17 Kasım 2013 Pazar

Charlotte Bronte'nin Gizli Günlükleri - Syrie James (YORUM)

 Okuyan Kızlar Kulübü 20. Blog Turumuzun da sonuna geldik. Konuğumuz Charlotte Bronte ve ailesiydi. Yıllar sonra Charlotte'nin gizli saklı kalmış günlükleri bulunmuş, Charlotte ait olduğu kanıtlanmış. Syrie James tam bir Bronte tutkunu olarak kendisini bu günlüklere adamış. Tarihi araştırmalar, eserlerin yeniden incelenmesi, günlük ile eserlerin karşılaştırılması sonucu işte bu harika eser çıkmış. Klasik bir günlükte öte bir eser. Sayfa sayfa , gün gün ilerleyen bir anlatım değil. Sevgili günlük diye de başlamıyor! Yoruma geçmeden genel bir tanıtıma bakalım.

Charlotte Brontenin Gizli Günlükleri 
Charlotte, Emily, Anne ve Branwell... Bronte kardeşler rüzgarın korkutucu bir uğultu ile estiği, soğuğun ve hastalığın kol gezdiği uzak bir köyde, birbirlerine hikayeler anlatarak, her hikayede yaşadıkları ıssızlıktan bir adım uzaklaşarak hayata tutunurlar. Yıllar sonra, edebiyata olan tutkuları artarak devam eden kardeşlerden Charlotte, dünya edebiyatına gelmiş geçmiş en güçlü kadın karakterlerden birini; Jane Eyre'i, armağan edecektir:
Sade ve dış dünyaya kapalı bir hayat yaşamış olsa da Charlotte Bronte, gizli kalmış olan tutkulu yanını yazını aracılığıyla yansıtır. Bir yanı ise yazdığı gibi bir aşk yaşamayı hayal etmektedir. Nihayet bir gün ateşli bir talipten gelen bir evlilik teklifi, evin sakin ve sessiz havasını karıştırır. Bunun üzerine Charlotte günlüğüne döner ve kendiyle bir hesaplaşmaya girişir. Romanlarının arka planını oluşturan gizli aşkları, her biri yetenekli bir sanatçı olan kardeşler arasında yaşananlar, hayaller ve hayal kırıklıkları böylece kağıda dökülür.
Jane Auste'nın Kayıp Anıları'nın yazarı Syrie James, bu kez Charlotte Bronte'nin Gizli Günlükleri'yle titiz bir araştırma sonucu elde edilmiş tarihi gerçekleri kurguyla ustaca birleştiren, son sayfaya dek merak uyandırıcı olmayı başaran bir romana imza atıyor.
"Aşkın hazları hakkında yazmışımdır. Uzun zamandır, kalbimin kimseye göstermediğim bir köşesinde, bir erkekle yakın bir ilişkinin hayalini kurmuşumdur, her Jane'in kendi Rochester'ını hak ettiğine inanırım; hak etmez mi?"

Charlotte Bronte'nin Gizli Günlükleri - YORUM
Bronte ailesine bir adım daha yakın olma heyecanı ile başladım kitaba. Başta tedirginliklerim oldu sayfa sayfa bir günlüğü okumak röntgencilik gibi geldi. İlk sayfada şok yaşadım. Sayfa sayfayı kovaladı. Bir günlükten öte bir roman vardı karşımda. Geri dönüşlerle dolu harika bir anlatım. Kilit bir cümle vardı ki bu cümlede ''çirkin'' kelimesi yıllarca acı çektirmişti. Çirkin kelimesi başlı başına bir cümle oldu bir baktık Charlotte küçüklüğüne gittik, bir baktım ilk heyecanına sonra günümüze. Geçişler yormadı aksine her cümle daha doygun bir hal aldı. Tarihe damgasını vurmuş kişilere göre atraksiyondan çok fırtınalı cümleler, düşündürücü sözler kaldı aklımızda. Charlotte'nin anlatımı büyüleyici. Bir insan kendi günlüğünden bile başlı başına bir roman çıkarabiliyor işte. Dönem anlatımı şahane. Erkek kadın bakış açısı, geçim koşulları, giyim stilinden en sık pişirilen yemeğe kadar kitapta yok yok.Okuduğuma değen ender eserlerden.
Kesinlikle TAVSİYE!
Çekilişimize katılmak isterseniz tıklayınız
Desteğinden ötürü EVEREST YAYINLARI'na teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok: