20 Aralık 2013 Cuma

OKK 22. Blog Tur: Ailelerin İdol Düşmanlığı - Ergenlerin İsyanı (+18)

22. Blog Tur Konuğumuz Kristin Hannah. Ateşböceği Seri turuna özel yazılarımızla devam ediyoruz. İlk kitabımız Ateşböceği Yolu'nda anne-kız arasındaki gerilim üzerine biraz bahsetmek istedim. Ergen ruhun dünyasında yıldızlaşan örnekler, aileler ve çocukları karşı karşıya getirebiliyor. Karakterimiz Marah 13 yaşında manken gibi bir güzelliğe sahip.  Hem dikkat çeken hem de baktığınızda sizi etkisine alan bir genç kız. Marah'ın asi/ergen dönemleri, idol olarak benimsediği isim Britney Spears. Çıkışı ile müzik piyasasını sallamış. Çocukların dünyasına girmiş. Etkisi çok güçlü bir kişi. Müzik şirketi ve reklam şirketlerinin de çabası ile din-dil-ırk her ne olursa olsun etki hep aynı. Britney gibi olmak, onun gibi giyinmek, onun gibi davranmak.
 Britney = popülerlik. 
Britney = güzellik.
Britney = erkek arkadaş
Britney = sosyal olmak.
Britney = Britney
16 yaşında milyonlar kazanan bir kız var ortada. Ne yapsa olay. Tüm erkekler ona hayran, kızlar ondan bir parça olmak adına ne giyse anında almak istiyor. Düşünelim: aşırı makyaj, mini etek, göbeği açık straplez badiler, yapay sarı saçlar, ince kaşlar, topuklu ayakkabılar, şuh haller, seks sembolü olmak ...
13 yaşındaki bir kıza bunların ne kadar yanlış olduğunu anlatmak zor. Ailelerin ne kadar korktuğu şey varsa Britney yapıyor ve alkış alıyor. Her nereye baksak orada. Defter kapaklarında, kalemlerde, çikolatada, ayakkabıda ... nasıl baş edilebilir ki?
Marah kısa eteği, minik büstiyerine karşı çıkan annesine deli gibi kinli. Bağırıyor, kapıları çarpıyor offf beni anlamıyorlar diyor. Anne çaresiz ne yaparsa yapsın olmuyor. Marah'a göre annesi sosyal hayatının düşmanı, onun mutlu olmasını istemeyen bir kişi. Anne ise çocuğunun erkenden kadın olmasını istemeyen, her yaşın güzelliğine inan, istismara karşı tetikte bekleyen bir yürek. Çıkmaz bir durum.
Zaman ilerledikçe erken yaşta minik kadın olup ortalara saçılmanın bedelini Britney'e ödetiyor.
Reklam dünyası yavaş yavaş onu istismar ediyor. Her geçen gün bir parça daha açılıyor. Gizem çözüldükçe de düşüş başlıyor. Bekaretini koruması ile ayrı bir noktada imaj çizerken ilk uzun soluklu ilişkisi Justin Timberlake kazığı atıyor. O benimle yattı diyor. Bekaretini almak için 250 milyon doları gözden çıkaran, teklif götüren iş adamlarından bile bahsediliyor. Hangi anne çocuğu bu şarkıcıyı örnek alsın ister ki?  Britney isyan edip aşka sığınıyor. Aşık olduğu adam ise onun parasının peşinde. Çocukları da alıp deli bir nafaka ile anında zengin oluyor. Britney dibi boyluyor.
Bugün biraz toparlamışsa onu seven kendisinden hayli büyük sevgilisi sayesinde. Adam her ne olursa olsun sen benim kıymetlimsin diyor. Ona destek olup işinden özeline, çocuklarına kavuşmasına kadar mücadelede yanında oluyor. Ama herkes Britney kadar şanslı değil. Kokoin ağında yok olan eski starlarla dolu bir geçmiş var ortada. nice kötü son :(

Kitap dönemi ve anlattıklarım size geçmiş gibi mi geldi? Haydi günümüz örneği ile durumu netleştirelim. Yaklaşık 6-8 yıl önce dünya Hannah  Montana ile sallandı. 3- 16 yaş arası çocuklar Hannah olmak istedi. Çantalardan kaleme, kıyafetlere, içeceklere, konserinden sinema filmine. Hannah rolündeyken çok çoook iyi bir servet kazanan Miley Cyrus, artık yeter dedi. Rihanna, Beyonce gibi örneklere özendi. Müzik tarzını değiştirdi.
Tabi hayran kitlesini de bu değişime sürükledi. Gönül rahatlığı ile Hannah'ı destekleyen aileler ilk başta tepki gösterse de nasılsa ailemizin kızı modunda durulacağını düşündüler. Kızın nişanlısı güvenim yok dedi nişan attı. Yeni albümü tutmadı. Kız iyice hırslandı, böyle olmayacak sil baştan yeni bir ben dedi. 
Artık Hannah öldü diye de ilan etti.

Kilo verdi erotik-şuh pozlar dergi kapaklarını süsledi. Ekranlarda göründükçe abarttı. Soyundukça soyundu. Ucuz bir seks sembolüne dönüştü. Hannah kitlesi şoktaydı, neler oluyordu. Ailelerin desteklediği kişi bu muydu? Çocuklar ise nasılsa o doğru kişi ne yaparsa kabul dedikçe panik arttı. Uyuşturucu çekerken ki pozlar, çıplak alani pozlar birçok kesimi ayağa kaldırdı.
Erotik-romans kategorisi yazarları bile MTV ödül törenindeki showa isyan etti. Bu kızı biri durdursun bu haller normal değil denildi. Bir insan zenginken, ünlüyken, seksi bulunurken neden ucuz porno figürüne dönüşmek ister anlayamıyorum.
Beni anlayın bu bir değişim diyor, ergenlik dönemindeki gençler anlamak için çabalıyor. Belki de dönem - yaş itibariyle vücutlarındaki baskın enerjiyi fantezileri ile buluşturup bunu yaşayabilen bir kişi üzerinden deşarj olunuyor. Son nereye gider bilinmez. Ama iyi değil.
Marah karakterine dönersek, kız 13 yaşında Britney hayranlığına bürünüyor. Yaşam ona beklemediği acıları yaşatınca bir sonraki kitap Ateşböceği Şarkısı'nda başka bir yöne sürüklendiğini görüyoruz. Asi rock ruhu mu dersiniz gotik yakışıklı bir serseride kayboluş mu? İki kitapta da Marah adına çok üzüldüm. Onun doğruları ve onu sevenlerin endişeleri çok yorucu bir durumdu :( Marah olgunlaşıp neyin doğru neyin yanlış ayrımına varınca geriye dönüp baktığında derin bir iç çekiyor. Tabiii bu bir kitap karakteri, herkes Marah kadar şanslı değil.
***
Bu konuda ailelere peygamber sabrı diliyorum. Çokça anlayıp, sıkılan dişler... Çocuklara da ailelerine en azından saygı duyup verilen özgürlüğün sınırları içinde doyasıya tadına varmalarını diliyorum. Her yaşın bir güzelliği var. 


Hiç yorum yok: