15 Kasım 2013 Cuma

Ann Bronte ve Branwell Bronte Hayatı ve Eserleri

Okuyan Kızlar Kulübü Blog Turu Bronte aile üyeleri inceleme yazıları ile devam ediyor.
Evin en küçük kızı Anne ve evin tek oğlu Branwell'in hayatına kısa bir bakış atacağız.
 Yorkshire, İngiltere'de bir pazazın çocukları kısa ömürlerinde büyük acılar çekmiş, unutulmaz eserlere imza atmışlar. Günümüzde birçok esere konu olmuş, isimleri ölümsüzleşmiştir. Dönemin tutucu bakışında kadının yeri mutfak, hobisi el işidir. Erkekler entelektüel ve her konuda karar mercisidir. Kadın düşünemez, okumasına gerek yoktur, eşitlik söz konusu değildir. İşte böyle bir dönemde yılmadan var olmaya çalışan bu kadınlara koca bir alkış! 
Kitabımız Charlotte Bronte'nin Gizli Günlükleri. Bu kitap üzerinden yazar ve ailesi hakkında bilgi ediniyoruz. Charlotte öyle güzel kaleme almış, düzenleyen Syrie James korumuş kollamış ki bir günlük değil bir roman adeta. Bir evlilik teklifi ile açılış yapıyor ilk sayfalarda aileye Anne ve Branwell dahil oluyor. Ve biz de geçmiş gelecek derken kişileri elimizde büyütüyoruz.
 Kısa bir hayat, geride tek eser bırakmış bir genç kadın. Ürkek, cümlelerini yutan, kırılgan bir genç yürek.  ''Agnes Grey'' gibi Anne Bronte de unutulmayacak!
 Charlotte gözünde Anne çaresiz. Emily olaylardan ve insanlardan kaçmayı seçer, Charlotte sözünü sakınmaz, mücadelecidir. Anne ise tüm olanları içinde yaşar, cümleleri yutar. Ne kaleme dökebilir ne de haykırabilir. Ben Anne'in erken ölümünü geçirdiği rahatsızlıktan çok içten içe onu tüketen sessizliğe bağlıyorum. Anne ablalarından sonra eğitim almış, başarılı olmuş. Kırılgan yapısı görünmez olmasını kolaylaştırmış. Bilgisi ve görünümü ile mürebbiyeliğe yakışmış. Branwell ve Anne en bilinen iş tecrübeleri meşhurrrrrr Robinson ailesi dir. Anne mürebbiyeliği sırasında çocukların saygısızlığından, işin yoruculuğundan, kadın figürünün toplumdaki aşağılayıcı tutumunu sanki benimsemiş gibi görünmek zorunda kaldığından yakınır. Onu rahatsız eden gerçekler vardır ve ilerleyen zamanda ortaya çıkacaktır. Ruhen bakıldığında ablası Charlotte açıldığında görünmez olmaktan canının yandığından bahseder. Her kadın her birey gibi o da varlığının hissedilmesini ister. Bu kadar içine dönük bir kişinin tek eseri olması bana bir çığlığın somut örneği gibi geliyor. Belki de içinde ayrı Anne'i satırların dilinde konuşturdu. Yuttuğu cümleleri yarattığı karakterler ile kustu. Bazı gerçekler asla bilinemeyecek! :(
 Branwell Bronte dönemine aykırı bir kişilik. Kalıbının adamı değil derler ya ahh işte tam da öyle. Bir papaz oğlu olmasının dışında evin tek erkeği olarak onu daha büyük bir görev-sorumluluk beklerken o tam tersi yönde ilerler. Aile üyelerinin aksine hayat dolu, insanlarla içli dışlı, iletişimde sorunu yok. İçindeki coşku sanata yönelmesini sağlıyor. Soneler yazıyor, resim yapıyor. Geçimini de resim öğretmenliğinden sağlıyor. Tarihe damgasını vuran onun sanatsal kişiliği değil zamparalığı, kırık koca bir kalp. Anne ile birlikte öğretmenlik yaptıkları Robinson ailesin üyesi, yaşı kendisinden hayli büyük bayan Robinson ile yasak aşk yaşar. Hatta kadın dul kaldığında bile onunla evlenmek ister. Bayarn Robinson gençlik enerjisine doyunca, Branwell'in de sorumsuzluğu fazla gelince ilişkiyi sonlandırır. Branwell kendini bir daha toparlayamaz. Afyon ruhundan alkolün her çeşidine rezil bir hayat yaşar. Hatta Robinson bir süre maddi destek de sağlar. Bu karakterler günümüzün meşhur kitabı Grinin Elli Tonu'na da konu olmuştur :)
Branwell eserlerine gelirsek: 
SONELER: Blackcomb, Çobana, En çok yas tutan, Göçmen.
***
Charlotte Bronte'nin Gizli Günlükleri adlı eseri kazanmak için TIKLAYINIZ
Desteğinden ötürü EVEREST YAYINLARI'na teşekkür ederiz.
***
DÜZELTME: Anne Bronte günlük anlatımında öne çıkan kitabı Agnes Grey'dir. Bir takipçimizin bilgilendirmesi ile yazarın 2 kitabı olduğu, diğer eserinin de The Tenant of Wildfell Hall - Şatodaki Kadın olduğunu öğrendim. Blog yazılarının en güzel dönüşü de işte bu bilgilendirmeler. Bilgilerinizi 
esirgemediğiniz için teşekkür ederim :)

2 yorum:

winpohu dedi ki...

The Tenant of Wildfell Hall de anne bronteye aittir. anne sadece tek eser bırakmamıştır. üstelik wildfell kiracısı içersindeki gerçeklik duygusuyla kız kardeşerinin salt romantizimden kendini sıyırır :) favorimdir yani :)

tarih84 dedi ki...

winpohu: ben yazımı günlükteki akışa göre yazdım, Charlotte hamilelik ve ölüm sebebi de muamma o sebeple çelişkili haller olacaktır.