13 Ekim 2013 Pazar

Ve Dağlar Yankılandı - KHALED HOSSEINI (YORUM)

Okuyan Kızlar Kulübü 16. Blog Tur Konuğu ''Ve Dağlar Yankılandı'' kitabı ile  KHALED HOSSEINI idi.

Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş'in ardından yeni bir kitapla satırlarına özlemimiz dindi. Bu sefer bir bütünün ''hikaye anlatımı üzerinden'' açılışını yapıp, parçalara bölüp, bizlere tamamlattı. Her bölüm ayrı bir hikaye her hikaye ortak bir hayat gibiydi.
Ve Dağlar Yankılandı
Kitap Sabır adlı iki çocuk babası yorgun bir adamın çocuklarına anlattığı bir hikaye ile açılış yapıyor. Bu öyle güçlü bir hikaye ki çokça ders çıkarılıyor. Hikaye sonrası adam küçük kızı Peri ile yola çıkıyor ve oğlu Abdullah, Peri'nin seslenişi ile Abollah'ın da dahil olması ile gidiş sebepleri aydınlanıyor. Tam bir dram:( Yılların kapatamayacağı yürekteki iz.
Haydi hikayeyi dinleyelim TIKTIK
Dönüş köylü tarafından doğal karşılanıyor, Abdullah sarsılıyor sanki hiç Peri yaşamamış gibi:( Babasının Meşe ağacını kesmesi belki de acının tek yansıması olarak görülüyor. Dediğim gibi farklı faklı hikayeler gibi görülse de ortak zeminde buluşuyor. Analığı Pervane'nin ve kız kardeşi Masume'nin de bu meşe ağacında acı bir anıları var:( Eyüp Babanın çıngırak sesi gibi yüreklerde bir ses hep kalıyor.
''Eli kurtarmak için parmak kesilmişti'
Sen bir ömür kavuşmayı bekle gün gelsin her şey hafızadan silinsin. Tıpkı Eyüp Babanın içtiği suyun etkisi gibi.
Kitabı okurken her bölümde aklıma ilk anlatılan kurgu masal geldi.
Afganistan'daki zorlu yaşam, savaşın getirdikleri. Pakistan, Amerika, Paris, Yunanistan. Her coğrafyada ayrı bir iz ya birini getirdi ya da biri gitti hikaye parçalara bölündü sonra da her parça bir diğer parçayı mıknatıs gibi çekip bütüne kavuştu.
Zordu, hüzünlendirdi.
Diyeceğim şu ki: alın ve okuyun!
Bazen hayatta vakit varken bir şeyleri geciktirmemek gerekir. Yavrunun kokusunu doya doya çekmek, salıncakta sallamak, değişen çağa ayak uydurup hasreti dindirmek için daha çok aramak. 
Tamam anlatmıyorum keyif kaçırmıyorum en iyisi ben size kitabın bir de tanıtıcı özetini ekleyeyim.
***
Gece vakti, çölü bir el arabasını çekerek geçen bir baba. Arabanın içinde annesiz iki çocuk; iki kardeş; biri kız, biri erkek. Küçük Peri için ağabeyi Abdullah, ağabeyden çok öte. On yaşındaki Abdullah'a sorsanız Peri, her şey demek. Köylerinden Kâbil'e varmak için çıktıkları yolculuğun sonunda aileyi yürek parçalayıcı bir son bekliyor. Fakat aslında bu bir son değil... Kardeşlerin başlarına gelenler -yakın ya da uzak- ilişki kurdukları tüm insanların hayatlarında nesiller boyu yankılanacak... 

Hayat farklı aileleri sevgi ve fedakârlık, ihanet ve sadakat gibi ortak duygularla sınarken, karakterlerin başlarına gelenler ve yaptıkları seçimler, kitabın her biri ayrı bir renk ve lezzet taşıyan katmanlarını oluşturuyor. Afganistan'ın küçük bir köyünde doğan ve okuru Kâbil'den Paris'e, San Francisco'dan Tinos adasına taşıyan bu öykü, her sayfada renklenip güçleniyor. 

Ve Dağlar Yankılandı, bizi biz yapan değerler üzerine düşündüren, ustalıkla yazıldığını her bölümde yeniden kanıtlayan, büyüleyici bir roman. Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş ile dünya çapında sevilen bir yazar olan Khaled Hosseini'nin yazarlığında bir dönüm noktası.
***

Hiç yorum yok: