağıda ve bildiğiniz bir parça kuytuda. Hem kendini genel algıdan koruyor hem de size farklı bir dünyaya adım atmak için çağırıyor. Yatırım cesareti için mekan sahiplerini tebrik ediyorum.

DİKKAT: Mekanın sahibi papağan Benjamin  kalabalık ve yakın temastan sinirlenebiliyor :) 

Ayrıntılı inceleme için : http://www.bistrocabana.com/

Bistro Cabana'yı sosyal medyadan da takip etmek isterseniz; 


Facebook: http://facebook.com/bistrocabana

Tavsiyemdir, farklı mekan arayışlarına iyi bir alternatif doğrusu.

Tarih84

2 yorum:

Syhn dedi ki...

çok hoş bir yere benziyor cidden.

nice keşiflere pudrammm ;)

Santuane dedi ki...

kesinlikle mukemmel bir yer