31 Aralık 2013 Salı

Grey Dükü Sağ Olsun Çayımızın Tadı Yerinde :) Earl Grey Denemeleri

Sallama çayı sallamayan bir kişi olarak hazır poşet çay çeşitlerine dönüp bakmazdım. Bakmazdım diyorum şimdi Doğuş - Earl Grey poşet çayına deli divane oluyorum ahhhhh ahhh komşum alıştırdı fenalardayım. Arkadaşım-komşum Kaan bak Pudra Tozu ben demleyeceğim sen bir tat sonra konuşalım dedi. Günlerdir başka çay içemez oldum.
Komşumun çay keyfi nasıl mı oluyor: TIKTIK
Vakti zamanında sallama çay yani poşet çay ülkemizde ilk yaygınlaştığında denemiş ayyy bu çiğğğ diyerek gıcıklık etmiştim. Gerçekten de öyleydi, gel zaman git zaman adamlar kendini aşmış. Çay dediğin demlenir, tazecik, sıcacık, ince belli cam bardakta içilir mantığında bir tiryakiydim. Şimdiiiii Doğuş - Earl Grey fanatiğiyim.  
Earl Grey diyoruz da her çay da iyi değil. Bir alternatiftir, Lipton'un adı vardır diyerek denedim cıks olmamış. Bir çiğlik, içtiğiniz çayın sallama-poşey olduğunu anımsatan tat kendini belli ediyor. Size tavsiyem Doğuş - Earl Grey'dir.
Grey Dükü Sağ Olsun Çayımızın Tadı Yerinde:
''En sevdiğim siyah çay Earl Grey Çayıdır.. Grey Dükünün çayı olarak bilinen bu meşhur çayın ortaya çıkışı da çok eski bir hikayeye dayanmaktadır.. Vakti zamanında Hindistan'ı sömürge olarak kullanan İngilizler oradan çay, tropik meyve gibi ürünleri sömürüp İngiltere'ye getirmektedirler. Bu taşıma sırasında Grey Dükünün gemisinde en alt kata yerleştirilen çay balyaları üt katta tropik meyveler vardır. Bu tropik meyvelerle dolu gemi okyanusu geçerken çılgın dalgalara rast gelir, meyve katı çöker ve çayların arasına dalan meyveler özünü çaya bırakır.. Aylar sonra İngiliz adasına varan geminin ahırlarını açınca çayların ıslandığını görürler.. O kadar zahmetle ithal edilen bu çayı çöpe atmak istemeyen Grey Dükü daha düşük fiyattan piyasaya sunmayı düşünür. Bu meyve özlü çay o kadar çok sevilir ki artık bilerek çaylar meyvelerle haşır neşir edilip piyasaya sürülmeye devam eder ve rağbet olduğu için fiyatı artar... '' Devamı için TIKTIK
Tarih84

Hiç yorum yok: