21 Ekim 2013 Pazartesi

On Beş Yaşında Bir Kıza Aşık Olunabilir mi?

17. blog tur konuğumuz Can Yayınları'ndan çıkan Harry Q. Davası'nın Ardındaki Gerçek kitabı ile  Joel Dicker.
35 yaşında tecrübesiz bir yazar olan Harry, garsonluk yapan hayat dolu Nola ile tanışır. Kısa sürede ona AŞIK olur! Bir gün Nola ortadan kaybolur. Ardından Harry kendisini üne kavuşturan kült eseri Kötülüğün Kaynağı'nı yazar. Tam 30 yıl sonra Nola'nın cesedi Harry'nin malikanesinin bahçesinde bulunur. Yazarın can dostu Marcus olayın peşine düşer.
15 yaşındaki bir kız ile 35 yaşındaki bir erkeğin aşkı(!) tartışılmaya başlanır.
***
Her turda kitaba özel bir konu seçip inceliyoruz. Her ne kadar yaş farkı önemli değil desem de şaşırdım. 15 yaş değil de 18 ve üstü olsa şu an bu yazıyı hazırlıyor olmazdım. Bana göre, bize göre, toplumumuza göre, toplumlara göre ahhh bir de Nola, kasaba halkı ve Rahip babasına göre olaya bakmaya çalışacağım.
***
21.10.2013
Pudra Tozu – On Beş Yaşında Bir Kıza Aşık Olunabilir mi?
Kitabı kazanmak için tıklayınız
***
Yakışıklı, popüler bir erkek ve genç bir kadın dediğimizde NORMAL!
Yakışıklı zengin orta yaşlı bir adam ve genç bir kadın dersek o da NORMAL!
Zengin yaşlı bir adam ve genç bir kadın dersek ŞAŞIRTICI ama normal!
19 yaş farkı diye düşünelim: 22 ve üzeri bir bayan ile 19 yaş büyük bir erkek normal, 18 yaşında bir kız 19 yaş büyük bir erkek şaşırtıcı ama normal. 
15 yaşında bir kız için 10 yaş büyük birisi bile fazla iken 19 yaş fark kimse kusura bakmasın ANORMAL!
Aşk ile cinsellik ayrımı burada başlıyor. Gerçek aşk mı? Cinsel çekim mi? Platonizm istismarı mı?
Olayın kopuş sebebi kızın 15 yaşında oluşu, biraz kitap konusundan bahsedelim sonra bu duruma, HARRY-NOLA ilişkisine bakalım.
***
Harry sıkıntılı bir döneminde ilham arayışı içinde kendini Goose Koyu'na bırakır. Bir ev, sessiz bir ortam harika bir sahil ona ilaç olacaktır. Yağmurlu bir günde sahilde bir kızın coşku ile deniz kıyısında dans eder gibi salındığını görür. Onun etrafına yaydığı enerjiden çok etkilenir. Kızın arkasını dönüp Harry'e bakması ile kıvılcımlar çakar. Harry kızın küçük olduğunu algılar ama fazla düşünmez. Albenisi çok yüksek Nola Harry'nin çekimine kapılır. O büyük şehirden gelmiş, yakışıklı, geleceği olan bir adamdır. Bir ergenin gözünde ilah! Harry ise bu küçük genç kız- lolita Nola'nın hayat enerjisinin büyüsüne kapılır. Etkilenir ama pek üzerinde durmaz. Zaman onları ele geçirene kadar!
Harry yeni kitabının taslak uğraşılarını kasabanın kafesinde yapar. Nola da onunla konuşur sıkıntılı anlara ilaç olur. Zaman onları esir alır. Büyük çekim tutkuya dönüşür. Harry ve Nola kitaplar üzerinden başlayan bu durumun aşka dönüşmesine engel olamaz. Tutku da düşünmeye fırsat bırakmaz. Aradaki engel olunamaz çekim onlara kaçmaktan başka çare bırakmaz. Kasabada kalamazlar, Nola'nın babası rahiptir, kasaba tutucudur. Her ne olursa olsun onların tanınmadığı, fazla soru sorulmayan bir yerde yeni bir başlangıç yapıp Nola'nın yasal yaş sınırına ulaşmasını bekleyeceklerdir.
Kaçmaya hazırlandıkları gün aşklarının sonu olacaktır. Harry 30 yıllık hasreti ile hala Nola'yı beklemektedir. Nola'nın en sevdiği çiçekleri ektirmek için çağırdığı işçiler bahçesinde cesetleri bulana kadar!
15 yaşındaki bir kızı bir kenarı koyalım. Cinsel dürtülerin en yüksek olduğu tehlikeli bir çağ, asabiyet tavan. İsyan etmek için minik bir sebep bile yeterli. İş sahibi, çekici, aşık bir adam tabi ki cazip gelecektir.19 yaş büyük bir erkek üzerinden konuyu değerlendirelim.
Erkek bunalımda olabilir, yeni bir başlangıç cazip gelebilir, körpe haller çekebilir, kızın yaşı itibariyle boyun eğmeye hazır oluşu belki de erkeğin egosu için bir ilaç olacaktır. Cinsel dürtüler konu olduğunda umursamak da istemeyebilir. Tecrübeli bir kadın için uğraşmak mı yeni bir bedense geçmişin tecrübe izi olmadan krallığını ilan etmek mi?
Toplum tabi ki kabul etmeyecek, edebi camia etik görmeyecek. AŞK dediğin şeyin kalıpları bu durumu sapkınlık ilan edecek.
Nola- Harry diye bakmadığımızda YANLIŞ- AHLAKSIZ diye değerlendiriyoruz. 
Şimdiiii bir de kitap üzerinden bakalım.

Marcus Nola'yı ilk öğrendiğinde genç bir kız ve yakışıklı bir erkek olarak baktı. Durum çekici geldi. Kızın yaşını öğrendiğinde şok oldu. Harry talep gören normal bir erkek neden kendini tehlikeye atsın ki dedi. Böyle bir ilişki varsa bu aşktır, kendisinin bile engel olamayacağı bir tutku KÖTÜLÜĞÜN KAYNAĞI kitabını yazdıran bir hikaye! Yerini yurdunu terk ettirecek güçte. Yıllarca yüreğine başka kadın sokmayacak türde. Kadınlarla cinsellik dışında derinliğe girmek istemeyecek bir hasretlik.
Marcus ve hikaye akışına bakınca evet diyorsun sevmişler, bu aşk.
Beni rahatsız eden ise Harry bir otel odasında kızı beklemesi. Bu ilişkinin boyutu neydi? diye soruyor insan. En basit düzeyde aşk değil haz temelli mi diyor. Sonra düşünüyor efsane bir isim 30 yıl yalnız o halde bu insanı tüketen bir yalnızlığa mahkum kılacak derecede büyük bir AŞK.
Genel olarak düşüncem on beş yaşında bir kıza otuz küsür yaşta bir adam aşık olamaz, bunun adı başkadır. Aşk da ender bulunan bir tılsım ise, aşkın yaşı yok diyebiliyorsak en azından ilk kadınlığına adım atmış genç YETİŞKİN bir kızla Yetişkin bir erkek de aşık olabilir diye bakıyorum.
Buradaki esas nokta ikisinin de yetişkin olması.
Rahatsız eden nokta ise birinin yetişkin diğerinin genç yetişkin olması.
Gerçek aşk değilse diğer adı İSTİSMAR dır!
Net bir fikre asla sahip olamayacağız. Nola nasıl ölmüş bir karakter ise aralarındaki ilişki boyutu da bir o kadar bilinmez.


2 yorum:

Geveze Kitap Kurdu dedi ki...

ben 10-12 yaşında kızların evden bir boğaz eksilsin diye, başlık parası ayağına kızı yaşlı bir adama satalım diye, aman büyüyüpte namusu kaçmadan gözü açılmadan kocaya verelim diye daha bir çok sebepten hemde dedesi yaşındaki adamlara satıldığı bir ülkede yaşıyorum..

o yüzden bana çok anormal gelmiyor keşke bütün çocuk istismarlarının sebebi kızın kendi özggür iradesi olsa..

üstelik karakter 15 yaşında..
benim bildiğim türkiye'de ebeveyn izniyle 16 yaşında resmi nikah kıyılabiliyor zaten.. biz çocuk istismarına aile destekli olunca sıcak bakan bir toplum bir ülke değil miyiz?

tarih84 dedi ki...

Geveze Kitap Kurdu:ülkemizde yasa değişti izin verilse bile artık 18 yaş sınırı var. Diğer dediklerinize katılıyorum. malesef:( Kültürler arası algı, edebi çevre ve kendi bakış açımla değerlendirmek istedim ağız yazmadan yanlış algılanacak cümle kurmadan kendimi ifade etmek istedim ama olmuyor. Zor konularda anlaşılmak da zor. Sizi anlıyorum.