3 Ekim 2013 Perşembe

Tarif Yapım Aşaması: OKK & Dr. Oetker'le Beş Çayı Davetimiz

 Çay saati soframızın tarifleri sizlerle:) 
Kitaplarımıza özel tariflerle karşınızdayız. Her bir blog arkadaşımın farklı bir kitabı, ayrı bir hikayesi var. Kitapların özetinden karakterlerin ruh hallerine, sohbet konusuna, sofrada bulunan esanslara kadar tek tek Dr. Oetker ekibiyle inceleyerek tarifler oluşturuldu. İnanın her bir karakter için günlerce düşünüldü. Dr. Oetker ekibi de kitaplarımızı okumuş kadar oldu :)
Bir ilk, Dr. Oetker desteği ile bizim çalışmalarımız da arşivlerinde yer alıyor. Emsal oluşturuyor, harika bir duygu. Gururluyuz. Uluslararası bir firmanın kitaplar üzerine projemizde yanımızda olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.
Beş Çayı Sofrası:
Proje süreci, seçtiğimiz kitaplar üzerine ekip çalışmasını dinlemek için TIKTIK
Beş Çayı kitabımızın hikayesini dinlemek için TIKTIK
Proje Tanıtımına bir göz atmak için TIKTIK
Sofra düzenim de Dük oğlu Arthur'un alışık olduğu ihtişamı bir parça da olsa yansıtmak istedim. 
Bir dük oğlu aristokrasiden kırsala geçiş yapacak, bilindik tatların bilinmeyen anlamlarını keşfedecekti.
Arthur ve hikayesi okumak için TIKLAYINIZ
Martı Yayınları'ndan çıkan ''Serseri Kalbim'' kitabında iki tatlı ön plandadır. Kitabın hikayesi yazımda ayrıntılı anlatım bulunmaktadır. Projenin arka planı yazımızda da seçim aşaması anlatılır.
İlk tarifim Krem Karamel. Dr. Oetker'in ürün yelpazesinde olduğu için hazır paket gönderildi.
Krem Karamel: Yarım litre soğuk süte karışım paketini boşaltınız. Orta ateşe koyup karıştırınız. Karışım kaynadığında altını kısıp 2 dakika daha karıştırınız. Önceden ıslattığınız kapların tabanına karamel sosu dökünüz. Karışımı da ocaktan alıp kaplarınıza eşit oranda paylaştırınız. 1-2 saat dolapta dinlendiriniz. Servis öncesi kapların kıyısına hafif bıçak darbesi uygulayınız. Ters çevirip servis tabağına alınız. Pürüzsüz şekilde sunuma hazır. Pratik lezizzz bir tarif nefissss :)
Çikolata Kaplı Tahıllı Çerez Katkılı Kurabiye
Karakterim özellikle bu kurabiyeyi taşrada güneşin altında bir çay saatinde yemekte. Kır ortamında aldığı her tat onu geçmişi bu günü ve geleceğine sürüklemekte. Hikaye bir önceki yazımızda! :)
Çikolata Kaplı Tahıllı Çerez Katkılı Kurabiye: Tam tahıllı kurabiye karışımına 75 gram yumuşak margarin (terem yağ kullandım) , 1,5 yemek kaşığı bal ekleyiniz. Karışımı çırpınız, kaşık yardımı ile yağlı kağıt serili tepsiye yerleştiriniz. Önceden ısıtılmış 180 derece fırına yerleştiriniz. 10-15 dakika içinde pişecektir. 
Soğumadan kurabiyeleri ellemeyiniz yoksa kırılabilir!
Kurabiyeleriniz soğuduktan sonra sıcak su dolu bir kaba bitter glazürünüzü koyunuz. Glazür sıvı hale gelince paket ağzından kesip kurabiyelerin üzerine dökünüz. Birkaç dakika içinde donacaktır.
Sevgili Sutherland Dükü'nün oğlu Arthur Christian sayende nefisss karışımlar tattım. :))
Harika, keyifli, unutamayacağımız bir projeydi. Çok mutluyuz:)
Diğer arkadaşlarımızın da hikayelerine bir göz atın derim.
Okuyan Kızlar Kulübü:

Desteklerinden ötürü Dr. Oetker'e teşekkür ederiz :)

3 yorum:

Syhn dedi ki...

bu tariflerin hepsini denemek gibi bir heves verdin bana. dur dud diğer arkadaşlara da bakayım bi ;)

Joey Potter dedi ki...

Çok objektif olarak söylüyorum. Öncelikle bunu bekliyordum. İkinci olarak da çok yaratıcı bir proje bunu söylemek isterim. Bir sürü kitap turunun arasında farklı ve ilginç bir anlatım yakalamışsınız. Fikir annesi olarak önce seni sonra da arkadaşlarını tebrik ediyorum.

tarih84 dedi ki...

teşekkürler kızlar