16 Aralık 2013 Pazartesi

Anne Elinden Aşure Tarifi

Herkesin annesi en güzelini yapar, anneler en iyisini bilir, ilk elden yediğin tek doğru tattır ... bu böyle uzar gider. Tabi bizim de birtakım alışkanlıklarımız yok değil. Bu yıl ilk aşuremi Ordulu bir ailenin mutfağından tattım. Üzeri ful fındık kırığıydı :) Bir sonraki aşurem Malatyalı bir ailenin mutfağındandı içinde bakliyat çeşidi çoktu. Peki bizim mutfakta AŞURE nasıl pişiyor? Düşünmek yerine anneme sordum ve sizlerle paylaşmak istedim. Kısa bir seyahat sonrası eve gelmem şerefine sabah misss gibi aşure kokusu ile uyandım. Sizlere aşure yapımına yetişebildiğim kadarıyla fotoğraflayarak anlatayım istedim.
Malzemeler:  1 kilo buğday, 250 gr pirinç, 100 gr çekirdeksiz üzüm, 50 gr kuş üzümü, 50 gr çam fıstığı, 250 gr ceviz, 250 gr fındık, biraz susam,  biraz tarçın, 250 gr kuru kayısı, 250 gr kuru incir. 3 kilo şeker, Dilerseniz 1 kase haşlanmış nohut da ekleyebilirsiniz. 3 yemek kaşığı buğday nişastası. 1 adet nar.
Yapılış: Akşamdan çitileyerek yıkanan buğday beyazlayınca süzülür. Temiz bir suda şişmesi için sabah kadar bekletilir. Sabah bol su ile ateşe konur, sık sık karıştırılır . Diğer taraftan ayrı kaplarda üzüm ıslatılır, kayısı ve incirler 6-8 parçaya bölünerek suda ıslatılır. Suda şişen üzüm, kayısı, incir yine ayrı tencerelerde pişirilir. Dikkat her birinin pişme süresi farklı olduğu için kontrol edilmelidir. Pirinç de ayrı bir tencerede pişirilmeye başlanır. Buğday tamamen piştikten sonra, tencere ateşten indirmeden sırayla pirinç, üzüm, kayısı, arzu edilirse haşlanmış nohut eklenir. Bir yandan da karıştırılmaya devam edilir. En son incir konur, iyice karıştığından emin olunduktan sonra şeker ilave edilir. 1 kasede 3 yemek kaşığı buğday nişastası bir miktar su ile eritilir. İçine yavaş yavaş dökülür. Biraz daha kaynadıktan sonra altı kapatılır. Aşure dinlenmeye bırakılır. Kaselere servis edildikten sonra dilediğiniz gibi süslenir.
NOT: susam yağsız tavada kavrulup öyle kulllanılır!
Afiyetttt olsunnnnn :) 
İzmirli bir ailenin mutfağından aşure tarifi sizlerleydi. Anne elinden tattığım aşurem sizlerle. 
Her birinizin annesinin ellerinden öperim. 
Mutlu günler dilerim...
Tarih84

3 yorum:

Şeniz Akgündüz dedi ki...

Anneciğinin ellerine sağlık. Size de afiyet olsun.Allah kabul etsin.

Syhn dedi ki...

muhteşem!
ne güzel demişsin herkesin annesi en güzelini yapar diye!
çok dogru..

tarih84 dedi ki...

Şeniz Akgündüz: teşekkür ederizzz :)

Syhn: :)