31 Aralık 2013 Salı

Bir Yıl Daha Biter - Bloğumdan Sizlere Son Yazım (2013)

Bir yıl daha biter. Daha önceki yıllarda olduğu gibi şunu şunuuu yapacağım, şu kararları alacağım demeyeceğim. 2014 nasıl gelirse bir şekilde kabullenmeye çalışacağım. 2013 çok yordu, yılı belirsizlikle kapatıyorum. En nefret ettiğim şey de belirsizlik ya off neyse. Yeni bir şehir, gönülden bir çaba çokça koşturmaca böyle yılı sonlandırıyor yeni yıla hızlıca başlıyoruz.
Yılın son günlerinde keşfettiğim bir çay earl grey sanırım 2014 de bolca bahsedeceğim :)
Neler gelir neler yaşanır bilinmez ama iyi şeyler olsun, tatlılıkla dolsun, sevinç çığlıkları attırsın demeden de geçemeyeceğim. 
Sevgili blog takipçilerim cümlemize önce sağlık sonra para eee bu ikisi olunca da harika bir AŞK diliyorummm
sevgiler...
Tarih84

Ejderin Tutkusu: Satırlar Yakar Aman Dikkat - Ejder Serisi

Yılın son kitap yorumu ile sizlerleyim. 2013 bana fantastik bir seriyi de sevebileceğimi öğretti. Hem de hiç hoşlanmadığım ateşlerin efendisi (bu aralar şehvetin diyorum) ejdergilleri!
Ejder serisinin bağımlısı oldum.
Ejderin Aşkı #1 TIKTIK
Ejderin Arzusu #2 TIKTIK
Ejderin Tutkusu#3 ile seriye devam etmekteyiz. 
Seriye başladığımdan beri Gwenvael'i nasıl bir aşk bekleyecek, kim bu çılgın serseriye diz çöktürecek merak ediyordum. Dagmar bir fani yeri göğü inleten canavar diye bilinen bastı bacak bir kız. Yok artıkkkkk :) Bu kitap nasıl gidecek dedim. Kitap incelmesine geçmeden tanıtıma bir bakalım. 
(Kapakların ateşi zor anlar yaşatmakta :) Yolculuk esnasında eşlik eden kitabımı yeri geldi peçete ile kamufle ettim doğrusu.)
Ejderin Tutkusu
Hayatımı, kanatlarımı ve üstün güzelliğimi tehlikeye atarak, yalnızca sevdiklerim uğruna, bu acımasız Kuzey Elleri'ne girdim. Ama kıymetimi bildiler mi? Hayır. 'Yakışıklı Gwenvael, en iyimiz sensin, tüm ejderhaların en güzelisin' dediler mi? Hayır! Ailem asırlardan beri, doğuştan gelen ihtişamım ve alçak gönüllülüğümü bir türlü kabullenemedi. Fakat ben onlar için, tabii bir de cesur ve gözü pek olduğum için, bu toprakların en kötü kabuslarına göğüs gereceğim. 

Bu yüzden şu anda bir anlaşma yapmak üzere Kuzeylilerin Canavar dedikleri kişiyi bekliyorum. Bu kişi o kadar korkulan bir yaratıktır ki, en büyük savaşçılar bile adını fısıldayarak söyler. Ama ben, Dayanılmaz ve Cesur Gwenvael, karşımdaki bu korkunç kadını… ne? Ahh… Şey, Canavar denen yaratık, yani Dagmar Reinholdt… bir kadın mı yani? 
(Ateşli satırlar ve sahlep kışa meydan okuyor)
Ejderin Tutkusu - YORUM:
Gwenvael ejder kardeşlerin en esprilisi. Yakışıklı, çapkın, her adımda bir bekleyen kadını olan birisi. Dünya yıkılsa umuru olmaz. Annesinin tahtı için savaşır ama taht savaşı uğruna ölmez. Bencillik gibi görülse de aslen ilkeli bir ejder. Seriyi ilgiyle takip eden birkaç blogger arkadaşımdan olumsuz yorum işittim. Yazarın böyle merak uyandırıcı bir karakter yaratıp, okuyucularda yüksek bir beklentiye sebep olup da nasıl bu derece sıradan bir ejder hikayesi anlatır inanamıyorum dediler. Ben bu yorumlara pek katılmıyorum. Tabi ben de yüksek düzeyde kahkaha, kesintisiz bir kendini beğenmişlik bekledim. Ama burada sevgili ejderimizin ilkeli olgun hallerine de şahit oldum. Bastı bacak bir fani ejderin daha insani, anlaşılmayı bekleyen yönlerini ortaya çıkardı gibi geldi. Bastı bacak, yere bakan yürek yakan Dagmar Tanrı'nın sevgili kulu okurken pesss ballı kız dediğim çok an oldu. Enteresandı :)
Hikayemiz ejderin ailesi adına bir görev üstlenmesi, bu uğurda Tanrılar, bencil kararlar, Kuzey diyarı ve yeni türlerin harmanlandığı enteresan bir olay örgüsünün anlatımı şeklinde ilerliyor. Bir tampon görevi üstlenmiş. İlk iki kitabın özeti sonraki kitapların tür hazırlayıcısı niteliğinde.

Olmazsa olmaz seksi kaslar, kahkahalara boğduran diyaloglar, kaçma kovalama hatta uçma zıplama atlama her ne arasanız var.
Keita karakterinden bir bomba hikaye bekliyordum bir sonraki kitap için müthiş bir adım oldu, okuyanlar bence anladı:) Çok heyecanlı!
Ejder Tanrısının maksadını hala çözemedim. Yeraltı cüce ırkı, tünel gezginlerinin de amacını anlamadım. Kitapta çelişkide kaldığım kurgular oldu bir sonraki kitapta taşlar yerine oturacaktır elbet.
Bu seriyi gerçekten de çok sevdim. Merakla diğer kitabı bekliyorum.
Tarih84

Yeni Yıl Kahvelerini Denediniz mi? Starbucks

 Sevgili Demir ile buluştuğumuz TIKTIK o harika günde Starbucks yeni yıl kahvelerini denedik. Nefisss bir koku, bağımlılık yaratan bir tat. Kısmet mi olmadı benim yıl sonu üşengeçliğim mi bilemiyorum ancak yılın son günü bu enfes kahvelerden bahsediyorum sizlere :( Toffee Nut ve Gingerbread Latte kokusu, tadı ile geleneksel Starbucks Christmas ruhunu yansıtıyor doğrusu.
 Bu tadı alıp bağımlısı olan ben her fırsatta soluğu Zencefilli kahvede aldım. Gingerbread Latte şiddetle tavsiye!
 Arkadaşlarla buluşmalarımızın adresi birden Starbucks olmaya başladı. Tatlı denemeleri de yaptım. Ben çok da tatlı seven birisi değilim doğrusu. Bal kabaklı cheesecake denedim. birkaç çatal tamam da gerisi gerçekten de ağır geldi. Yer fıstıklı pasta dilimimiz ise çikolatanın yoğun tadına rağmen daha bir güzeldi.
Kilo alma tehlikesi ile karşı karşıya ben bir süre tatlı denemelerine mola veriyorum. Yılın son günü bir kaçamak yapalım derseniz benden tavsiye sizlere :)
Tarih84

Yeni Yıl Tatlıları Krispy Kreme - Frambuaz Mutluluğu

 2013 son günü, neler yapmalı mı diyorsunuz. İş güç koşturmacasından vakit mi yok diyorsunuz. Ahhh neredeee, oradan buraya kıpırdayamıyorum mu diyorsunuz. İşte İstanbul'da yaşayan ya da internetten tatlı siparişi yapanlara iyi bir alternatif. Christmas donutlarının tadına doymak için son gün 31 aralık. Yoksa taa 11 ay bekleyeceksiniz. 
Geçen hafta arkadaşlarımla yılın son kardan adamlarının göbüşlerini ısırmaya gittik :) Çok keyifliydi. Kokusunu içimize çektik, tadı hafızalara kaydettik.
 Pekiiii yeni yıl geçti bitti gitti ne seçmeli neler yemeli mi diyorsunuz o halde sizi frambuazlı donutlara yönlendirelim. Sevgili blogdaşlarım tatlı arkadaşım Nefertiti ve her sohbeti dolu dolu insan Nefertitimizin ablası Dark Angel'la birlikte bir Kore yemeği sonrası TIKTIK tat keşfine çıktık. Ben Frambuazlı denedim nefissssssss sizlere de hemen tavsiye etmek istedim.
Yeni yılın ucundan kıyısından yakalamak, en azından bir tadım keyifli anlar yaşamak için iyi bir öneri!
Tarih84

Grey Dükü Sağ Olsun Çayımızın Tadı Yerinde :) Earl Grey Denemeleri

Sallama çayı sallamayan bir kişi olarak hazır poşet çay çeşitlerine dönüp bakmazdım. Bakmazdım diyorum şimdi Doğuş - Earl Grey poşet çayına deli divane oluyorum ahhhhh ahhh komşum alıştırdı fenalardayım. Arkadaşım-komşum Kaan bak Pudra Tozu ben demleyeceğim sen bir tat sonra konuşalım dedi. Günlerdir başka çay içemez oldum.
Komşumun çay keyfi nasıl mı oluyor: TIKTIK
Vakti zamanında sallama çay yani poşet çay ülkemizde ilk yaygınlaştığında denemiş ayyy bu çiğğğ diyerek gıcıklık etmiştim. Gerçekten de öyleydi, gel zaman git zaman adamlar kendini aşmış. Çay dediğin demlenir, tazecik, sıcacık, ince belli cam bardakta içilir mantığında bir tiryakiydim. Şimdiiiii Doğuş - Earl Grey fanatiğiyim.  
Earl Grey diyoruz da her çay da iyi değil. Bir alternatiftir, Lipton'un adı vardır diyerek denedim cıks olmamış. Bir çiğlik, içtiğiniz çayın sallama-poşey olduğunu anımsatan tat kendini belli ediyor. Size tavsiyem Doğuş - Earl Grey'dir.
Grey Dükü Sağ Olsun Çayımızın Tadı Yerinde:
''En sevdiğim siyah çay Earl Grey Çayıdır.. Grey Dükünün çayı olarak bilinen bu meşhur çayın ortaya çıkışı da çok eski bir hikayeye dayanmaktadır.. Vakti zamanında Hindistan'ı sömürge olarak kullanan İngilizler oradan çay, tropik meyve gibi ürünleri sömürüp İngiltere'ye getirmektedirler. Bu taşıma sırasında Grey Dükünün gemisinde en alt kata yerleştirilen çay balyaları üt katta tropik meyveler vardır. Bu tropik meyvelerle dolu gemi okyanusu geçerken çılgın dalgalara rast gelir, meyve katı çöker ve çayların arasına dalan meyveler özünü çaya bırakır.. Aylar sonra İngiliz adasına varan geminin ahırlarını açınca çayların ıslandığını görürler.. O kadar zahmetle ithal edilen bu çayı çöpe atmak istemeyen Grey Dükü daha düşük fiyattan piyasaya sunmayı düşünür. Bu meyve özlü çay o kadar çok sevilir ki artık bilerek çaylar meyvelerle haşır neşir edilip piyasaya sürülmeye devam eder ve rağbet olduğu için fiyatı artar... '' Devamı için TIKTIK
Tarih84

30 Aralık 2013 Pazartesi

İstanbul / BEBEK: Meşhur Bebek Badem Ezmesi - Boğaza Karşı Starbucks Keyfi

 Bebek sahilde instagram ünlülerinin stantlarını gezdikten sonra sevgili blogdaşım Kemal ile kahve molası vermek istedik. Acıbadem kurabiyesine bayılırım her fırsatta da alırım. Nedense badem ezmesi hiç yememiştim. Birkaç dilim satın alıp kahve keyfi için mekan bakmaya başladık.
 Ezme nefissss ve bademin keskin tadı hakim. Öyle dilim dilim yenilecek bir tat değil. Bir en fazla üç dilim arası yeterli. Bademin keskin acılığı sizi vuruyor doğrusu. Denemeli mi? Kesinlikleeeeee!
 Badem ezmeli çikolatalı çubuk tatlar da güzel bir alternatif.
 Boğaz manzarası olsun, azıcık tarihi olsun ayyy hadi yalı olsun diyerek istikamet Starbucks'a gittik.
 Yeni yıl kahvelerini çok sevmiştim. Zencefilli kahvemi hazırlattım. Siz de bu kahveleri sevdiyseniz benden hatırlatması: son 2 gün yoksa taaaa 11 ay bu lezzet için beklemek zorunda kalacaksınız :(
Dinlendirici, yeni tatlar keşfedici güzel bir günden arda kalanlar sizlerleydi. Herkese mutlu akşamlar dilerimmmm :)
Tarih84

Bebek Parkı: İnstagram Ünlüleri Yeni Yıl Kermesinde Tasarımlarını Sergiliyor

Bugün bir değişiklik yapıp karşı yakayı gezmek istedim. Bebek sahilde dolaşmak, yeni yıl coşkusundan bir parça nasiplenmek, Acıbadem ezmesi yemek, kahve içmek ... liste uzar gider. Misssss gibi bir hava ve bir kermes ilgimi çekti. Önce Yeni Yıl temalı bitkilere bakalım dedik. Yılbaşı ağaçlarına alternatif seçenekler dikkatimizi çekti. Moda blog yazarı aynı zamanda moda üzerine eğitim alan arkadaşım bana eşlik etti. 
Bu çocuğa dikkat: Man's Fashion by Kemal Köse
Siz sormadan ben hemmennn söyleyeyim, yukarıda gördüğünüz bitkiler doğal renkte. Doğal dediğim ilk filiz verdiğinde kök bitki kısmına boya enjekte edilerek çiçeğin moda renklere bürünmesi sağlanmış. Pembe-mor civcivlerden sonra yeni bir uyarlama. Ne çekti bu canlılar moda sevdan ahhh ahhhh
Limon ağacı bence en güzeli!
Kermeste ilerlerken stantlar çok çook dikkatimi çekti. Harika tasarımlar var. 
İnstagram ünlüleri, popüler tasarımcı hanımlar bir araya gelerek sizlere harika bir hediyelik sunum-satış hazırlamışlar.
Yaratıcı bayanlar kimler mi:
Shabbychicc by Bedriye Yalçın
Butik Lokum & Şeker - Fatma Zehra Yakut
Ev Cadısı - Sinem Bazmanoğlu
Made By Bushra - madebybushra
Han Dizayn - Emel Güner
***
Sabunlara dikkat bu da emektar teyzelerden.
***
Bir İnstagram ünlüsü daha:
Bayıldımmmmmmm :)
Gün bizler için bitmedi sevgili arkadaşım Kemal ile efsaneleşmiş tatları denemeye gidiyoruz. Yakında blogda sizlerle de paylaşacağım:)
Tarih84

Sallama (POŞET) Çay Dünyası: Nefisssss Yenilikler

 Lipton ve Doğadan dünyasından merhabalar efendimmmm :) Çok reklamvari bir giriş oldu farkındayım:) Hiç alakası yok aslında. Çok çok sevdiğim blog dostlarımla komşu olduk. Sık sık görüşüyor yeni tatlar deniyoruz. Bu sefer de ben onların çay keyfine dahil oldum :) Beyaz çay, yeşil çay, meyveli çay, bitki çayları, meyve ve bitki karışımları, form çayları ayyy offf yoruldum. En iyisi en sevdiklerimden birkaç seçeneği sizlerle paylaşabilirim. Bu da bir sallama çayı sallamayanların sallamasına dair bir yazı olsun :)
Blog dostlarımı merak mı ettiniz o halde buyurun efendim:
Kaan Arer - Bigayingünlüğü TIKTIK
Melankolik Bir Gay TIKTIK
Beyaz Çay seçenekleri: portakal çiçeği ve kızılcık.
 Klasik bitki çaylarımız: nane-ıhlamur-adaçayı-kuşburnu-papatya.
Elma ve yaban mersinli çaylarımız.
 Form Seçenekleri: açaili ve kiraz saplı.
 Bu da meyve ve bitki karışımları: zencefil&limon, elmalı ıhlamur, rezene çayı.
Bu dünyada seçenek çok doğrusu. Lipton bu konuda ciddi çalışıyor. Her seçenek güzel mi tabi ki değil! Orijinal mi eeeee kesinlikle:) Deneyimlemek güzel doğrusu. Ağız tadınız eksik olmasın efendimmmm :)
Tarih84

29 Aralık 2013 Pazar

Guinnes Beer - Jung Woo Sung Önerir Ben Tatmaz mıyım? :)

Güney Kore'de reklam piyasası da diziler ve filmler gibi ayrı bir savaş alanı. İyi bir dizi de oynamak kadar iyi bir reklamda yer almak da önemli. Bir reklam size dizi kapısını aralayabilir, bir dizi de sizi reklam sektörüne sokabilir . Hele ki dizi ve reklam aynı dönemde kapmışsanız en az 1 yılınız sektörel popülerlikte garanti. Ahhhh evet evetttttt Kore üzerine uzun zamandır yazmıyordum. Bir türlü vazgeçemediğim aşkımın tanıttığı bir bira ile geri döndüm :) 
Jung Woo Sung tanıtır da ben denemez miyim :) 
Guinnes Beer - Jung Woo Sung
Birkaç gün önce blogdaşım ve çok sevdiğim arkadaşım The Reading Lady ile Bağdat Caddesi'nde buluştuk. Akşam saati biraz keyif bolca sohbet güzel derken mekanımızı seçtik. Guinnes her yerde bulunmuyor, alkol seçeneklerinde görünce hemen denemek istedim.
Jung Woo Sung'un çekici sunumuna karşı bira bana çok hafif geldi. Sulandırılmış hissi uyandırıyor.
Köpüğündeki kıvam ve doygun tat devamında yarıda kalıyor. 
Jung Woo Sung malesef canım olmamış.
Sevdiğiniz oyuncuların tanıtımını yaptığı ürünlere ulaşabilmenin hazzı dışında bir şey bırakmadı damakta. Tavsiye etmem doğrusu. Bir sonraki denemelik lezzette görüşmek üzere.
Tarih84