24 Nisan 2014 Perşembe

Dostluk Tüm Mevsimlerin Adıydı - Danielle Steel


 ''Muhteşem Beşli - Sonsuza Kadar''

Uzun süre etkisinden kurtulamayacağım bir dostluk hikayesi:( 

Okuyan Kızlar Kulübü özel kişiler ve özel eserlerle hız kesmeden devam ediyor. 
OKK 27. Blog Tur konuğu Novella Yayınları'ndan çıkan ''Dostluk Tüm Mevsimlerin Adıydı'' kitabıydı.  Hayatımda özel bir yer olan Danielle Steel'in eserini incelemek de ayrı bir keyifti.

Yine güldük, üzüldük, gözler önünde yıllar su misali akıp geçti. Acılarla büyük mutluluğu tattık da işte bu sefer ayar fena kaçmış fazla üzüldük :( İçimiz çok ama çok acıdı. Beş çocuğun unutulmaz dostluğunu izler gibi okurken bir yanda tek tek can evimizden vurulduk :(

Aile - dram - dostluk bağları türünde eserler sevenler hiç düşünmeden alsın okusun derim!


Çocuklarının mutluluğunu isteyen, bunun için çabalayan beş aile. Anaokulunda başlayan bir dostluk, kadere yenik kopan bağlar:( Acılarla büyüyen, sevgiyle ayakta kalan bireyler. Senden, benden, bizden her birimizin hayatından bir parçanın barındığı bir kitap.

Babasının gözünde yıldız olmak isteyen futbol sevdalısı Billy, cebinden oyuncak silahını düşürmeyen Sean, Kendini bilime adamış Andy. Lider ruhlu, melek güzelliğindeki cadı, doğuştan yıldız  Gabby ve uzlaştırmacı insancıl Izzy.

Usta anlatıcı Danielle Steel'in gözünden yedi küçük beden, unutulmaz beşli, dağılan aileler beklenmeyen olaylar:(

Hayat bilinmeyenlerle dolu, hedefe ulaşmanın anlamsızlığı asıl anlamın arayışı. Saniyelik anlar, geri dönüşü olmayanlar :(

Anaokuluna ilk adım attıklarında kaynaşmalarını sağlayan mutfakta dehalar yaratan Izzy her birinin hayatının tutunma noktası oldu. Son sözü de o söylemiş oldu. Unutamayacağım bir karakter daha! Hayatta bazen bizleri kendimize getirecek, gerçeği dile getiren iyi insanlara ihtiyacımız vardır. İşte Izzy tam da öyle birisi.

Kitapta en vasat aile bireyi Izzy'nin annesi iken en doğru tavsiyeyi de o veriyor ya helal!
Hayat altın tepside sunulmuyor, hayatı yakalamak, şansı kapmak bizlerin elinde.

***
Danielle Steel'in diğer eserlerine göre daha az diyalog içeren bir kitap. Okumuyor da sanki bir anlatıcıdan dinliyorsunuz. Uzun zamandır bu tarz bir anlatı okumamıştım iyi bir değişiklik oldu. Danille merak edenlere de diyeceğim şu evet yazar anlatıcıdır ama dönem dönem kitaplarında diyaloglara geniş yer de vermektedir. Özellikle son trent 2000ler ve sonrası holding-ceo denkleminde daha çok diyalog barındıran eserler vermektedir.

***
Çok çoook sevdiğim yazar Danielle Steel'in eserini hakkını vererek bizlerle buluşturan yayıncı Novella'ya binlerce kez teşekkür ederim :)3 yorum:

Sena dedi ki...

Merhaba :) Bende dostluk tüm mevsimlerin adıydı kitabını okudum ve büyük bir Danielle steel hayranıyım. Acaba Danielle steelin başka önerebileceğin bir kitabı varmı? (uzun metrajlı hüzünler ve beni böyle sev hariç.)

Su dedi ki...

Okuduysan bana kısa özetini atabilir misin?

tarih84 dedi ki...

@Sena: ahh ahh ahh eski basımlar harikadır. Yalnız Kartal ilk aklıma gelen mesela ve Aile Albümü efsanedir.