14 Mart 2014 Cuma

Asla Yapma - Koethi Zan

 ASLA YAPMA #1
Asla bir yabancının arabasına binme!
Okuyan Kızlar Kulübü 23. blog tur konuğu ASLA YAPMA kitabı bizleri de derinden etkiledi. Kitabın tanıtım filmi bile hem kork hem dikkat kesil ama beni gel okuuuu dedirtti. Gerilim-korku ögelerinden uzak duran ben ASLA YAPMA demek istedim. Kızların kötülüklerden uzak durma listesine ekledikleri her mücadeleci kararda daha bir korku sardı içimi. Bu kadar tedbire nasıl büyük bir felaket gelecek diye bekledim.
ASLA YAPMA #2
Lastiği patlamış bir yabancıya asla güvenme!
Kural çok basit seri katillerin cirit attığı, hayatın kötü birçok yüzünün olduğu şu kısacık yaşamda güvende olmak herkesin hakkı. Eee o halde ne yapacağız istatistiklere bakacağız. Ne yapılırsa başa ne geliri araştıracağız, sonraaaaa o tüm hataları listeleyip kendimize listeden bir güvenlik duvarı öreceğiz.
ASLA YAPMA #3
Karanlıkta sokağa çıkma!
Mesela akşam karanlığında gezmezsemmmm tehlikelere daha bir tetikte olurum, etrafta çok da insan olur bir şey olursa sesim duyulur gibi...
Pencereme kilit takarım, ışığımı açık bırakırım, akşam evimde olur, attığım her adımın istatistiğine bakarım. Ne de güzel bir yaşam değil mi? Tabi yaşayabilene!
Bazen en güvenli yol güvensizliğe açık kapı olur!
ASLA YAPMA!!!!
KAÇARAK KURTULAMAZSIN
ASLA YAPMA!!!!!
Asla Yapma - KOETHI ZAN: Yorum
İki yakın kız arkadaş, küçük yaşta geçirilen bir trafik kazası, kayıplar ve hayata tutunma mücadelesinde başvurulan savunma mekanizmaları KORKU!
Ölümün kıyısında geçen her yaşam bir takım korkuları doğurur hele bu korkuya düşen genç bedenlerse yaşları gereği korkuları ileri derece takıntıya dönüştürür. Olay basit bir kötü anı, kötülüklerden kaçmak adına başlanan liste ve bu listenin zamanla paranoya derecesinde hayatınızı çevrelemesi.
Üniversite çağındaki kızlar normal birey olma yolunda bir partiye katılır, azıcık göründük biz de normaliz haydi yurda gidelim bu kadar yeter derler veeeee istatistiklerine kadar inceledikleri bir araba kiralama şirketinin aracına binerler.
Her olasılığı hesapla, adımını planla at ve sonu kör kuyu! :(
Kitap tutsaklık süreci ve izlerinin anlatımı ile başlıyor, bir geçmiş bir olay süreci bir de günümüz şeklinde üç zaman diliminin karışık bölümlerle ilerleyiş şeklinde anlatılıyor. Bugün ki izler,  geçmişe dönülüyor o noktaya nasıl gelindiği içinse ilk gençliğe. Bu kadar dönüşler harika bir kurgu ile sunuluyor. Az sayıda karakter birkaç ana mekan bizlere yardımcı oluyor. Olaydan çok yazarın kitabı yazış tarzı beni çekti diyebilirim. Gerilim korku ögeleri beni sarmaz diyenler, aile dram takılayım isteyenler bu kitap sizler için de harika bir nefes olacak. Vahşi sahnelerden öte psikolojik bir yıkım var. Karakterle birlikte önce çıkmaza düşecek sonra dimdik mücadele edeceğiz. Zihnimizi yeniden çalıştırıp içimizdeki azmi keşfedeceğiz.
En bilindik şeyler en bilinmeyenler demek istedim bir an. Okuyucuya sürpriz niteliğinde 2 şeyi ben tahmin ettim özellikle şaşırtıcı son iyiydi diyorum:) Koca bir vayyyyyy dedim sonra ahhaaaaaaa :) Geldim şimdi size de saçmalıyorum :)
Sevdim gerçekten de Doğan Kitap etiketine yakışan bir kitap olmuş, doğruya doğru. Bazen bu kadar reklam dönen kitaplara acırım, en azından bu kitap her türden okuyucuya hitap ediyor rahat okunan, akıcı, dinamik bir eser. Psikolojik savaşa hazırsanız buyurun derim.Şu videoyu izlemek bile yeterli kitap hakkında diyorum. İlk izlediğim anda okumak istedim, geldiği gibi başladım. Okumadığım her an bazı tahminlerim olsa da aklım takılı kaldı. Bir ilk roman olduğu halde 20 ülkede ses getirdi. CBS tarafından filme çekilme karar alındı daha ne olsun demek istiyorum :)

Korku gerilim alanında tüm çekincelerimi rafa kaldıran ASLA YAPMA'ya bir şans vermeli.
Sevgiyle, güvenle kalın.

2 yorum:

Ceren Akkol dedi ki...

Listeme aldım, teşekkür ederim tanıtım için. :)
Sevgiler

Joey Potter dedi ki...

Bu kitabı çok merak ettim. Çok etkileneceğimi de düşünüyorum. Hepinizin önceki postlarını da okudum. Ama yürek dayanır mı? Bazen biraz bağları gevşetmek gerek, arada sırada kontorlü elden bırakmak gerek... Aşırı korunaklı yaşamak da tehlikeli.