4 Ocak 2014 Cumartesi

Tarihi Eminönü Balık Ekmek - İstanbul'un Büyülü Atmosferi

Türk dizilerinin olmazsa olmazıdır balık ekmek, varoş gencin lüksü, sosyetenin halka bir adım atışının simgesi gibidir. Bir ısırık, bir tat ve anılara yolculuk.
 Tarihsel bakıştaki müthiş değişim gözler önünde. Küçük bir kayıktan sultan makamına yükseliş.
Geçenlerde Eminönü'ne gittim. Temiz mi, ortam nasıl, şu mu bu mu demeden daldım mekana. Bir yandan turşu suyu satılıyor bir yanda balık ekmek kuyruğu sıralanıyor. 
Bir adım ötesine geçerek makama buyur edildim. Kayığa bindim ve sohbete başladım. Balıkçıların yanında müşterilerin heyecanına tanık oldum. Müthiş bir hız, deli gibi sallanan bir kayık, telaş, muhabbet ve müzik. İç içe geçmiş kültürel dakikalar :) Karadeniz şivesi eşliğinde muhabbet de ayrı bir keyifti. 
Balıkların temizlenişi, kış şartlarında ve yaz şartlarındaki muhafaza koşulları, salatasından ekmeğine her şeyi konuştuk. Tek tek anlattılar. Hoşlarına da gitti bir kişinin bu kadar gönülden onlarla bir arada olmak istemesi. Hele ben müthiş keyif aldım, balığım gözüzümün önünde pişti. Siz çok yaşayın emi, nasıl da mutlu ettiniz beni :) Bereketiniz bol olsun.
NOT: Gidip şu lezzeti tadalım derseniz benden söylemesi, balığım kılçıksız ve iyi pişmiş olsun demeyi unutmayın! 3 farklı kıvamda pişirilmekte.
Tarih84

2 yorum:

Dilber Dilek dedi ki...

İstanbul'a geldim ve balık ekmek yemedim. *.* Evet yaptım bunu. :D

tarih84 dedi ki...

Dilber Dilek: bir sonraki sefere kısmet olur umarım :)