18 Mart 2014 Salı

Bekar Bir Annenin Toplumdaki Yeri

Kadının yerinin olmadığı bir dünyada bekar bir kadının hiç yeri yok. Yıllardır artan şiddet, çağdaş medeniyetler seviyesinde zıp zıpladıkça tersine gelişen zihniyet kadın olmaya, nefes almaya malef imkan vermiyor. Gerçekten ne kadar özgürüz? Yaşam hakkımız var mı gibi sorular günden güne beynimde dönüyor.
 Okuyan Kızlar Kulübü 24. blog tur konuğu Novella Yayınları'ndan çıkan ''Bir Aşk Çarpıntısı'' kitabı ile Marie Force. Kitap kapağı aile dram havası içinde olsa da aslında hikaye güncel aşk. Kitaba nasıl bayıldık anlatamam tabiiiii baş karakterin hayatındaki olaylara da bir o kadar üzüldük. Maddie çirkin iftiralara uğramış bekar bir anne. Bekar anne olması bile yaşam alanını daraltıyor :( Hadi konuya biraz daha girelim.
Kadın olmak zor, her zaman sizden bir şeyler almaya hak görülür ama bir şeyleri hakkınız olsa da verilmek istenmez. Kadınsınız ve bekar ımmm işte bir zorluk daha. Bekar kadın erkekler için taze bir av, kadınlar için yılan. Erkek doymak bilmez iştahı için yeni av olarak görürken, evli- mutsuz- son derece ahlaklı(!) kadın sürüsü tarafından tehlike. En iyi kadın başı bağlanmış kadın.
Küçük bir kasaba, eyvahhhh tek eğlence dedikodu. Fakir, güzel bir kız bul ve uğraş. Bekar hem de çocuklu ise bunun karşılığı da: günahkar!
***
İyice yazı karıştı farkındayım, okurken bir yandan kitaba bayıldım bir yandan da tüm sinirim zıpladı o sebeple azıcık atarlıyım :(
***
Maddie karakteri üzerinden devam edelim.
Maddie erken yaşta serpilmiş, fizik olarak dolgun dudaklar, son derece iri göğüslere sahip bir çocuk. Evet çocuk diyorum çünkü haksızlık ve tacize varan durumlara genç yaşta maruz kalıyor. Maddie ve Mac ilişkisi ilerledikçe kızın daha ilk serpilme yaşından bu zaman başına gelenleri yavaş yavaş öğreniyoruz. Herkes bir şey söylüyor, iddialarda bulunuyor ama kız hakkında da tek kötü şeyle karşılaşılmıyor. Bu da ironik değil mi?
Küçük bir kasabada güzel, seksi bir kız yaşar. Kızın ailesi fakirdir. Okuldaki çocukların baskısı, ergenlerin acımasız halleri ve türlü olaylarla kızın adı çıkar. Peki bunca anlatılan şeyin ne kadarı doğrudur? Bunu kimse sorgulamaz çünkü o seksi bir beden, sahipsiz bir genç ve şimdilerde bekar anne.
Herkesin Maddie ve bebeğinin babası hakkında türlü fikirleri vardır. Fikirler çakışsa da kimse acaba hangisi doğru demez, söze söz ekler devam eder. 
Çoğunluğa uymak azınlıkta kalmaktan iyidir!
Günahsız bir bebek, günahsız bir kadın yüklenen tonla yük yazık amaaaa :(((
***
Maddie karakterini ünlü oyuncu Sacrlett Johansson'a benzetiyorum. Erken yaşta serpilmiş çocukluğunu yaşayamadan kadın muamelesi görmüş. Kendi bedeni ile barışması yıllarını almış. Maddie karakteri tam barışamamış çünkü hayatta hep eksik kalmış, tutunacak bir dalı yok :( Küçük bir kasaba geçmişten gelen söylentiler de eklenince ne eğitim şansı ne de düzgün bir işte tutunma imkanı olmuş. Hizmetçilik yaparak ağırt şartlarda yaşamış yine de dimdik durmuş. 
Bir kadın olarak toplum dediğimiz canavarların arasında ne kadar yerimiz varsa bekar anne olarak o yer daha da daralıyor. Buna bir de küçük kasaba şartlarını ekleyin tam bir cehennem.
***
Özür dilerim sevgili okurlarım, çok atarlı bir dönemde, içimi acıtan bir hikayede sizlere duygularımı ne kadar yansıtabildim şüpheliyim:( Siz gerçi anladınız beni!
Sevgiler...

3 yorum:

Merve Sevim dedi ki...

hepimizin oluyor böyle atarlı zamanları , boşver içinden geldiği gibi yazman en güzeli ;)

Aner dedi ki...

cok guzel yazmissiniz, cok etkilendim. ellerinize saglik gercekten
Sevgilerimle

Dilber Dilek dedi ki...

Kitap ilgimi çekti ama şu sıralar sinir katsayım yeterince yüksek olduğu için okuyup germeyeyim birde kendimi. :D Sonraya artık. :D