23 Nisan 2014 Çarşamba

Danielle’nin Değiştirdiği Bir Hayat (Danielle Steel)


Hayat her an yeni bir yol ayrımı, alınıp verilen nefesin bile değiştirdiği yönlere savruluş...
Kader ya da tesadüf ...
Özel anlara inandığım gibi özel insanların da olduğuna inanırım.  Bir bakış, bir cümle değiştirir hayatlarımızı. İşte Danielle Steel gibi özel bir insanın hayatımdaki tesadüfler zincirinden ufak bir kesit paylaşacağım sizlere. Zamanı geldiğinde daha ayrıntılı anlatmak dileğiyle :)
 ***
Liseye yeni geçmiş ergen sıkılganlığında biraz gezeyim diyerek yürüyüşe çıkmıştım. Ne oldu o gün bile tam anımsayamam yolum birden arkadaşımın evine düştü. Uğradım, misafirlikte olduklarını bile bile ve ne tesadüf ki onlar evde. Geçen doğum gününü gelen hediyeleri konuşuyoruz. Öğretmenimiz yeni bir İpek Ongun kitabı ödevi vermiş, sadeleştirilmiş klasikler de cabası. Haftada en az 4 kitap okuyoruz ama okuyoruz geçiyoruz. Kalıcıklık sıfır, zevksiz bir süreç. İşte böyle bir haftada arkadaşıma gele gele kitap hediye gelmiş. Haydaaa diyoruz...
Aradan 1 hafta geçiyor arkadaşıma gidiyorum, neden bu kadar sık gidiyorum onu da çözemiyorum. Kitap orta yerde. Sürükleyiciydi diyor KISKANIYORUM. Ödev kitaplarından kusasım gelmiş deliriyorum. Kitap okumak da o sıralar benlik değil! Neyse dur ben de alayım bakayımmm diyorum. Alıyorum o gece uykusuz kalıyorum ilk 300 sayfa bitmiş offff nasıl mutluyum nasılllll ertesi gün karnım ağrıyor (yalannn) sonra geçiyorum yatak başına kitap okumaya. Öyle başım dönüyor öyle deli mutluyum ki o hafta soluğu kitapçılarda alıyorum. Paramın yettiğini alıyor yetemediğinin de arka yazısını okuyorum.
Tuğla kalınlığında Danielle Steel kitaplarıyla aşk yaşıyorum. Tekrar tekrar okuyorum. Yani anlayacağınız ben artık kendi isteğimle kitap okuyorum. Ahhh bunu gören annem deliriyor. Ekstara paralar, kitap hediyeleri ah ah ahhh
Veee böylece beni yakinen tanıyanlar bilir ki evde ortada bir Danielle Steel listesi vardır, canı isteyen listede olamayan bir kitabı her an hediye eder. 
***
Bugün okumayı, okurken sıkılmamayı, okuduğumdan tat almayı öğreten kişi Danille Steel'dir. Onu okumam gerekliymiş, onunla hızlı okumayı öğrenmem gerekliymiş. Peki hikaye bu kadarla mı sınırlı? Hayırrrr tabiiii
***
  Zaman su misali akıp gidiyor, büyüyoruz. Önce okul ödevleri sonra hayatı etkileyen sınavlar... Sorumluluk sahibi olunca aman akıl karışmasın, boş vakit varsa test çözülsün diyerek kitap okuma zevkimi tatillerle sınırlandırıyorum. Üniversite ayrı çile hem okul dönemi hem de tatillerde ansiklopedik tarih kitapları ile beyni uçuruyoruz. Kesmiyor üniversite sonrası da yüksek lisans ve daha nice diplomayı dolduruyoruz. En vahimi kpss işte onunla da beyni tüketince tamam diyoruz mola. Hayata 1 yıl mola.
 2012 yazında verilen ani kararla her şeyi sıfırlıyorum. Önce arınmak için Danielle Steel kitaplarına başlıyorum. Onun dünyası ve dönem dönem değişen anlatımı beni rahatlatıyor. Danielleciler bilir yazarın 3 dönemi vardır. 2. dünya savaşı ve sonrasının anlatımı, 2000ler ve şu an günümüz. Aldığım tada doyamayınca başlıyorum alternatif aramaya. Önce çok satan yazarları deniyorum çabuk sıkılıyorum. Derken kendim yeni yayıncıları keşfe çıkıyorum. Bu keşifte fazla okumuş biri olarak eksikleri artıları keşfediyorum. Önce yorumlar sonra incelemeler derken özel yazı teklifleri geliyor. Bazen direk ismimle bazen de gazetenin uygun gördüğü şekilde birçok yazı yazıyorum. Yayıncıların dikkatini çekiyor serilerde mantık hatası denetimi yapıyor, bir kitabın kapağından son aşamasına kadar yer alıyorum.  Dev isimlerin birçok işinde yer alıyor , öğreniyorum. Projeler başlıyor ve daha nicesi. Artık bu süreç de kesmeyince kitaplara dair başka bir serüven başlıyor. Hem mesleğim hem de kitapları bir noktada örtüştürüyorum.
Hayır editör değilim :)
Hayır sosyal medyacı da değilim!
Biraz daha vakit var elbet bahsedeceğim.
***
Danielle Steel ile daha önce okuyup ayyyy ıyyykkk diye tabir ettiğimiz aşkın birçok anlamını kavrıyorum. Dozunda olması gerektiği kadar yazıyor. Zaten aslolan da direk anlatmak değil okurken hissedebilmek. Öncesinde okuduğum kitaplara bakış açım değişiyor. Aslında ön yargılarımdan arınıyorum desem daha doğru olur :)
Avrupanın savaşlarla değişen çehresi, Amerikanın yükselişini öğreniyorum. Boğmadan aktarılan bir tarih öğretimi.
***
Hayatıma kattıkları için, öğrettikleri için kitap okuma aşkı kazandırdığı için satırlara bağımlı bıraktığı için milyon kez şükrediyorum.
***
Yazdığım, yazmaya çalıştığım en zor yazı:( Çok sevdiğim bir kişi ve ben ona olan hislerimi aktaramıyorum :(
Danielle Steel sevgime dair yazılarım TIKTIK
***
Dilerim herkesin bir Danielle Steel'i olur, sıkıştığında en yakın kitapçıya koşup bir kitabını alıp rahatlayacağı bir yazarı. Hayata karşı inancı kalmadığında içini umutla dolduracak bir hikaye anlatıcısı. Hayatında biri yokken bile varmışcasına mutlu kılan bir hikayesi olur. Tekrar tekrar okuyacağı bir kitabı...
***
Hayatıma yön veren kitapları: Aile Albümü, Anılar ve Acılar, Yalnız Kartal, Kanatlar,  Sevgi Yolu, Müzmin Bekarlar.
***
Okuyan Kızlar Kulübü 27. blog tur konuğumuz Danielle Steel. 
Dostluk Tüm Mevsimlerin Adıydı kitabını kazanmak için TIKTIK ve TIKTIK

2 yorum:

Zaman sözleri dedi ki...

Ben de sahaftan "Umutlar Yeşerecek" isimli kitabını almıştım,merakım daha da arttı şimdi :))

Syhn dedi ki...

daniel steel sevginin büyüklüğünün farkındayım, geçmişini de öğrendim.
bu kadar çok kitabı olan bi yazarın bu kadar sevilmesi ilgi çekici kesinlikle, demek ki boş yazmıyor.
ve hiç okumamış olabilirim ama fotograflarından yola çıkarak tarz olarak kendime yakın hissediyorum ne dersin :D