29 Ekim 2013 Salı

Süheyla'nın Mezeleri - Yaşanmışlığın Damaktaki İzi! (Tarihi Süheyla Restorant)

Süheyla'nın Mezeleri 

Sevgi suyun tadını bile değiştirirmiş. Şaka değil. Deneylerle kanıtlanmış üstelik. Suyun tadını bile değiştirmeyi beceriyorsak, kim bilir, yemeklerimize neler yaparız. İşte böyle bir isim Ceyda Kınay… Annesinden, Süheyla'dan aldığı eli sürdüren; yemeklerine, tariflerine şefkatini, neşesini, çoşkusunu, zaman zaman hüznünü, kısacası yaşadıklarını katan bir mutfak sanatçısı…
Ceyda'nın tarifleri, mutfağınızda, tarihi Süheyla Restaurantın klasiklerini yaşatmakla kalmayacak, meyhane kültürünü daha da yakından tanımanızı sağlayacak. Süheyla'nın hikayesini okurken, bu cesur kadının tek başına nasıl ayakta durduğuna tanık olacak, yemeklerinin lezzetinin sırrını keşfedeceksiniz.
Beyoğlu'nda… Süheyla'da… Her zaman… Her şeye rağmen… O sofralar kuruldu… Hayata devam etti… Bugün hala kurulmaya devam ediyor… İnişlerine çıkışlarına rağmen, sofralarınız hep ışıldaması dileğiyle… Biliyorum ki, Ceyda Kınay'ın önerileri sizi mahcup etmeyecektir.
Balçiçek İlter
Süheyla hanımın hikayesine hayran kaldım. Ceyda hanım bu tadın serüvenini ne de güzel anlatmış bizlere. Sıradan bir tarif kitabı değil! Yaşanmışlığın zarif sunumu, mezeler eşliğinde leziz anılara bir yolculuk adeta. Süheyla'nın Mezeleri'ni tattığınızda anılar diyarına anoson kokulu bir hatırat eklemiş oluyorsunuz.
Ceyda Kınay'ı tebrik ediyorum. Kısmetse Süheyla'ya uğrayıp birkaç mezeyi yerinde tatmak istiyorum.

Kitap basım kalitesi, kitabın yani Süheyla hanımın hikayesinin anlatım kalitesi harikaydı. Elime bir tarihi eser almış gibi hissettim. Kitaplar zamanla eğilip bükülür bu konuda endişeniz olmasın basımı o kadar iyi ki tozunu bile nemli bezle alabiliyorsunuz. Yıllarca saklanabilecek bir eser. Bravo Arunas Yayınları'na!
Kitap elime geçtiğinde özellikle tarator soslarına bayıldım. Birçok tarator tarifi denemiştim. Sarımsak ve çam fıstığı uyumu benim favorim oldu. Tarif malzemeleri bizden, bizim mutfaklardan. Bu da tarifleri sevmem için iyi bir neden. Bazen merak edip malzeme eksikliğinden güzelim tarifi denemekten vazgeçiyoruz. 


Aslında kitapta gerçekten de çok şık, ilk defa duyduğum tarifler de var. Ben sizlere kitabın içinden birkaç kare sunarak küçük lezzetlerin nasıl şık sunumlara dönüştüğünü de göstermek istedim. Kitap size şunu söylüyor önemli olan bilinmez eşsiz bir lezzet sunmak değil, el emeği göz nuru, sevgi eklenen tarifleri birkaç dokunuş ile kalplere servis etmek. Özenli lezzetler şu sunumlarla bile şahlanıyor. Evet ben de böyle sunsam, şunu şöyle denesem diyorsunuz. Meze tarifleri sizi mutfağa davet ediyor, mutfaktan kalplere leziz bir iletişimin aracı oluyor:)
Mutfağıma hoş geldin Süheyla!
Tarih84

Hiç yorum yok: