19 Mayıs 2014 Pazartesi

Tarihi Aşk Kitaplarının Yeni Soluğu Vikingler Hakkında Bilmediklerimiz


Vikingleri cezbedici kılan kadın, ezberi bozan kurgularla karşımıza çıkan enfesssss yazar Kat Martin bizi yine büyüledi. İngiliz Lordlarına aşina biz, İskoç ateşi ile kavrulan biz yeni bir ırka pek de hazır değilmişiz. Duygular alt üstü oldu bu buuuu nedir buuuuuu isyannnn!!

Yeni aşkımız VİKİNG! :)

Viking denilince aklıma Fransızların bize sunduğu koca göbekli hantal adamlar geliyordu. İşleri güçleri bira içip but yemek arada espiri yapmak o kadar.  Vikinglere dair ikinci bildiğim bilgi de bir şeye benzemeyen çizgi filmdi. Hoplayıp zıplayan bir küçük çocuk. Geçen yıl fark ettiğim, dünya kadınlarının ağzının suyunu akıtan, erkeklerin ilgiyle izleyip feyz aldığı Viking dizisi ise ayrı olaydı. Yok canımmmm seksi göstermişler Vikingler böyle değildir diyordum.

 Adama sorarlar tabi: nereden biliyorsun, ne biliyorsun? Ahhh Kat Martin sağ olsun artık baya bir şey biliyoruz :) Açtığı çığırda deli gibi de araştırıyoruz. 

Meğer öğrenecek ne çok şey varmış :)

Kat Martin - Kalpten Kalbe kitabı üzerinden Viking ırkını tanıyalım.


Vikingler soyu tükenmiş nesil diye bilinir. Yaşadıkları varsayılan yer İskandinav kıyıları. Adalar topluluğu şeklinde yaşarlar, tarıma elverişsiz şartlar geçim sıkıntısına neden olur. Küçük baş hayvanları yetmediğinde diğer topluluğa saldırıp yağmalarlar. Genelde kız kaçırarak evlenirler :) Çok vahşiler, seksiler ve her şeyi kendilerine hak görürler. Eşlerinin yanında geçimini sağladığı sürece istediği kadar metres tutabilirler. Kayalık bölgelerde yaşadıkları için ağaç yetişmez, ağaç olmayınca da gemi yapamazlar. Ticaret ve diğer kültürlerle etkileşim az olunca barbarlıkları artar. Geniş pantalonlar, dökümlü kazaklar giyen erkekler uzun saçlı ve sakallı kaba bir görüntü çizerler. Kadınlar rahat kıyafetler seçer. Düz bir saç örgüsü, yünlü uzun bir basit elbise yeterlidir. Klanlar halinde yaşarlar ve liderlerin sözü emir kabul edilir. Normalin çok üstünde boyları posları olduğundan çok dikkat çekicidirler.

Kalp serisinin ilk kitabı Kalpten Kalbe'de iki kültürün derin çarpışması Vikingler ve İngilizleri bizlere anlatılır. Viking yakışıklısı dağlarla örülü bir adada yaşayan Leif hep bir adım ötesini düşlemektedir. Bir gün bir fırsat çıkacak ve adadan ayrılıp diğer dünyayı görecektir. Ağaç bitmeyen adada odun olmayınca gemi yapımı da hayaldir. Kader ağlarını örene kadar içten içe bir ateş yanmaktadır.


Karaya vuran, harap haldeki bir geminin onarımı, yanına kattığı cesur adamlarla Leif yola çıkar. Londra yakınlarında kıyıya vuru, tek sağ kalan da odur. Yaralıdır esir alınır ve bir karnavalda vahşice sergilenir. Kızımız Krista kafes içinde son derece arsızca kelam eden Vikingi görür. Önce duyduklarını hazmeder sonra da bu esaretten kurtarır. Babası da Leif'e medeniyete uyum sağlamayı öğretir.


Sofraya nasıl oturulur, çatal bıçak nedir, neden şarap içilir... 
Ot bitmeyen yerde üzüm yetişmeyeceği için şarap adamımızın genzini yakar. O kurak toprakların arpa tohumu biraya alışkındır. Kaçma kovalama kültürü, vahşi hayat avcılığı zorunlu kılar. Avladığın hayvan da ateşlerde çevrilir parça parça tüketilir. Portakallı ördek ve iç çeşit çatal kullanımını bizim haşin Viking ne yapsın?

Adalı hayatta geçim kaplumbağa kabuğundan tarak, koyun yününden kilim, avcılık iken şehirde işler farklıdır. Vücuda yapışan pantolon, dar iç çamaşırları, balina kemiğinden korseler, kabarık anlamsız kıyafetler, saten işlevsiz ayakkabıların cazibesi... Sütçü kızlar, sinek kaydı tıraşlar ve kumar...

Vikinglerin yaşam biçimi, erkeğin en ham hali sizlerle. Yeni bir kültüre seksi bir bakış atmaya ne dersiniz? Kitabımız sizlere çok şey vadediyor :)


Hiç yorum yok: