26 Ocak 2014 Pazar

Cennet (!) Cennet Nerededir? Cennetin Rengi Nedir?

Arkadya Yayınları'ndan çıkan yeni bir kitap var elimde. Yazar aslen tanıdık bir kişi. Ephesus Yayınları'ndan çıkan historicalları ile bildiğimiz Julianne Maclean. Yazar historical dışında da kalemini konuşturmaya karar veriyor ve harika bir seri ile karşımıza takma bir isimle çıkıyor.
Cennetin Rengi hem serinin ismi hem de ilk kitabın. Bu kadar önemli bir vurgu olunca insan tabu adledilen Cennet ve öteki alemlere dayalı konuların nasıl ele alınacağını merak ediyor.
Kitabımız aile dram kategorisinde ama bana göre hayatın her renginde. Kategorisiz, okuyana alkıda soru işareti yaktıracak cinsten cümlelerle bezeli bir eser.
Orijinal kapaklara baktığımda kitabı yansıtmadığını düşünüyorum. Arkadya kapağına baktığım ilk anlar içime sinmemişti. Neden inanın bilemiyorum:( Şimdi bakınca evet diyorum Arkadya yine başarılı bir kapakla bizlere döndü :)
Cennetin Rengi Serisi:
- The color of  heaven / Cennetin Rengi
The color of Destiny (Kaderin Rengi)
The color of Hope (Umudun Rengi)
Kitap hayatımızda asla başımıza gelmez diye düşündüğümüz yine hayatın en temel acı gerçekleri ile giriş yapıyor. Ön yargılarımız, korktuğumuz şeylerden kaçışımız. Anlamak istemeyerek yaftalayışımız. Kader, umut, acı, mutluluk, hayat, iş, aile, arkadaş, dostluk, UNUTULMAYAN, affedilmeyen, okul, şehir, eş dost ve daha nicesiiii :(
Sophie harika bir eşe, istediği işe, iyi bir aileye sahip. Hayalleri kurulan ne varsa elde ettiğine inan Sophie bir de Tanrı tarafından muhteşem bir kız bebekle kutsanınca yer gök onun için toz pembe.  Asla başıma gelmez diye düşündüğü bir acı ile hayatı alt üst olan Sophie savaş baltalarını çıkarır. Pes etmeyecektir. Kızı ile geçirilen zorlu mücadelede hayatın tadına varır. Başının üzerindeki bulutların derinliği, cennet nedir düşüncesi, cennet nerededir sorgulaması... Hayat akar gider büyük acılar ve daha nice kayıplar sonrası yıkılır. Sona geldiği anlarda meleğinin sesi ile sorgulaması gerekenlere odaklanır. Mutlu(!) çocukluğundaki bilinmeyen soruları sorma vaktidir, dinlenecek ne çok insan vardır.
Çıkılan tarihi hayat yolculuğunda dinledikçe sorgular, sorguladıkça kavrar. Bize tam 3 büyük aşk hatta 5 diyelim kendi açılarından dinleme imkanı sunar. İki kuşak iki kadın ve onları seven erkeklerle onların sevdiği erkekler. Çok karışık mı anlattım inanın kitap öyle değil. Su gibi akıp gidiyor. Günümüz geçmiş yine günümüz ve gelecek şeklinde ilerliyor. Sıkmıyor, yormadan birkaç saatte bitiyor.
Her karakter kendi açısından cennet inancını, cennetin rengini ve nerede olduğuna dair fikirlerini sunuyor.
***
Her geçen gün savaşmak zorundasın, acın elbette hafifleyecek. Güçleneceksin, mutluluğu yeniden yakalayacaksın ve her şey daha kolay olacak. Bu sayede bir sonraki dalgayı rahatlıkla göğüsleyebileceksin. Bilmelisin ki hayat denilen bu acılar denizinde dalgalar asla durulmaz.
***
Kitabı okurken bir an şok geçirdim o kadar gerçekçiydi ki yazarın hayatı mı, yazar kendini mi yazdı dedirtti. Hatta üşenmedim geçtim nette araştırma bile yaptım. Kalem güçlü olunca bu etki kaçınılmaz oluyor.
Tarih84

7 yorum:

Syhn dedi ki...

bu hafta okumak niyetindeyim :)

Çarşamba'dan Tirşem dedi ki...

Daktilo sizin mi? Gerçekten harika gözüküyor :)

heaven zls dedi ki...

Bugünlerde bu kitabı çok göroyorum, iyice meraklanmaya başladım. E artık almaya gideyim en iyisi :))

güneyaras dedi ki...

Kitabı okudum ve çok etkilendim. Bende blogumda paylaştım ve sizide takibe aldım. Bende sizi bloguma beklerim

Burcu dedi ki...

merhaba, konuyla alakasız olacak ama uzun zamandır bu daktilodan arıyorum, nereden bulabilirim yardımcı olur musunuz :)

tarih84 dedi ki...

Burcu: Çengelköy / İstanbul'da Hurma adlı kafede gördüm, fotoğraf çekiminde kullandım sonra satıldığını öğrendim. İnanın nerede satılır bilemiyorum.

sevdicann dedi ki...

Ben de yeni bitirdim çok beğendim:)