1 Ekim 2013 Salı

OKK 13.Blog Tur: Kiralık Ten - Bernice L. McFadden (YORUM)

 Okuyan Kızlar Kulübü 13. Blog Turu Kiralık Ten kitap yorumları ile sona eriyor. Martı Yayınları'na desteklerinden ötürü bir kez daha teşekkür ederiz. 
Çekilişimiz devam etmekte katılmak için TIKTIK
Kitabın yorumuna geçmeden kitap kalitesi hakkında bir iki söz söylemezsem olmaz! :) Martı ekibine koca bir alkış. Eylül ayı kitap kapaklarına bayıldım. İç desenleri, her bölüme ayrı bir başlangıç, kitap kapak dokusu ... Ayraç kısmının yanında iç kulak kısmının geniş tutulması gerçekten de çok iyi olmuş. 
Buram buram kalite kokuyor!
Kitap tur sebebiyle bir süre önce geldi. Bu kadar iyi bir eser çıkacağını bilseydim hemen başlardım. Konu ağır olunca erteledim. Hastalığıma denk geldi, ateş gözlerime vuruyor resmen sürünüyordum. Buna rağmen kitap aktı gitti. Kitap yazar tarafından bir kez daha ele alınsa bir 100 sayfa daha eklense olurdu. Birkaç yere takıldım.
Genel olarak çok akıcı, hayata dair, ırkçılık/ön yargı ve bir dönemin hikayesi. 
Azınlığın bile kendi içinde bir azınlık yaratışı! 
Ön yargılar :( 
Bu tarz kitapları seven biri olarak ben sevdim. Tavsiye de ederim doğrusu. 
 Kitabı okurken bir sürpriz de yaşadım bu harika el emeği göz nuru ayraç hediye edildi. Kitap uğurlu geldi:)
 Kiralık Ten - SUGAR
Bir ölüm! Yıl 1940. Irkçılık, zenci vatandaşın kanunlar karşısında aciz durumu:(
 June adlı bir kızın tarifi imkansız hayvanca saldırılarak öldürülmesi ile başlıyor.  Aradan 15 yıl geçiyor. Zaman ilerlese de düzen aynı düzen, acımasız! June'ın acılı annesi Pearl yarı ölü bir halde. İnancı sağlam bir kadın. Peder'in bir ricası ile yeni gelecek komşusuna nazik davranmalı. 
Peki yeni gelen komşu kim?
Sugar, siyahi fırtına, günaha davet, istenmeyen, June'a delice benzeyen bilinmez bir kişi.
Sugar'ın kasabaya adım atmasıyla olaylar başlıyor. Sugar tüm direnişine rağmen bir şekilde Pearl ile arkadaş oluyor. Zamanla Sugar'ın doğumundan bu gününe değin yaşadıklarını öğreniyoruz. Kolay değil. Azınlığın içinde azınlık bırakılmış bir kişi:(
''Fahişe doğulmaz fahişe olunur/oldurulur'' canlı örneği!
***
Bu kitapta 3 konu tam netlik kazanamadı. Ya da ben hastaydım yeteri kadar odaklanamadım. 1 günde biten akıcı bir kitaptı. 
Sugar'ın annesi neden bu evi miras bıraktı? Komşuları kızı tanısın diye mi?
Sugar bir şekilde(okuyacaklara engel olmayayım) June katilini öğrendi. Yok sa katil sayıkladı da sadece biz mi öğrendik. Net değil.
***
Diyorum ya çok iyi bir konu yakalanmış, akıcı yazılmış. Bir dönem işlenmiş de bazı yerler net değil:( Sugar'ın annesi ile Lacey ilişkisini çözemedim. Biyolojik baba ile ilişkisi daha derin irdelensin isterdim.
Yine de konu sarstı, kitap aktı gitti!
Yazarın diğer eserlerini de okumak isterim!

1 yorum:

Kitap Tutkusu dedi ki...

Ayraaç <3 çok güzel :)