1 Mayıs 2014 Perşembe

Sasha Grey / Juliette Cemiyeti: Bilinmeyen Bir Diyarda Tehlikeli Bir Yolculuğa Hazır Mısınız?

Sasha Grey oğğğ sansasyonel bir isim, enteresan bir okuma etkinliği ile Okuyan Kızlar Kulübü yine karşınızda efendim :) 
Kitap konusunda tereddütlerim vardı. Yazar eski bir porno yıldızı, yetişkinlere uygun bir kitap yazdığını söylüyor. Bir cemiyet ve kirli sırları açığa çıkarıyor. İnsan soruyor acaba kendi yaşadıklarını mı aktaracak yoksa bir kurgu mu? Okumaya değecek mi? Pegasus Yayınları'ndan çıkacak olması içimizi, rahatlatıyor, en azından kalitelidir dedirtiyor. 
Kapak rengine bittim! :) 
Sadelikte özel vurgu kirpik görselinin doğru bir simge olduğunu söylemeden geçemeyeceğim :)
Peki kitap bize ne anlatmakta?

Juliette Cemiyette - Sasha Grey

BİR
Bu noktadan sonra okuyacağınız hiçbir şeyden rahatsız olmayın.

İKİ
Utangaçlıklarınızı ardınızda bırakın.

ÜÇ
Bundan sonra görüp duyacağınız her şey aramızda kalacak.

Catherine sinema bölümü öğrencisidir ve yakışıklı, zeki ve başarılı bir erkek arkadaşı vardır. Jack işte giderek daha fazla zaman geçirmeye ve tüm ilgisini kariyerine yöneltmeye başladığında Catherine kalbini ve zihnini kısıtlayan sınırlardan sıyrıldığı gündüz düşlerinin hayatını ele geçirmeye başladığını hisseder. Arkadaşı Anna aracılığıyla seksin daha önce hiç olmadığı kadar gerçek ve aynı zamanda da oyun olduğu karanlık bir labirente girer; kendisini en derinlerde gizli, karanlık fantazilerin gerçeğe dönüştüğü elit bir cemiyette, Juliette Cemiyetinde bulur.Juliette Cemiyeti - Yorum:

Sinema öğrencisi, genç, güzel, ateşli  Catherine bir süredir erkek arkadaşından dertli. Delicesine tutkun olduğu adam kendisini adeta işine adıyor kızımız ne yaparsa yapsın ilgisini kendi üzerinde toplayamıyor. Gerçekte elde edemediklerini hocası üzerinden platonizm diyarında fantezilerle süsleyerek gidermeye çalışırken Anna ile tanışıyor. İlah gibi bir vücuda sahip Anna tatlılığı ile kızımızın kanına giriyor, kanka oluyor. Catherine sıkıldıkça soluğu Anna'nın yanında alıyor. Önce kızın rahatlığı sonra da anlattıkları ile bilinmeyeni tatma arzusuna yenik düşme sınırında geziniyor. Arzularını bastırdıkça erkek arkadaşına uyguladığı cinsel baskı, Anna'nın anlattığı fantezileri uygulama isteği derken erkek arkadaşı da kızı yalnız bırakıyor. Bu noktada cinsel dürtüleri ruhunu ergen seviyesine inidriyor ve cemiyetin sınırında gezinmeye başlıyor.

***
Açıkçası kitabı bu kadar iyi bulacağımız bilemezdim. Yazarın geçmişi belli, ön yargı oluştursa da kitap iyiydi. Karakterin birçok fikri vardı, çok farklı alanlarda benzetmeler yaptı. 
Din - siyaset- sinema ve daha nicesi...
Kitap bölüm bölüm ilerliyor, her bölümde bir konu vurgulanıyordu. İğrenmedim, çok da yadırgamadım. Her bölümde farklı bir enerji olduğu için bizleri tiksindirmeden, karakteri aşağılamadan okuttu. Resmen karakteri anlamaya çalıştım. 
Şu meşhuurrr cemiyetlere de bir göz kırptı, anlatımı o kadar gerçekti ki yazar bu tarz yerlerde ya bulundu ya da bulunanlardan yardım aldı dedim. Ayrıntılı, dozunda bir anlatım. 
Ne özendiriyor ne de tiksindiriyor. 
Girilen yolda nelerle karşılaşılabileceğini örnekliyor.
Seks oyunlarının sonu her zaman haz değil ölüm de getirebilir diyor!
Her günü bir oyun, beyaz camın yansıttıkları gibi bir yaşam sananlara ibret olması dileğiyle.
***
Kitap Tutkusu Yorum:
http://kitaptutkum.blogspot.com.tr/2014/05/juliette-cemiyeti-sasha-grey.html

Kütüphanemden Kitap Manzaraları Yorum:
http://benherneysemo.blogspot.com.tr/

3 yorum:

dilek akkaya dedi ki...

Yorumundan sonra kitabı kesinlikle alıcam. Ben de çok önyargılı yaklaşıyordum yazarın geçmişinden ötürü ama yorumun öyle olmadığını gösterdi bana :)

dilek akkaya dedi ki...

Pegasus'un zaten bütün kitapları güzel beni genellikle hiç yanıltmadı.. Bu arada kitabın rengini ve kapağını ben de çok beğendim.

Adsız dedi ki...

filmleride çok güzel