2 Mayıs 2014 Cuma

İzmir Kitap Fuarı Kitap Alışverişleri ve Haberler - 2014


Bir yıl daha geçer 2013 kitap fuarını anlattığım zamanlar çok da uzakta değil.
Karşılaştırmalı bir yazıya hazır olun. Hem İzmir fuarı açısından 2013 - 2014 fuar gözlemlerimi aktaracağım hem de son katıldığım 4 fuarın genel izlenimini. 
2013 İzmir kitap fuarı: Birçok yayıncının özel indirimlerini keşfettiğim delicesine alışveriş yaptığım bir fuardı. O saatten sonra ne alışveriş sitelerinde gözüm kaldı ne de indirimli kitap satan satış noktalarında. Hemen okumalıyım ay dayanamıyorum dediklerimi alıp gerisi için koca bir yıl sabrettim. Bu demek değil ki okumadan durdum. İndirimdi, incelemeydi katıldığım diğer fuarlardaki cazip olmayan ağza bir parmak bal misali indirimciklerle günler geçti. İstanbul Tüyap kitap fuarı bana göre rezildi. Ama CNR fuarını görünce Tüyapa şükretmek de gerekliydi. Kasımda gerçekleşen fuarda internet ortamında alabileceğimiz fiyatlara çekilen kitaplar CNR da sıfır indirimli şekilde önümüze sürüldü. Kasım ayında yazar imzaları ve fuarın ilk heyecanları sebebiyle zevkliydi Mart ayındaki ise sinek avlama türündendi. Her geçen fuar beni İzmir'e itti :)

İŞTE ALDIĞIM KİTAPLAR VE HİKAYELERİ:


Sel Yayıncılık: Okuyan Kızlar Kulübü olarak geçenlerde Mehmet Murat Somer'in hop çiki yaya serisini inceledik. Yazarın aykırı kalemine bayılınca diğer kitaplarına da merak saldım. Sel'den de böylelikle ilk kitap alışverişimi yaptım. İndirimi iyi, kitaplar kaliteliydi!

April Yayınları: Yıllar önce Jodi Picault'un Cam Çocuk kitabını okumuştum. Çok beğenmiştim ve OKK olarak Anlaşma kitabına da tur yapmıştık. Yenilenmiş kapakları görünce dayanamadım Cam Çocuk da dahil tüm kitapları aldım. Ailecek okuduğumuz için ayrı mutluluk oldu. Eve Dönüş Şarkısı kitabını delicesine merak ediyorum :)

Ephesus Yayınları: Bu yıl kaç fuardır hayal kırıklığı ile boğuşuyorum. Çıkışını iyi kitap uygun fiyat mantığı ile yapan sonradan indirimi az, seri devam hızı yavaş halleriyle beni çok üzen bir yayıncı. CNR fuarında indirimleri yetersiz buldum, Kadıköy ve benzeri yerlerde de satış rakamları yüksek olunca İzmir'i bekledim. İzmir'de iyi bir indirim vardı. Çok fazla alışveriş yaptığımız için de ek indirim aldık. Stanttan mutlu ayrıldık.

Aspendos Yayınları: Aslında kitap almayı düşünmediğim bir yayıncıydı. Fuara gitmeden kısa süre önce iki alışveriş sitesinde indirimi vardı ve arkadaşlarımla ortak bir alışveriş yapmıştık. Derkennnn Nemesis Yayınları stantında kitapları görünce şaşırdım. Almayı isteyip ertelediğimiz Kaç Benimle kitabını 10 tl etiketi görünce hemen 3 tane aldım. İyi ki almışım bir iki güne tükenmiş :) Diğer Aspendos alışverişim aşağıda ortak alışverişimizde :)

Koridor Yayınevi: Yüzümü ya satış sitelerinde ya da İzmir fuarında güldüren yayıncı olarak tarihe geçecek :) İzmir indirimi yine göz doldurdu, 10 tl civarı harika kitapları vardı. Historical serilerimi yakın bir zamanda tamamladığım için güncel kitaplarını inceledim. İkinci Şanslar Durağı kitabını okuyup bayıldığım Kristan Higgins'in diğer iki kitabını da aldım. Her Kalp Kendi Şarkısını Söyler kitabı da dilden dile çevrilmiş özel bir eserdi, tarafıma incelemem için hediye edildi. Çok teşekkür ederim :)

Destek Yayınları: Serkan Özel saygı duyduğum genç bir isim. Zamanında OKK da desteği olmuştur. İkinci kitabını kutlamak ve imza almak için ben de stanttaydım :) Fikir alışverişi harikaydı en kısa sürede Kapalı Gişe Yalnızlık kitabını okuyup yorumlayacağım. Destek de okuyucuyu destekliyor indirimi iyi yayıncılardan doğrusu.

Dex - Dex Plus: İndirim olduğu doğrudur ama indirim kısmında benim tarzım kitap da yoktur :( Acıtan Güzellik ve Kış Güneşi kitaplarını bir sonraki net siparişimde almayı düşünerek alışveriş yapmadım. Dex Plus imza günlerinde daha önceden sözleştiğimiz tatlı yazar Şebnem Burcuoğlu ile görüştük. Kitapta aklıma takılan bir iki detayı paylaştım güzel haberlerle ayrıldım. Birebir görüşünce daha bir sevdiğim doğrudur :)

Nemesis Kitap: Dayanamayıp her fuarda kitap aldığım bir yayıncı. Hem kasım ayında hem de martta İstanbul fuarlarında kitap almıştım. Geçen yıl ise 4 torba alışverişle ayrıldığım için yayıncıda almak istediğim 3 kitap kalmıştı. İndirimi muhteşemdi. 3 tanesi 15 TL ve 3 Tanesi 20 TL. Yeni çıkan ciltliler ise 10 - 15 TL civarında daha ne olsun değil mi enfesssss :))
Fuarda yakın arkadaşlarımın da listelerini tamamaladığım için müthiş bir alışveriş yaptık, sağolsunlar Freud'un Kız Kardeşi kitabını incelemem için hediye ettiler :)

İletişim Yayınları: Cehennem Çiçeği kitabını çok sevince serinin ilk kitabının iletişimde olduğunu öğrendim hemen aldım. Kara mizahın dibi!

* Sınırsız Tutku: Valla niye bu kadar eleştirildi merak ettiğim için sahaflardan aldım.

Pegasus Yayınları: Bu yılın doğum günü pastası gibiydi, aldığım her kitap pastadan bir dilim :))) İzmir'e geldiğim gibi birçok şeyle boğuştum iş toplantıları, şahsi görüşmeler etkinlikler derken fuara ancak doğum günümde adım attım. Annemle her yıl alışveriş yaparız o da doğum günüme denk geldi. Önce annemin ve arkadaşlarımın listesini tamamlamak istedim. Derken annem tam da Pegasus stantına yaklaştığımız anda yüzlükleri çıkardı :)) Hediye aldığı halde al bu da kitap hediyen dedi. Bu yıl birden çok Pegasus alışverişi yaptığım halde daldım stanta. Beynimde bir liste yaptım, çok çook sevdiğim Historical denince ilk aklıma gelen ''kitap tutkusu''nun önerilerine kulak verdim. Kız bildiğiniz Historical şecerecisi, yazarlar, seriler, yan seriler, esinlenilmiş karakterlerden oluşturulan yeni seriler ohhooo bilgi hazinesi gibi :) Elizabeth Hoyt oku da oku diyordu ya Allah ya Bismillah diyerek aldım seriyi, Brenda Joyce serilerinden birinin de ilk iki kitabını kitap tutkusu hediye ettiği için onu da tamamlayayım istedim. Derken öneriler başladı ve ben aldıkça aldım. Susan Elizabeth sevgim az çok bilinir, bütün kitapları olduğu için arşivimde alternatif arayışımı Susan Mallery ile dindirdim. Eğer Yaşarsam film fragmanından etkilenince seriyi aldım. Yol kitabı ise ilk gördüğüm andan beri beni çekiyordu inanın neden beni bu kadar büyüledi cevabını öğrenmek için aldım. Bazıları Hırçın Sever ile başlayıp yazarın kitaplarını almama sebep ise Kütüphanemden Kitap Manzaraları dır :) Sağ olsun öyle bir anlatır ki almamak imkansız :)
***
Anlat anlat bitmez her kitabın bende bir hikayesi var. Öyle gördüm aldım biriktirdimci olmadığımdan zamanla yorumlarla hikayeleri birleştirerek sizlerle paylaşacağım :)

***

Tabiii bu kadar mı hayır birçok güzel an yaşandı, sözler alındı ve daha nicesi şişşşşt vakti saati gelince açıklarım emi :)

***

Fuar hazırlığımız aylar öncesinden başladı. Kütüphanemden Kitap Manzaraları, Kitap Tutkusu, Fighting bir araya gelip devamlı listeler oluşturduk. Karşılıklı tavsiyelerde bulunduk. Her birimizin bakış açısına göre sevip sevemeyeceğimizin değerlendirmesini bile yaptık. Hoş arkadaşlarımın da arkadaşları için alışverişleri vardı. Biz fuara sadece kendimiz için değil tüm sevdiklerimiz için gittik. Günlerce eve kitap taşıdık hesap yaptık kargo ile adreslerimize postaladık. Bazı kitaplar internette uygun olunca ortak alışverişler yaptık.


Kitap Tutkusu sağ olsun bize netten istediğimiz kitapları aldı. Biz de buradan istediklerini. Fuarın birçok anlamı olduğu doğru ama en önemlisi Kütüphanemden Kitap Manzaları blog sahibesinin misafirim olmasıydı. Az uyuduk, çokça gezik, harika günler geçirdik. Diğer arkadaşlarımızla yazıştık her akşam görüntülü konuştuk gün gün birbirimizi dinleyip istediğimiz şeyleri bulabilmek için çarşı pazar gezdik. 
Dostluk ayrı şey, tabi önce arkadaşlık nedir, dostluk nedir bilmek de gerek!
Dilerim hep birlikte uzunnnn yıllar bir arada oluruz :)

ANNEMİN ALIŞVERİŞLERİ:
Her yıl olduğu gibi en az 2 gün annem için alışveriş yaparız. Bu yıl pek mutsuz ayrıldı fuardan. Pek çok yayıncı (annemin okuduğu diyelim) indirim yapmadı. İletişim, Can, Epsilon, Everest ...
Geçen yıl Epsilon'dan deli alışveriş yapmıştı 3 kitap 12 TL idi siz düşünün. Can indirimi ayrı, Everest ayrı idi. Zaten geçen yıl iyi kitap aldı, ara ara netten de alınca 2-3 kitap ile yayıncıları noktaladı. Epsilon ise almadı :( Seneye alacakmış ya da tezgahlara düştüğünde %20 indirim indirim miymiş İzmirliler böyle işte :))
Pegasus kataloğunu eline alan anne başladı listelemeye, 2 sayfa kitap listesi vardı. Yetmedi 2 gün sonra yeniden liste yaptı. Normalde 10 kitap alan anne diğer yayıncılar için ayırdığı miktarı da pegasusa gömdü. Ahhh bir mutlu bir mutluuuu :) 6 aylık Pegasusum hazır 6 ay sonra yeni liste yaparım diyor, kadın okuyor işte :)
İthaki şaşırttı bazı seçili kitaplarda indirim vardi. Minval, April, İletişim gibi birçok alışveriş yaptı. 


Anlat anlat bizmez bizde fuar dilerim herkes istediği kitabı alıp, okuyacak zamanı bulur. Çok ayrı bir mutluluk. Sevgiler...

Tarih84

5 yorum:

OZAY dedi ki...

Canım senin sayende bu sene bol bol dolaştık ve kitaplar aldık .Bundan sonra kaçırmaycagım kitap fuarlarını.Nedense geçen sene ihmal etmiştim.Şimdi alınanları okuma zamanı...

Tuba Zkat dedi ki...

Müthiş bir yazı olmuş. Valla gülümseyerek, kahvemi yudumlayarak, azıcık da gıptayla okudum... :)

Esra Ercan dedi ki...

Süper bir yazıydı ablam,okurken çok eglendim^^ Kitaplarımızı netten aldığımız için pek bilmeyiz ama kitabı elden almak bambaşka bir şey^^ Bütün kitaplarını keyifle oku tabii teyzeciğim de ;)) Teyzeciğime selamlar ;))

Asabi Bakire dedi ki...

Bayıldım , her fotoğrafa ayrı ayrı. Biz de anne kız severiz kitap alışverişi listeleri yapmayı , okumayı. Teyzeye selamlar.

Ceren Akkol dedi ki...

Merhaba,
WoMEN Dergisi güzel bir etkinlik düzenlemiş. İlginizi çeker diye düşündüm :)
http://womendergisi.com/blogger-etkinlikleri-bukowski/

Sevgiler