9 Nisan 2014 Çarşamba

At Origin Coffee Enfessss Bir Keşif

Kahve deneyimlerimiz yeni bir mekan keşfi ile devam ediyor. 
Bu sefer çok özel bir adresteyiz.
At Origin Coffee African
 Mekanın kuruluşundan kahve sektörünün dinamiklerine kadar birçok konuda uzuuuun sohbetler yaptık. Tabii sohbet uzun olunca enfess kahveler de denedim :)
 Kahve seçeneklerinin çokluğu başımı döndürdü. Her kahvenin özelliğini dinlemek, nasıl bir kahve istediğime karar vermek de ayrı keyifti. En sonunda süt köpüğüne yakışan yumuşak içim Rwandan da karar kıldım. Kahve çeşidi seçmekle iş bitmiyormuş, asıl kahvenin tadı yeşil çekirdek yani ilk halinden başlıyormuş. Mekan kahvesini kendisi getirtiyor ve kendi özel makinalarında işletip dinlendiriyor. Büyük bir yatırım söz konusu. Hatta ilerleyen zamanda açılacak yeni büyük şubelerde bizi birçok ilk bekliyor :)
 Origin Coffee taze sunum kişiye özel hizmet anlayışıyla ilerliyor. 
3. dalga diye adlandırılan butik kahve mantığında zincir dışı ilerliyor. Kahve deneyimlediğim mekan ekspresso bar mantığında. İlerleyen günlerde toplam 5 şubeye çıkacak olan Origin coffee, kafe konsept şeklinde ilkleri bizlerle buluşturarak ilerlemeyi hedefliyor.
Ekspresso bar - origin coffee Sıraselviler'de. Siz şöyle düşünün Taksim meydan'dan Amerikan hastanesine doğru ilerlerken soldan soldan bir kahve kokusu burnunuza çalındığında durun ve keyfini çıkarın. Adrese ulaştınız demektir.
Biraz kahve tarihçesine bakalım ve kahveleri tadalım :)
Tarzana, Ruwanda, Ethopia, Burundi ana kahve çekirdekleri. Taze sunuma önem veren mekan kahve asit dengesi oturduktan sonra bizlere servis ediyor. Aceleye getirmiyor, ucuza kaçmıyor. Kahveyi getirdik demiyor bizzat anavatnından getirtiyor. İşliyor, özen gösteriyor.
Dalga dedin de ne demek istedin diyenlere biraz bilgi aktaralım.
3. dalga şu an size bahsettiğim butik kafelerdir. Kendi çekirdeğini getirten, özenle üzerinde iyi tat yakalamak için çalışan, kişiye özel kahve seçenekleri sunan mekanlardır. Az olsun öz olsun kaliteli ve seçkin olsun mantığındadır. Büyük paralar, hırslardan uzak işin özüne eğilir, kahve çekirdeğinin büyüsü ile yol alırlar.
1. dalga dediğimiz ise şu 3 ü 1 arada yani instant kahvelerdir. Yıllar önce nescafe nin açtığı yolda tükendiğimiz tozlar. Daha önce kahvemizi nasıl içerdik inanın hatırlamıyorum.
1. dalga kahveyi kavanozlardan bağımsız hale getirip yaşamımızın göbeğine düşmesine sebeptir.
2. dalga ise zincir mağazacılıktır. Çay içiminden kahveye hızlı geçiş. En bilindik örnek Starbucks'dır. Adım başı bizi esir eden, yaşamımızda yer etmiş kültüre kaynak bir durum.
Paket kahvelerden bıktık, zincir mağazacılıkta sıkıştık diyenlere alternatif 3. dalgadır. İşte bu noktada bilinç ve arayış bizi lezzet yolculuğuna çıkarır.
Veee günün en mühim haberi ile sizlerleyiz. 
Ülkemizde Kahve Şampiyonası yapıldığını biliyor muydunuz?
Birçok yeni kahvenin keşfine adım atıyoruz.
Emre de bu yarışmaya girecek baristalardan birisi.
Lavanta ile yeni deneyimler yapmakta.
Başarılar diliyorum kendisine, gerçekten de karışımına inandım.
 Hadi bakalım :))
Tarih84

Hiç yorum yok: