15 Mart 2014 Cumartesi

Kış Masalı: Gerçek Bir Hikaye DEĞİL! Gerçek Bir AŞK

 KIŞ MASALI boyutlar arası bir macera, fantastik bir hikaye! Geçmiş, günümüz ve bilinmeyen bir geleceğe dair aşk masalı dinlemeye hazır mıyız? Kapağı gördüm vuruldum, film fragmanını izledim koptum kitabı elime aldığım an kitlendim kaldım. 769 sayfalık bir kitap, son satırına kadar diyecek çok söz saklı! Aşk aşk aşk diye başlayıp bambaşka bir evrende kayboluşun hikayesi. Ağır ilerleyen, anlaşılmayı bekleyen çokça şaşırtan ters köşe anları barındıran bir roman. Pardon roman mı dedim bir dünya!
Şu film karelerinin güzelliğine de bakın. Kitap kapağı film afişi. Kitap kapak dokusu sanki bir derginin sert kapağı gibi. 800 sayfayı taşımak kolay değil tabi. İç kapak dokusu çok iyi, mavinin her tonu hakim kapak dedik peki içi? Sanki grimsiz bir mavi tonlarında kağıt kullanılmış nefisssss... Işık oyunu mu iç kapak yansıması mı bilemiyorum. Bildiğim kitap kadar kağıt ve hazırlanış da sizi büyüleyecek.

Sevgili Hyperion yine iyi bir iş sunmuşsunuz bizlere :)

Film film dedik hadi bir de fragman ekleyelim gözler bayram etsin:Kitap ve Film İncelemesi:
Filmi izleyen kişilerden aldığım duyumlara göre film enfesssss Çekim kalitesi iyi, masalsı geçişler, gerçeklik zeminindeki endişe hallerini oyuncuların başarılı performanslarla sergileyişlerine bayıldımmmm tarzında yorumlar adım. Çok uzun bir cümle kabul ama soluksuz anlatıyorlar napabilirim dimi :)))
Kitaba gelirsek ilk 100 sayfada yoran bir ilerleyiş hakim deniliyordu. Kitap hakkında kötü bir yorum henüz duymadım, duyduklarım ise anlamak için yoruldum, fantastik ögeler ve tasvirler güçlüydü aşk sanki arka planda kaldı diyorlardı.
Hımmmm şimdi ne düşünmeli? dimi :(
Benim yorumum şöyle evet bir aşk var, bir bilinmezlik pardon bir mi dedim çokça bilinmezlik. Fantastik ögeler, yepyeni bir dünya... bu noktada sizin için hangi öge ağır basıyorsa o yönde ilerleyeceksiniz. Bazen bu yeni dünyayı algılamaya çalışırken kaybolacaksınız. Bu kayboluşta ara ara konudan kopacak yeni bir konuya dalacaksınız. Tek bir karakter üzerinden gitmeyen her kitap gibi işin için de bir de fantastik ögeler olunca kafa karışıklığı da doğal tabi.
Fantastik sevenler yepyeni bir dünyadan zevk alarak ilerleyecek yine de zorlayıcı bir metin ile karşılaşacak. AŞK isterim bennnn mi dediniz o halde sabır erdemdir okuyucum :) Dünyayı algılarken sabrın sonu aşk şeklinde ilerleyeceksiniz.
Her şeyi bırak kar taneleri arasında mucizelere bak, bakmayı bilirsen kapılar sana açılacak.
KIŞ MASALI raflarda okuyucusunu bekliyor!
Film ve kitaba dair genel izlenimlerimi sizlere sunmak istedim, yine de detaylı  yorumları takip edip öyle karar verin derim.
Sevgilerrrrr :)
Tarih84

3 yorum:

Hulya yılmaz dedi ki...

269 Sayfa okuyup yarım bıraktım.Çok büyük bir hayal kırıklığı oldu bende maalesef.

CEREN DEREN dedi ki...

Kitap değil filmini izledim...Kitapta böyleyse hayal kırıklığı yaratabilir.

Syhn dedi ki...

neyse ben de bari filmini izliyim :D