29 Aralık 2013 Pazar

Adı AŞK Olmalı : Rachel Gıbson'dan Etkileyici Bir Hikaye

 Rachel Gibson'ı çok çoook özlemiştim. Kasım ayı kitap fuarı sırasında Rachel'in yeni kitaplarını görmek, incelemek beni delicesine mutlu etti. Susan Elizabeth Philips'ten sonra en sevdiğim yazardır kendisi. Türe kaliteli bir bakış, harika! 
Nemesis Yayınları  sağ olsun bizi türün güzel örnekleri ile her daim buluşturmaya devam ediyor. Buz hokeyi serisi TIKTIK sonrası bağımsız kitaplarla yola devam ediyoruz.
 İlk durağımız ''Adı Aşk Olmalı'' kitabı.
 ADI AŞK OLMALI:
Joe Shanahan, dedektiflik günlerine geri dönebilmek için teşkilatın gözüne girmelidir. O günlerde gerçekleşen büyük bir soygun, ona istediği fırsatı verir. Suçluyu yakalayarak eski günlerine geri dönmeye kararlı olan Joe, baş şüpheli olarak görülen Gabrielle Breedlove'ı takip etmeye başlar. Sonrasında işler karışır. Çünkü Gabrielle takip edildiğini anlamıştır. Joe ise herkesin konuşmaya başladığı bu hırsızlık olayındaki suçluyu bulmaya kararlıdır. Üstelik planı da hazırdır.
Joenun hesaba katmadığı bir tek şey vardır: Aşk. 
Adı Aşk Olmalı - YORUM
Çok çok eğlendiğim, gülerek okuduğum bir kitap oldu. En dramatik anda, büyük bir ciddiyetle gerçekleştirilen açıklamalara koptum. Gabrielle karakteri harikaydı :) Yorum yazarken hala gülümsüyorum :) Kesinlikle okunmalı :)
Joe mesleğinde hızla yükselirken bir talihsizlik yaşar, üzücü bir süreç, kariyer tehlikesi derken strese girer. Kasabanın önde gelen zengininin milyonluk tablosu çalınır, müthiş bir baskı ortamı kurulur. Joe bunu fırsata çevirip kahraman olmaya niyetlenir. Baş şüpheli, seksi Gabrielle'nin peşine düşer. Joe yakın takip sonucu türlü komik olaylarla Gabrielle köşeye sıkıştırır. Kızımız ya sevgili rolü oynayıp ortağının ipliğini pazara çıkaracak ya da hapsi boylacaktır. Masum karakter Gabrielle çetin ceviz çıkar. Joe'ye her fırsatta bedelini ödetir. Kaçma kovalama sırları araştırma derken aşk filizlenmeye başlar. 
Joe'nin aile kurgusu harikaydı. Baskın karakterli kız kardeşlerle büyüyen bir erkeğin halini siz düşünün. Deneme tahtası, maskara haller komedi. Her anne gibi Joe'nin de annesi yakışıklı oğlunu evlendirmek ister. Manyak bir papağan, acayip bir kasaba. Gabrielle'nin de ailesi bir enteresan. Mistik güçlere inanan, çakraların gücü adına diye dolaşan :) Buna rağmen aklı başında kararlar alabilen bir sülale!
Gabrielle'nin karma inancı, kişilik analizinde enerjilerin yansımasını ciddiye alışı olay :)
***
Gabrielle belirttiğim gibi karmaya, enerji gücüne inanıyor. Dıştan saf, seksi bir çıtır olarak algılansa da içten dolu dolu bir kadın. Dine bakış açıcı beni gerçekten de etkiledi.
'' Tanrıya inanıyor musun?
Evet, ama senin bildiğin şekilde bir inanış değil bu. Mesela ben papatyalarla dolu bir tarlada oturup mutluluğu hissettiğimde Tanrı'yı hissediyorum. Ben iç huzuruma kavuştuğum an Tanrı kendiliğinden ortaya çıkan bir enerji gibi. Bir adamın kutsal diye nitelendirdiği bir binaya yüzlerce insan toplayıp emirler yağdırarak nasıl yaşayacağımı söylemesine ihtiyacım yok. Dine bağlı bir insan olmak ile ruhani bir insan olmak arasında büyük bir farklılık var. Belki ikisine de sahip olabilirsin, bilemiyorum. Dini sömürebilirsin ama maneviyat sömürülemez''
***
İyi bir AŞK romanı okumak istiyorum, gülmek istiyorum, düşünmek istiyorum diyorsanız işte size tavsiye :)
Tarih84

Hiç yorum yok: