16 Ekim 2013 Çarşamba

Hatay Yöresel Lezzetler: Otlu Baharatlı Peynir Bezesi

Hatay yöresel fuarına her yıl katılmaya çalışıyorum. Bayılıyorum bu tatlara:)
 Her seferinde başka bir lezzeti deniyoruz. Bu sene peynir bezeleri dikkatimi çekti. 2 yıl önce misket büyüklüğünde yuvarlak kurutulmuş peynirler zeytin yağı dolu kavanozlar içinde satışa sunulurdu. Bu yıl ise 3 tezgahta beze şeklinde satıldığını gördüm.
İlk esnada bir parça kuru yemeye çalıştık. Tarhana baharatı gibi çok yoğun bir çemen tadı vardı. Baktık böyle olmuyor zeytin yağı ekleyerek ezip bir kaba aldık. Parça parça sürerek yedik.
Tuz oranı yüksek, baharatlı farklı bir tat. Yılda bir beze alıp farklılık yaratılır. Ege yöresi tatlarına göre ağır kalıyor doğrusu. Yöresel tat demişken ev yapımı salçalar nefisssss
Hatay lezzetleri her daim tavsiyemdir.
Tarih84

6 yorum:

Leithy Cat dedi ki...

Karnım acıktı okurken.

tarih84 dedi ki...

kıyamam sana :(

Emek Kafee dedi ki...

bende hataylı olarak salatasını yapın derım

miyav kedicik dedi ki...

Ohh afiyetler olsun. Bu peynir yöresel adı SÜNK tür. Çökelek de denir. Küflendirilerek de kullanılır ama aldığınız küflü değil.. Evet çok ağır bir tadı vardır. ama siz doğrusunu yapmışsınız. Çatalla ezilip bir tabağa yayılır üzerine bol zeytinyağı dökülür kahvaltının vazgeçilmezidir..:))
Ben bu peyniri ilk Kardeşimlere götürdüğümde, gelinimiz bu bozuk deyip çöpe attıydı..:))
Çok selam ve sevgiler..

guzellestirbeni dedi ki...

çok güzel görünüyor herşey :))

ben de bayram için izmirdeyim gitsem mi diye düşündüm. hala açıkmıdır? :)

siteme de beklerim sevgiler xoxox

hayata gülümse dedi ki...

Buzdolabında bu topişlerden gördüm. Akşama ne yemek yapsam diye düşünüyordum. Bu köftelerden köfteli patates yapayım dedim. Pişirirken yarısı eridi Bulgurunu saldı. Yemeye çalıştım. Midem bulandı daha sonra kustum. Sonradan bunun peynir olduğunu söylediler ama hiç peynire benzemiyor. Daha çok mezeye benziyor. :)