12 Mayıs 2014 Pazartesi

Genç Bir Kadın ve Medusa Sendromu / Serafina - Mine Duran

 Okuyan Kızlar Kulübü 29. blog tur konuğu Mine Duran'dan SERAFİNA oldu. Kitabın son aşamalarında dahil olup süreci takip edebilmek harikaydı. Her an hikayenin içinde yer aldık. Genç, güzel Serafina ile bütünleştik. Onun deliliğin sınırındaki hallerine tanıklık ettik :(


Dikkat ederseniz kitap kapağında Medusa heykeli vardır, Yerebatan Sarnıcından da bir kare. Serafina'nın hayat akışı ile güzeller güzeli Medusa'nın hayat akışı paraleldir. Okurken tarihten çokça anımsatan sahneye şahit oldum. Karşımda Medusa sendromlu genç bir anne vardı. Kendimce sizlere hem Serafina'yı hem de Medusa'yı anlatmak isterim.


Medusa hem bu dünyada hem de Tanrılar katında eşsiz bir güzelliğe sahip genç bir kadın. Athena'nın himayesinde genç, saklı bir kız. Athena'nın eşi Poseidon bu güzellik karşısında öyle büyülenir ki kızın ırzına geçer.  Athena bu durumu yediremez ve Medusa'yı dünyanın en çirkin yaratığına dönüştürür, Medusa'ya ölüm de hediye eder. Kızımıza bakan taş kesilir. Olaylar olaylar... Medusa can verirken ölü bedeninden tecavüz sonucu hamile kaldığı yavruları çıkar ve bu dünyanın köleleri olur :(
Güzelliği saklanıp dış tehlikelerden korunmak isteyen kıza en büyük kötülük yine koruyucularından gelir. Hayatı yaşayamaz, çile yüklüdür ve ardında bıraktığı evlatları da yarı köledir. 

Hayat zaten ne zaman adil ki? 

Kitap ana karakterimiz Serafina'nın da doğumu çilelidir. Babasının yok saydığı, sözde korunaklı dünyada dadasının cin masalları ile büyütülen dünya güzeli bir kız. Bu duvarlarla örülü dünyada bir isyan ediş sonucu Serafina hamile kalır. Yalnızlaştırılır. Minik bir bebek, küçük güzel bir kız hala sözde korumaya çalışan dadı. Kızımız delilik sınırında kendini korumak adına oradan oraya savrulur. Oğlu büyürken güvensizlik, yaşanan sorunlar derken psikolojisi zayıflar. Annenin gidişatı, kendini Medusa zannetmesi, çocuğun tutunacak sağlam dalı olmayışı ikisinin de kaderleri tımarhane yolları ile kesişir.
Yazık olan hayatların fantastik anlatımı kitabımızda saklı.

1 yorum:

yonca mix dedi ki...

güzel kitaba benziyor benim için alalım bakalım