13 Nisan 2014 Pazar

İncirli Pudingin GizemiOkuyan Kızlar 25. blog turu hızla devam ediyor. Bugün özel yazılarımızla sizlerleyiz. Özel yazı konularımız kitap içinden çekilen ögeler olduğu için bir yandan eğlenceli bir yandan da tatlı tatlı alıntılar içerebilmektedir. Kitabı okumak isteyen arkadaşlarımız özel yazılarımızı okumak için bir kez daha düşünebilir :)

Yasal uyarımızı yaptığımıza göre geçelim şu meşhurrrrr PUDİNG vakasına :)

***


İngiliz tatlı kültürü denilince ilk akla gelen Krem Karamel tatlısıdır.  Zamanla zenginleşen krallık güzel olana aç bir taleple her kültürden bir tadı mutfağında harmanlamıştır. Basit bir süt şeker karışımından yaratılan harmana kakao eklenerek puding ve benzeri tatlar ortaya çıkmıştır. İngiliz tatlı arşivi incelendiğinde puding bir tanımlamadır. Biz başlı başına çikolatalı pudingi almış direk puding diye kalıplaştırmışız. Kültürümüze puding tanımı ilk olarak ''hareketli tatlı'' olarak geçmiş :) Zamanla kalıplamış puding olmuş. Biz bu hareketli tatlının çikolata-muz-çilek ve benzeri karışımları kadarını bilmekteyiz.
Hareketli tatlıdan yol alırsak İngiliz kültüründe tuzlu-acı-ekşi-etli birçok versiyon mevcut. Bu şuna benziyor turta genel bir kavram bizde en çok elmalı tarçınlı yapılır ama aslında tuzlu ve etlisi de yapılmaktadır gibi.
Bu noktadan hareketle İncirli pudingin gizemine dalalım :)
***
 (İntikam Ateşi - Yorum TIKTIK )
***
İncirli Pudingin Gizemi:
İntikam Ateşi kitabındaki karakterlerimizin en can alıcı sahnelerinde puding adeta bir simge haline gelir :) Michael baskıcı, ben ne dersem o olmalı tavrını bırakmamaktadır. Eşine olan tutkusunun AŞK olabileceğini anlamayı reddeder. Bu reddediş onu saçmalamaya iter. Güzel eş Penelope ise sevgisizliğe dayanamaz, isyan bayrağını açar. Tutku, bolca yanlış anlama, inatlaşma derken kavga başlar. Sanki dünyadaki en önemli şeymiş gibi ben seni tanımıyorum Michael, evlilik dediğin böyle olmaz der. Bu da yetmezmiş gibi der kiiii ben daha senin neli puding sevdiğini bilmiyorum. Koptum resmennn :))
Neyse adamımız evliliğin ne demek olduğunu o kadar ateşli uygulamalı sunum yapar ki sofradaki mumlar erir, pudingler hikaye kalır. Veee torunlar dahi masadaki izin sebebini öğrenemez :) Yani karun kadar zengin adam da bir yeni masa alamaz. 
***
İnsan düşünüyor aslında büyük resimdeki en önemli şey küçük ayrıntılarda gizlidir. Bir akşamın tadı tatlı ise yanlış seçim bütün geceyi mahvedebilir. Gün çok yorgun geçmiş bir bardak iyi demlenmiş çay tüm yorgunluğu giderir gibi. 
Arkadaşlıklarda da öyle değil mi eş olmak yetmez arkadaş da olmayı bilmek gerekir.
En sıkıntılı anda söylenecek tek bir kelime bile bazen tonla cümleye bedeldir. 
Bu kadar İNCİRLİ PUDİNG dedik bir tarif linki de ekleyelim :)
İncirli Puding Tarifi TIKTIK

Hiç yorum yok: