24 Ocak 2014 Cuma

Çikolata Müzesi - Saint Josef Fransız Lisesi

Bir varmış bir yokmuş Saint Josef Fransız lisesi öğrencileri çikolatayı çok severmiş. Her yıl çikolatalı ekmek yemek için bir araya gelip hüzünlerini mutluluklarını bir parça çikolatalı ekmek ile katık ederlermiş. Yıllar geçmiş gelenek sevgi zinciri oluşturmuş. Yıllar sonra birisi çıkıp da bu gelenek nasıl başladı demiş? İşte bir soru bir serüvene dönüşüvermiş. Çikolata, çikolatanın Osmanlı coğrafyasında serüveni araştırılmış.
Çikolata topraklarımıza ilk Osmanlı zamanında girmiş, Nestle sarayın resmi çikolata tedarikçisi oluvermiş. Padişah adına en iyi çikolata çeşitlerini getirirmiş. Çikolatanın altından bile değerli olduğu zamanlar siz düşünün.
Cumhuriyet sonrası ülkemizde 1927 yılında ilk çikolata fabrikası açılmış. Çikolata serüveni araştırılırken fabrika, ilk üretilen çikolata karışımı araştırılmış. Nestle bunun şerefine NESTLE 1927 adlı ilk tarif karışımını piyasaya sunmuş. Şu an seçkin marketlerde sınırlı sayıda Osmanlı topraklarında üretilen ilk karışım çikolata satılmakta.
Bir çikolatalı ekmekten nereye gelinmiş enteresan.
Osmanlı coğrafyası, esnaf, kültür ve daha nicesi anlatılmakta.
Her kare ayrı bir masal adeta.
Kutular da çok güzeli.
Buram buram nostalji, ki ben bu kutuya bittimnmm
Sıcak çikolata ister miydiniz? :)
Çikolata değirmeni.
Opera sonrası sıcak çikolata.
Veee müze açılışı sonrası kolej bahçesinde lokale geçtik. Bizi eşsiz bir orkestra muhteşem sunumlar beklemekteydi.
Birkaç kare sizlerle diyerek geceyi noktalayalım. A aaa unutmadan Nestle'ye güzel hediyeleri için de teşekkür ederiz. Bizler için tarihi çikolata kutuları yaptırmış :)
Geceye eşlik eden tatlı arkadaşıma sevgiler :)
Tarih84

2 yorum:

Joey Potter dedi ki...

Ben de gittim resim çekmek yasak sanıyordum ama değilmiş son anda öğrendim :) İlginç bir sergiydi. Camekanlar yansıma yaptı benim telefonda onları görüntüleyemedim. Ellerine sağlık :)

nergis mevsimi dedi ki...

Çikolata benim için halen altından daha değerli :)
Sayende görmüş kadar olduk,bilgilendik teşekkürler.
Ben de bu yıl Köln'de Çikolata Müzesi'ne gittim çok güzel, çok değişik çikolatalar vardı,hatta henüz yayınlamadım ama çikolatalı makarna aldım.Sevgiler.