22 Ekim 2013 Salı

Harry Q. Davasının Ardındaki Gerçek - YORUM

Harry Q. Davasının Ardındaki Gerçek - Joel Dicker 
 Bir turun daha sonuna geldik. Bu tur bize birçok duyguyu bir arada yaşattı. CAN Yayınları amblemini taşımaktan GURUR duyduk. Polisiye romanlardan hoşlanmayan beni derinden etkiledi, yazarın yaşı yakışıklılığı ise ayrı bir konu:) 
Yazarların dünyasına adım attık. Yazım süreci, efsane hikayelerin çıkış süreci, arka planın aydınlatılması güzeldi. Turumuz devam ederken yazarın bizlere teşekkürü ise tam bir şok yaşattı.
 Tartışma yaratacak bir aşkın hikayesi, bir cinayet, 30 yıl sonra bulunan cesetler! Aşk, hayat, gerilim, polisiye ... işte türü şu diyemiyor insan. Özellikle geriye dönüşlerle anlatılışı, yılların belirtilmesi kafamızın karışmasını önlüyor. Bu kadar ayrıntılı bir anlatımda tam olayı çözdük derken hooop en başa dönüyoruz. Çok zorlandık katili(!) buluncaya kadar.
 Bir yazarın cinayetle suçlanmasını yine bir yazar çözüyor. Kendi kaybolmuşluğuna ışık olup kurtulmasını sağlayan hocasına tek yardım eli Marcus oluyor. Açıkçası yazara acıdım, beyaz sayfa sendromu yaşarken üstüne bu suçlamalar, çıkmazda, 30 yıllık sır içinde buldu kendisini. 
Beyaz sayfa sendromu nedir? TIKLAYINIZ
Romanda 1 aşk, 2 romanın perde arkası, toplamda 5 romanın hikayesi ,1 cinayet ya da 2, çelişkilere düşmüş genç bir yazar, hayatı hasret çekerek geçmiş usta bir yazar, toplum baskısı, edebi çevre yargılaması, cinayet suçlaması ... çok şey var tüm bunları spoiler vermeden nasıl aktaracağımı şaşırdım.
Can gibi köklü bir yayınevi prestijini basit bir kitaba kaybetmez. Hikaye sağlam, ödüllü, dilden dile dolanıyor. Genç bir yazar şaşırtıcı! Kelli felli yaşı geçmiş bir yazar beklerdim yorumuna çok gülüyorum :) Biz de yazarın fotoğrafını görünce eridik doğrusu :)
Kitapta bir diğer dikkat çeken yazar ile hikayedeki beyaz sayfa sendromu çeken yazarın ortak özellikleri. Kitabın yazarı Joel 85 doğumlu, cinayetin peşine düşen bunalımdaki yazar Marcus ise 30, cinayetten yargılanan Harry ise 35 yaşında üne kavuşmuş. Bu üç karakterin de kült diye anılan kitapları 2. eserleri. Joel ikinci kitabı Harry Q. Davası Ardındaki Sır, karakter Marcus ise bu davanın arka yüzünü yazdığı eser. Harry'nin büyük çıkışı Kötülüğün Kaynağı da ikinci eseri!
Yazar hakkında ön araştırma yapınca kitabı okurken ayrı bir heyecana kapılıyor insan.
Kitabımızın Yurt Dışı Kapakları ve Yazar Hakkında Bilgi için tıklayınız
Bu harika kitabı kazan 2 kişiden biri de siz olmak istiyorsanız TIKTIK
Marcus ilk kitabının başarısı ardından havaya girmiş gezmiş tozmuş. İkinci kitap anlaşma süresi biteceği an kitlenmiş. Hayatına yön veren bir nevi onu kurtaran üniversite hocası Harry'e danışıp yanına yerleşmiş. Kasabayı, yargıları, birkaç kişiyi görüp tanımış. Bakmış olmuyor Harry'nin evini kurcalamaış ve Nola adındaki genç bir kıza aşkını keşfetmiş. Otuz yıl yalnız bir yaşamın unutulamayan bir aşk hikayesi olduğunu öğrenmiş. Derken bir gün telefon almış ve Marcus dostum o öldü, öldü diye yıkılmış bir adamın sesini duymuş. Marcus ne olacağını düşünmeden Harry'i kurtarmak için kendini ortaya atmış. Ve olaylar olayları kovalamış, tehdit, baskı ... türlü dert. Bir yandan arkadaşını kurtarmak bir yandan cinayeti çözmek bir yandan kendini bulmak vee bir yandan da yayıncısının bu olayı yaz hayatını kurtar baskısı içinde debelenip durmuş.
Merak mı ettiniz? Hiç durmayın alın bu kitabı derim.
***
Desteğinden dolayı CAN YAYINLARI'na çok teşekkür ederiz.
***

4 yorum:

Gülay Takaz dedi ki...

Yorumu okuyunca kafam karıştı:))) Kitap mı çok karışık yoksa siz mi öyle yazdınız anlamadım valla:)))Polisiye gerilim kitaplarını çok okuyorum.Sizce gerilim seven birine tavsiye edermisiniz?Kitaba puanınız kaç?

tarih84 dedi ki...

Gülay Takaz: kitabı kesinlikle tavsiye ederim. yorum karışık yazmış olabilirim çünkü bu kitabın çok içine girdim. Yazarın hayatı ile kitaptaki yazarların ortak özellikleri de beni etkiledi. Siz bir de Okuyan Kızlar Kulübü sayfamızı takip edin bu tura daişr çok şey yazdık çizdik kitabı çok yönlü ele aldık belki dikkatinizi çeken diğer yorumlar olabilir.
https://www.facebook.com/pages/Okuyan-K%C4%B1zlar-Kul%C3%BCb%C3%BC/169296413218082

Gülay Takaz dedi ki...

Tamam canım teşekkürler:)))

Syhn dedi ki...

hiç haberimin olmadığı bir kitaptan tur sayesinde bayağı bilgilendim meraklandım. yazar ise yanii tüm övgüleri hak ediyor :)))

gelsin sıradaki tur :D