11 Mart 2014 Salı

Aşırı Kontrol Kontrolsüzlüğü Doğurur - ASLA YAPMA!

 Aşırı Kontrol Kontrolsüzlüğü Doğurur - ASLA YAPMA!!!
Okuyan Kızlar Kulübü blog turumuz ASLA YAPMA kitabı ile devam ediyor.  Bugün kitabımıza dair özel yazılarımızla devam ediyoruz. Asla Yapma, kendini kötülüklerden korumak için hayatı listelenen maddelere göre yaşayan yine de kötülüklerden kaçamayan kızların hikayesini anlatmakta. Asla yabancılarla konuşma, asla karanlıkta dışarıda dolaşma, asla tanımadığın biriyle yalnız kalma... Tüm kurallar yerine getirilse bile hayat akışında her zaman düşülecek bir tuzak oluyor. Kontrol edip elimizde tuttuklarımız kontrolsüzlüğü doğurabiliyor.
bur
Tutsaklık insana bir şeyler yapar. Ne kadar aşağılık bir hayvan olabileceğinizi gösterir. Hayatta kalmak ve bir gün öncesine göre daha az acı çekmek için nasıl da her şeyi yapabileceğinizi gösterir.
Sarah ve Jennifer için dünyayı güvenli kılmanın tek bir yolu vardır ASLA YAPMA listesi. Çocukluklarında geçirdikleri bir travma onları derinden sarsar. Travma sonrası her günlerini garantiye almak için çabalarlar. Bu iş takıntılı bir hal alır ve listelere döner. Listeler hayatın akışında monotonlaşır. Kızlar kurallara uyduğu halde başlarına korkunç bir olay gelir, kaçırılırlar. Hem de en güvenli yolda, listedeki maddelere uydukları halde!
Kaçınılmaz olandan kaçamazsınız!
Bu olaydan yola çıkarak aşırı kontrolün kontrol edilemeyen sonuçlarını ele almak istedim. Kaçarken doluya tutulmak, engellemeye çalıştıkça daha çok içe çekilmek.
Kitap konusu üzerinden biraz daha devam edelim, genç güzel kızlar, üniversiteyi kazanmış hayatın keyiften ibaret geçirecekleri yaşta listeye takılı kalıp hayatı teğet geçmekteler. O gün her genç gibi partide kalsalar aman hava karardı aman yurda dönmeliyiz telaşına düşmeseler belki de özgür olacaklardı. Hayat onlara çok ağır bir ders verdi. Güvenli yoldan ilerlerken zorba psikopatın eline düştüler, pisliğin içinde oluruna bakıp seyrederken belki kurtuluş kapısı aralandı.
Kaçarak Kurtulamazsın!
Hayatı planlayamazsın, kendi içindeki akışta dengede durmaya çalışmalısın. Bir okyanusun üzerinde gibiyiz. Her an senin durduğun kütleden bağımsız bir dalga gelip seni de kapıp götürecek gibi. Alabora olmaya hazır bir gemide kaptan olmalıyız, köşelere sığınamayız.
***
Ülkenin en taze gerçeği KPSS çok çalışırsam, şu kadar net çıkarırsam atanırım. Diğer seçenekler bana göre değil. Çalıştın neti de çıkardın ama o yıl alım az oldu ya da kopya çekildi standart sapma kaydı gitti eeee? Hayatının bir yılı bekletildi. Gücün varsa bir basamak daha atlamak için çabala!
***
Kurallara uyarak araba kullandın, sinyal verdin, hızını kontrol ettin. Hatta arabanı beyaz renkte aldın ki gece fark edilsin olası bir kaza önlensin. Alkollü biri karşına çıktı çarptın ya da bir şoförün tansiyonu düştü hakimiyeti kayboldu... ???
***
Hayatta iyi şeyler gibi kötü şeyler de var. 
Şunu şunu yapacağım iyi olacak DİYEMEZSİNİZ!
Değişken bir dünyada stabil kararlar VEREMEZSİNİZ!
Hayatı hem olduğu gibi kabul edecek, hem gelecek tehlikelere tetikte olacak hem de nefes alıp yaşayacaksınız.
***
Zor biliyorum, koyver gitsin de demiyorum. Sadece kötü şeyler de oluyor iyiler gibi. Belirsizlik bu hayatın gerçeği o halde hem tedbirli ol hem de yaşa biri birinden ağır bastığı an sınırlar zorlanıp özgürlük içinde insan kendi tutsaklığına kapılır.
***
Gerçek özgürlük zincirlerden kurtulmak mı yoksa düşüncede arınmak mı?
OKK 23. Blog Tur konuğu ASLA YAPMA kitabını hediye ediyoruz.
2 kişiye facebook üzerinden TIKTIK
2 kişiye blog üzerinden TIKTIK
1 kişiye twitter üzerinden TIKTIK
Bol şans :)
11.03.2014
The Reading Lady – Ünlü Seri Katiller
Pudra Tozu – Aşırı Kontrol Kontrolsüzlüğü Doğurur
Kitap Tutkusu – Viktimoloji (Kurban Bilimi)
Kütüphanemden Kitap Manzaraları – Sarah’ın İzinde Kurban Psikolojisi
Fighting!! – Seri Katillerin Sevgilileri

Hiç yorum yok: