25 Mayıs 2014 Pazar

Sır Muhafızı - Kate Morton


Okuyan Kızlar Kulübü 31. blog tur konuğu SIR MUHAFIZI kitabı ile Kate Morton oldu. Riverton Malikanesi ile zihnimizde fırtınalar estiren yazar art arda yeni eserler vermeye başladı. Yeni çıkan Sır Muhafızı kitabı da bizlerin okuma zevkine dahil oldu. Bir Artemis külçesi daha, bu kadar kalın, çevirisi zahmetli eserleri cesurca yayınlamaları harika doğrusu :)


 Tur kitaplarımızı ön araştırma yaparak seçiyoruz. Kitap daha çıkmadan haberdardık, sorduk nasıldır dedik. Yoğun bir anlatım, dönemi hissettirebilmek için uzun bir girişi var denildi. AMAAAAA öyle bir SIR var ki okuyanı şok ediyor, bu kadar kalın bir eseri okuduğuna değiyor denildi. Çok etkilendik. Başladık okumaya.

Kitabı elime aldığım dönem hayatım tam bir karmaşaydı. Aklım çok dağılmıştı araya Soma faciası girdi ki o sırada biz koptuk :( Hala ne kadar toparladık bilemiyorum. Hal böyle olunca ben ilk 400 sayfada zorlanarak okudum. Konu değildi zorlayan, iç sıkıntım sebebiyle bir an evvel sonuca ulaşmak istiyordum. Bu kadar büyük bir SIR ha deyince de açıklanamaz ki aaaaa :)


SIR MUHAFIZI - KATE MORTON:

Yaşadığınız hayatın zaten yaşayacağınız hayat olduğuna emin misiniz?

1961: Laurel sıcak bir yaz gününde, çocukken oynadığı ağaç eve saklanmış, Billy adında bir gencin, Londra'ya taşınmanın ve parlak bir geleceğin hayalini kuruyordu. Fakat bu huzurlu gün sona ermeden, Laurel, hayatını değiştirecek bir cinayete tanık olacaktı.

2011: Laurel artık çok sevilen bir oyuncuydu ama geçmişin gölgesinden bir türlü kurtulamıyordu. Tanık olduğu günahları aklından çıkaramadığı için aile evine dönerek geçmişin gizli parçalarını bir araya getirmeye karar verdi. 

Bambaşka dünyalardan üç yabancının, Dorothy, Vivien ve Jimmy'nin yolu, savaş dönemi Londra'sında şans eseri kesişecekti. 

Ve hiçbirinin hayatı eskisi gibi olmayacaktı.

***

Yaşadığınız hayatın zaten yaşayacağınız hayat olduğuna emin misiniz? diyor ya kitap ben de şunu diyorum geçmişi kurcalayıp gerçekleri öğrenmek yalanlarla örülü bir dünyada yaşamaktan daha mı iyi? bir düşün sonra eşele...

***
Kafanız rahatsa, uzun soluklu dönem anlatımı ağırlıklı bir eser okumak istiyorsanız bu kitap tam da size göre efendim.

ARTEMİS YAYINLARI'na destekleri için bir kez daha teşekkür ederiz.Hiç yorum yok: